Pardubice ovládly základní část. Obrat Tygrů a prohra Komety v boji o TOP 4

Autor: iSport.cz, ČTK
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Hokejisté Pardubic porazili v 50. kole extraligy Karlovy Vary 6:2 a získali Pohár Jaroslava Pouzara, který se uděluje vítězi základní části. V dalších utkáních Třinec padl v Českých Budějovicích 2:5. Mladá Boleslav uspěla na ledě Plzně 5:3 a Vítkovice udolaly brněnskou Kometu 2:0. Olomouc vedla nad Libercem už 2:0, Tygři ale otočili na 5:2 a slaví vítězství. Litvínov prohrál s Kladnem 0:2 a Sparta si poradila s Hradcem Králové 4:1.

Vítkovice znovu vynulovaly Brno

Vítkovice zdolaly Brno 2:0 a derou se do horní osmičky tabulky. O vítězství nad Kometou se v závěrečné části postaral dvěma góly lotyšský útočník Rihards Bukarts. Ostravané zvítězili popáté v řadě a brankář Lukáš Klimeš si během týdne proti Brnu připsal druhou nulu, celkově svou sedmou v sezoně.

Vítkovice do zápasu nastoupily v retro dresech připomínajících 100 let od založení takzvané Velké Ostravy, základů města v jeho dnešní podobě, ale v první části musely čelit spíše nájezdům soupeře, který si chtěl vylepšit reputaci za týden starou porážku 0:4. Po zahajovací desetiminutovce přišly první příležitosti Komety: Kohoutův průnik ze strany zlikvidoval Klimeš a vítkovický gólman si poradil i se šancí Fleka, který po Grmanově chybě neproměnil sólo na brankáře.

Do druhé části vstoupili aktivněji Ostravané, ale ve 24. minutě jim znovu pláchl Flek; i jeho druhý únik zakončený bekhendovým blafákem však zlikvidoval Klimeš. Vítkovičtí pak přebírali otěže do svých rukou a více ohrožovali Furcha, který ve 28. minutě zmařil gólovou příležitost Kriegera.

Bitva o první gól se protáhla až do posledního dějství a 49. minuty. Nakonec ho s velkým štěstím vstřelil domácí Rihards Bukarts, jehož přihrávku z křídla před branku si brněnský bek Holland srazil bruslí do vlastní branky.

Vyrovnat mohl Cingel, ale Klimeš jeho pokus chytil. Naopak ještě více mohl Kometu srazit Fridrich, který v oslabení vystihl nepřesnou přihrávku soupeře, ale po dlouhém sólu Furcha střelou nahoru nepřekonal.

Brno mělo ještě jednu stoprocentní možnost. V 58. minutě zůstal zčistajasna za vítkovickou obranou Flek, ale i ve svém třetím sólu na Klimeše selhal a přestřelil. Rihards Bukarts pak 40 sekund před koncem do prázdné branky pojistil výhru domácích.

Hlasy trenérů:

Pavel Trnka (Vítkovice): „Byl to play off hokej, zápas o trpělivosti. Nám se podařilo vstřelit gól. Ač se štěstím, tak byl pro nás důležitý. Nakonec jsme to byli my, kteří to strhli na svou stranu. Hráčům v kabině jsem poděkoval. Je vidět, že ta atmosféra je teď lepší a hlavy jsou nahoře.“

Jaroslav Modrý (Brno): „Pěkné utkání, mělo to všechno. Vytvořili jsme si šance, ale ta produktivita... Gól jsme dali, ale do špatné sítě a to rozhodlo utkání. Jinak to utkání opravdu mělo vše a bylo tam dost dobrých věcí. Bohužel jsme ve 120 minutách Vítkovicím nedali gól. Musíme přijít na nějaký recept, v tom se musíme zlepšit. Ale pořád máme (první) čtyřku ve svých rukách, takže se pořádně připravíme na poslední dva zápasy a věřím, že to zvládneme.“

Domácí: 48:57. Ri. Bukarts, 59:20. Ri. Bukarts

Hosté:

Domácí: Klimeš (Machovský) – Percy, Raskob, Mikuš (C), Grman, Auvitu (A), R. Jeřábek, Stehlík – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal (A) – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – R. Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl.

Hosté: Furch (Lukeš) – Ďaloga, Gazda, Ščotka (A), Holland, Kaňák, Moro, Svoboda – Zaťovič (C), Cingel, Flek – Pospíšil, Marcinko (A), Kos – Kohout, Zbořil, Moses – Vincour, Ekrt, Kollár.

R. Šír, R. Mrkva – L. Rampír, M. Axman

Ostravar aréna, Ostrava

Návštěva

5 748 diváků

České Budějovice jsou bod od TOP 4

České Budějovice porazily Třinec 5:2. Jihočeši podruhé za sebou bodovali naplno a z pátého místa mají na čtvrté Brno už jen jednobodové manko. Třetí Oceláři naproti tomu po sérii sedmi duelů bez ztráty vyšli ve druhém vystoupení po sobě naprázdno. Třemi body za dva góly a nahrávku se pod úspěch Motoru podepsal útočník Jan Ordoš.

Hosté bez potrestaných Voženílka se Smithem působili trochu zakřiknutě, chyběl jim důraz. První velkou šanci si vytvořil domácí Kubík, jenž se probil středem kluziště, ale jeho střelu zneškodnil Kacetl. V polovině úvodního dějství mohl otevřít skóre u pravé tyčky třinecký Nestrašil, jenže Strmeň byl se svým betonem rychlejší.

Z protiútoku se naopak prosadil Přikryl. Po levé straně proháčkoval útočné pásmo a zblízka bekhendem zařídil vedení. Zajímavou příležitost nevyužil českobudějovický kapitán Gulaš. Při trestu Hrehorčáka na dvě plus dvě minuty se Jihočeši usadili před Kacetlem. Využili až druhou část přesilovky, když od modré čáry přesně zamířil Pýcha.

V úvodu druhé dvacetiminutovky se domácí bránili při trestu Kachyni, ale Slezané se zmohli pouze na Hudáčkův pokus, po kterém Strmeň ukryl puk do lapačky. Při vyloučení domácího Gulašiho se jeho spoluhráčům vyplatil aktivní forčekink: Ordoš za třineckou brankou čistě odzbrojil Kacetla a dopravil skákající kotouč do prázdné branky.

Hráči Motoru pak zřejmě pod dojmem vedení trochu polevili, přesto se v dobrých příležitostech objevili Beránek, Kubík, Kondelík po akci Gulaše nebo Toman. Nedlouho před druhou sirénou vybojovali Jihočeši buly po pravici Kacetla, kapitán Gulaš si vyjel na kruh a povedenou střelou přidal čtvrtý gól.

V úvodu třetí třetiny pokračovali Českobudějovičtí v aktivní hře. Nerozhodilo je vyloučení Gulašiho, při kterém účinně bránili a nedovolili soupeři vůbec nic. Zajímavější byla dvouminutovka, při níž za katrem nuceně odpočíval Polášek. Brankář Kacetl musel několikrát zachraňovat situaci, ale skóre se neměnilo. Pěkný závar předvedla Kondelíkova formace v 50. minutě, na opačné straně likvidoval Strmeň bombu Kundrátka od modré čáry.

Na hanbu usedl také Kurovský a hosté v oslabení způsobili skrumáž před Strmeněm, kterou rozhodčí zkoumali na videu a uznali gól. Jako jeho autor byl označený Daňo. V pokračující přesilovce odpověděl pátým gólem Ordoš po nápřahu z mezikruží. V závěru ještě hosté potrestali vyloučení Kachyni, zblízka se trefil Vrána.

Jiří Hanzlík (České Budějovice): „Ani nepamatuji v sezoně takový zápas, který jsme výsledkově i výkonem měli takto pod kontrolou, tedy až na pár okamžiků v závěru. Neviděl jsem žádné pasáže, že bychom hráli špatně. Vždycky to je dramatické, dnes byl zápas rozhodnutý. Hodnotím to velmi pozitivně.“

Vladimír Országh (Třinec): „Trochu jsme si to komplikovali vyloučeními, naopak přesilovky jsme až na jednu výjimku nehráli dobře. Zápas byl hodně o soubojích. Domácí vyhráli zaslouženě.“

Domácí: 09:32. F. Přikryl, 18:12. Pýcha, 26:14. Ordoš, 37:11. Gulaš, 54:43. Ordoš

Hosté: 53:45. Daňo, 57:15. Vrána

Domácí: Strmeň (Hrachovina) – Hovorka, Gulaši, Kachyňa, Doudera (A), Pýcha, Štencel, Štich – Gulaš (C), Kondelík, Ordoš – F. Přikryl, Harris, M. Beránek – Valský, Pech (A), Kubík – Vopelka, Koláček, Toman.

Hosté: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Polášek, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek, Mrtka – M. Růžička (A), Nestrašil, Daňo – Hrehorčák, Vrána (C), M. Roman – Kurovský, Čacho, L. Hudáček – Spěváček, Dravecký (A).

Úlehla, Šindel – Hynek, Špůr

Budvar aréna, České Budějovice

Návštěva

5883 diváků

Boleslav živí naději na předkolo play off

Mladá Boleslav vyhrála na ledě Plzně 5:3 a stále živí teoretickou naději na postup do předkola play off. Hosté díky povedené úvodní třetině získali dvoubrankový náskok, jenže domácí stačili do druhé přestávky vyrovnat. Třetí tříbodovou výhru z posledních čtyř utkání zajistily Středočechům dvě slepené branky ve třetí části. Dva góly Bruslařů zaznamenal Pavol Skalický a tři asistence si připsal Róbert Lantoši. Indiáni neukončili výsledkovou mizérii, prohráli jedenáctý z posledních 14 zápasů, nebodovali potřetí za sebou.

Po vlažném úvodu se ujali vedení hosté v sedmé minutě, kdy vyloučení Soukupa potrestal přesnou ranou bez přípravy z levého kruhu Skalický. Další šance hostů zastavil plzeňský gólman Hlavaj. Domácí se probudili až díky přesilové hře, jenže ve 14. minutě nekrytý Pour v dobré pozici pálil mimo. O tři minuty později naopak udeřilo na druhé straně, když Lantoši po elegantním průniku do útočného pásma přihrál volnému Romanovi, jenž rychlou střelou zvýšil na 2:0. Bruslaři navíc v závěru třetiny nezužitkovali další početní výhodu.

Do prostřední části vstoupili Indiáni o poznání aktivněji a po nedisciplinovanosti Skalického snížil během přesilovky ve 23. minutě Pour ranou bez přípravy na 1:2. Za chvíli po zaváhání Järvinena při rozehrávce musel gólovou příležitost na brankovišti osamoceného Mertla zlikvidovat Růžička.

Gólman hostů svůj tým při pokračujícím náporu soupeře podržel i proti bekhendové šanci Benáka. Po polovině utkání se zaskvěl i Hlavaj, který při přesilovce Bruslařů reflexivně vyrazil tvrdou střelu Pavlíka. Ve 34. minutě už se domácí radovali z vyrovnání, když Rekonen z levé strany švihem přes obránce upravil na 2:2. Dokonat obrat mohl do pauzy Straka, ale dorážkou netrefil odkrytou branku.

Závěrečnou dvacetiminutovku sice zahájili aktivněji znovu domácí, ale hosté hrozili z brejků a ve 49. minutě po jednom z nich pohotovou dorážkou Krivošíkovy střely vrátil Bruslařům vedení premiérovou trefou v extralize Gardoň.

Jen o 64 sekund později navíc po ideální přihrávce Romana zvýšil Lintuniemi na 4:2 pro hosty. Indiánům dal naději faul Järvinena, který potrestal v 55. minutě ranou od modré čáry Zámorský. Poté už si však Mladoboleslavští náskok pohlídali a při plzeňské power play uzavřel skóre na konečných 5:3 Skalický.

Petr Kořínek (Plzeň): „První třetina byla z naší strany špatná, nebyl tam dobrý pohyb, bylo to takové urputné. Druhá třetina naopak byla velice dobrá, zvedli jsme se a podařilo se nám srovnat. Soupeře jsme tlačili a měli šance jít i do vedení. Naše produktivita ale není ideální, to je pořád stejná písnička. Třetí třetina byla vabank nahoru dolů a Boleslavi se podařilo vstřelit dvě rychlé branky po našem špatném rozebrání protihráčů. Potom jsme ještě snížili, ale bohužel jsme konec nezvládli a jsme bez bodů. Kuba Lev má drobné zranění a nechali jsme ho dnes mimo sestavu. Je dobře, že máme ještě dva zápasy, musíme se v nich dobře připravit na předkolo.“

David Havíř (Mladá Boleslav): „Z naší strany to bylo velice dobré utkání. Měli jsme výborný vstup do první třetiny a díky skvělému pohybu a kombinační jednoduchosti jsem si vypracovali dvougólové vedení. Druhá třetina přinesla obrat o 180 stupňů. Měli jsme horší pohyb a jednoduchost se vytratila. Domácím se povedlo vyrovnat a byli lepším týmem. Řekli jsme si poté něco v kabině a navázali jsme na první třetinu. Znovu jsme se dostali do zápasu a byli jsme produktivní. Jsme rádi za tři body, gratulace do kabiny. Je pro nás super, že máme pořád o co hrát a nemáme konec sezony. Máme šanci se dívat nad sebe.“

Domácí: 22:05. Pour, 33:14. Rekonen, 54:22. Zámorský

Hosté: 06:34. Skalický, 16:03. O. Roman, 48:03. Gardoň, 49:07. Lintuniemi, 58:44. Skalický

Domácí: Hlavaj (Klouček) – Malák, Zámorský (A), Kvasnička, Dujsík, Laakso, Bučko – Holešinský, Indrák, Schleiss (C) – Pour, Mertl, Rekonen – Straka, Benák, Matýs – Jansa, M. Soukup, Šiler.

Hosté: J. Růžička (F. Novotný) – Pyrochta (A), Bernad, Čech, F. Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Štibingr – Skalický (C), O. Roman, Lantoši (A) – Gardoň, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Hradec, Stránský – Malínek, Závora, Zvagulis.

Jeřábek, Květoň – Brejcha, Gerát

LOGSPEED CZ Aréna

Návštěva

3157 diváků

Pardubice získaly Pohár Jaroslava Pouzara

Pardubice obhájily prvenství v základní části extraligy a získaly podruhé Pohár Jaroslava Pouzara. Rozhodly o tom v dnešním utkání výhrou nad Karlovými Vary 6:2, na niž dosáhly i přesto, že inkasovaly jako první a ještě po úvodní třetině prohrávaly 1:2. Dva góly domácích dal útočník Tomáš Hyka. Hosté vyšli naprázdno pošesté za sebou a na třináctou Mladou Boleslav mají k dobru už jen čtyři body.

Zatímco loni triumfovalo Dynamo se ziskem 108 bodů, nyní jich mají svěřenci kouče Marka Zadiny po sedmé výhře za sebou již 117 a druhá Sparta už je nemůže v závěrečných dvou kolech přeskočit.

Základní část vyhráli Pardubičtí celkově posedmé v historii - v československé lize to bylo v sezonách 1972/73, 1986/87 a 1988/89 a v české extralize také v ročnících 2002/03 a 2003/04.

Zápas 50. kola doprovodila akce domácího klubu s názvem Dynamický den, hráči Pardubic nastoupili ve speciálních dresech v modré barvě. Domácí prohrávali, když v páté minutě se zpoza branky dostal puk k Hladonikovi, jehož pohotová střela z kruhu propadla za záda brankáře Pavláta.

Aktivní Dynamo vyrovnalo v 10. minutě, když nejprve neuspěl před Habalem Sedlák, puk si však vzápětí vzal Hyka a po individuálním průniku srovnal stav na 1:1. I hosté se dostávali do šancí. V jedné z nich našel Černoch Hladonika, jenže Pavlát se stihl rychle přesunout a překazil radost Energie. I přesto Západočeši první třetinu vyhráli - v její závěrečné minutě zamířil Beránek přesně z prostoru mezi kruhy.

Pardubičtí opět srovnali na začátku druhého dějství, kdy Kousal dostal přihrávku do jízdy od Zohorny a procpal puk do karlovarské sítě. Hosté pak hráli první přesilovku zápasu, kterou nevyužili. Početní výhodu si vyzkoušeli i hokejisté Dynama, půl minuty hráli i v pěti proti třem. Když už byli hosté ve čtyřech, prosadil se v závěru přesilovky Mandát. Vydařenou třetinu Dynama pak uzavřel Hyka, který se ve 40. minutě uvedl svým druhým gólem v utkání.

Ještě lepší stav pro Pardubice zařídil Sedlák po 17 sekundách třetí třetiny, když po přihrávce Pánika zblízka nasměroval puk do branky. Potom se domácí museli především bránit, protože Energie hrála tři přesilové hry za sebou. Jenže v té poslední inkasovala, když se po individuální akci v oslabení prosadil Paulovič. Východočeši tak oslavili další vítězství, za posledních sedm vystoupení ztratili jen bod.

Marek Zadina (Pardubice): „Věděli jsme, že přijede houževnatý tým, který výborně bruslí a nevypustí souboj. Navíc se Energie dostala do vedení, první třetinu jsme nezachytili. Chtěli jsme pak pokračovat v naší hře, abychom zápas otočili, což se nám povedlo. Ve druhé a třetí třetině už to na ledě bylo podle našich představ. Měli jsme výborný pohyb a dali branky, které soupeře zlomily. Zápas jsme dohráli v klidu, čímž nechci vůbec snižovat kvalitu Karlových Varů. Jsme rádi, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce a potvrdili první místo v tabulce po základní části.“

Václav Eismann (Karlovy Vary): „Nejprve gratuluji Pardubicím k zisku Poháru Jaroslava Pouzara, protože si to za celou sezonu jednoznačně zaslouží. My jsme dnes v první třetině plnili plán tak, jak jsme si řekli. Věděli jsme, že budou momenty u nás v defenzivní zóně, na které jsme však dobře reagovali. Bohužel jsme ve druhé třetině špatně vystřídali, ztratili puk ve středním pásmu, soupeř z toho vyrovnal. V přesilovce si potom vzal vedení, narostla mu křídla a hru kontroloval. U nás je to stále podobný scénář. Do určitého úseku hry jsme schopni hrát dobře, pak z toho vypadneme. Jde o osobní zodpovědnost, morálku nebo nedodržení konceptu. Utkání pak jde proti nám, soupeř potom dominoval.“

Domácí: 09:37. Hyka, 21:49. R. Kousal, 34:54. Mandát, 39:13. Hyka, 40:17. Sedlák, 48:35. Paulovič

Hosté: 04:21. Hladonik, 19:22. O. Beránek

Domácí: Pavlát (Will) – D. Musil, Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář, Koudelka – Pánik, Sedlák (C), Hyka – R. Kousal, Zohorna (A), Radil – Říčka, A. Musil, Paulovič – Mandát, Poulíček (A), Vondráček.

Hosté: Habal (Frodl) – Mikyska, Bartejs, McFadden, Stříteský, Huttula, Plutnar, Havlín – Rachůnek (A), Gríger, Kangasniemi – Hladonik, Černoch (C), O. Beránek (A) – Koffer, Jiskra, Čihař – Redlich, Kofroň, O. Procházka.

Enteria arena, Pardubice

Návštěva

9391 diváků

Poslední Kladno znovu vyhrálo

Poslední Kladno porazilo doma Litvínov 2:0 a vyhrálo jako jistý účastník baráže o udržení třetí z posledních pěti zápasů. Obě branky dali v přesilových hrách obránce Jiří Ticháček a kapitán Radek Smoleňák. Lotyšský gólman Mareks Mitens udržel poprvé v české extralize čisté konto. Rytíři potvrdili, že se jim proti Litvínovu daří, a vyhráli osmý z uplynulých deseti vzájemných soubojů.

Domácí nastoupili ve speciálních růžových dresech s usměvavým Rytířem. Trikoty půjdou do dražby a výtěžek z ní, ze sbírky i prodeje z šál, minidresů, náramků nebo podepsaných puků poputuje spolu s příspěvkem klubu 100.000 korun na nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa. Jaromír Jágr, který do zápasu nezasáhl, vyjel ve svém dresu alespoň na rozbruslení.

Kladno se v úvodu ubránilo při Strnadově vyloučení a v první velké šanci se ocitl v 5. minutě domácí Tralmaks, ale Tomka nepřekonal. Na druhé straně vzápětí neuspěl před Mitensem s bekhendovým zakončením Ondřej Kaše. Hosté byli střelecky aktivnější, ale kladenského gólmana nepřekonal ani Kirk. Tomek musel řešit Ticháčkův pokus. Na přelomu první a druhé části se hosté ubránili při vyloučení Davida Kašeho.

V úvodu druhé části měl po přihrávce Davida Kašeho šanci Hlava, ale Mitens zasáhl levým betonem. Ve 24. minutě se radovalo z vedení Kladno. Po sedmi sekundách potrestal vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě střelou od modré čáry Ticháček. Polepšil si na 43 bodů (13+20) z 50 zápasů a vyrovnal klubový rekord obránce v samostatné české lize, který držel ze sezony 2019/20 Brady Austin (18+25 z 52 utkání).

Při Czuczmanově trestu už hosté odolali. Možnosti na vyrovnání měli Ondřej Kaše i David Kaše. Zvýšit náskok Rytířů mohl po objetí branky kapitán Smoleňák, ale u levé tyče Tomka nepřekonal. Další příležitosti Kladna měl po Frolíkově akci Veber a těsně před druhou pauzou Strnad.

V úvodu třetí třetiny neuspěl ani z dorážky Sideroff. Litvínov se snažil tlačit za vyrovnáním, ale do šancí Severočechy domácí nepouštěli. Odolali i při Sideroffově vyloučení a po návratu z trestné lavice se hned právě kanadský útočník po Frolíkově přihrávce dostal do šance, ale Tomek zasáhl.

K vyrovnání nevedl ani další litvínovský tlak. V 56. minutě po Frolíkově pasu ztroskotal na Tomkovi Strnad. V 58. minutě při Hlavově vyloučení usměrnil Tralmaksův pokus za Tomka Smoleňák a pojistil výhru. Při závěrečné power play ještě trefil tyč prázdné branky Frolík.

Pavel Skrbek (Kladno): „My jsme první třetinu nesehráli moc dobře. Poztráceli jsme strašně moc puků na červené a na útočné modré čáře. Soupeř hrál v rychlém tempu, přecházel rychle do protiútoku. To nám dělalo velké problémy. Ty ztráty byly hrozně znát. Byli jsme pod tlakem skoro celou první třetinu, ale ve vlastní třetině jsme hráli poměrně dobře a měli jsme to tam dobře rozebrané. Ve druhé třetině jsme se v tom zlepšili, řekli jsme si v kabině, abychom puky neztráceli. Měli jsme dobrou druhou třetinu a dali jsme gól z přesilové hry. Ve třetí třetině se do nás soupeř tlačil. Nám se podařilo dát druhý gól. Všechny šance soupeře pochytal velice dobře chytající brankář (Mareks Mitens). Myslím, že první gól rozhodl. Musím vyzdvihnout výkon našeho brankáře a velice dobře organizovanou hru a obětavost v naší třetině.“

Karel Mlejnek (Litvínov): „My jsme měli velice slušnou první třetinu, troufám si říct, že jsme si v ní vypracovali nejvíce příležitostí. Pak to bylo, kdo dá první branku. Z naší strany to bylo trošku nervózní, křečovité. Jeli jsme tam téměř sami na bránu, spadli jsme a tak dále. Tím vůbec nechci snižovat kvalitu defenzivy v obranném pásmu soupeře. První gól nás nalomil do nějaké křeče a nebyli jsme schopní najít způsob, jak bychom dostali kotouč do brány soupeře. Proto odjíždíme bez bodu.“

Domácí: 23:59. Ticháček, 57:42. Smoleňák

Hosté:

Domácí: Mitens (Bow) – Slováček, Nemčík, Veber, Martenet, Ticháček, Trojna – Smoleňák (C), Klepiš, Tralmaks – Strnad (A), Melka (A), M. Procházka – Sideroff, Pytlík, Kusý – Frolík, Jarůšek, Bláha.

Hosté: M. Tomek (Zajíček) – Baránek, D. Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel – Kudrna, Sukeľ (C), Koblasa – Hlava, D. Kaše (A), O. Kaše (A) – Šalda, Kirk, Abdul – Zygmunt, Jurčík, Havelka – Gut.

Veselý, Pilný – Lhotský, Klouček

ČEZ stadion, Kladno

Návštěva

2725 diváků

Liberec předvedl dokonalý obrat

Liberec zvítězil v Olomouci 5:2. Hanáci vedli ještě v polovině duelu 2:0, přesto ztratili pátý z posledních šesti zápasů. Hosté mají po obratu ze šestého místa jen dvoubodové manko na čtvrté Brno. Liberečtí nakonec uspěli v pátém z posledních šesti vzájemných zápasů s Olomoucí zejména díky hattricku útočníka Jakuba Rychlovského, jenž se díky třem zásahům dotáhl v čele tabulky střelců na spoluhráče Tomáše Filippiho. Oba góly poražených vstřelil Jakub Orsava, který dnes oslavil 33. narozeniny.

První polovina úvodní třetiny přinesla řadu nepřesností na obou stranách a téměř žádnou příležitost ke skórování. První vážnější šance přišla až po deseti minutách hry, kdy Kunc z osy hřiště nastřelil horní tyčku Hrenákovy branky. Aktivnější Olomouc se poté dočkala také vedoucího gólu. V den svých narozenin otevřel skóre přesnou střelou do horního rohu Orsava.

Stejný hráč se na začátku druhé třetiny nejlépe zorientoval ve skrumáži před Hrenákovou brankou a úspěšnou dorážkou poslal podruhé v zápase puk za záda libereckého brankáře. Snížit mohl vzápětí Bulíř, ale z předbrankového prostoru zamířil jen do hrudi strážce domácího brankoviště Konráda.

Krátce po polovině zápasu vybojoval puk v útočném pásmu Flynn, našel přihrávkou rozjetého Rychlovského, který zblízka překonal slovenského brankáře a snížil. Vrátit Olomouci dvoubrankové vedení a přidat svoji třetí branku v zápase poté mohl Orsava, jenže Hrenák proti němu tentokrát úspěšně zasáhl. Liberec byl blízko vyrovnání během přesilové hry, ale Konrád ještě svůj tým zachránil. Nestačil poté až na přesnou střelu Vlacha z levého kruhu necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny.

Na začátku třetí části překvapil Konráda Najman, jehož střela sice zamířila jen do tyčky, ale poté dorazil puk do sítě Rychlovský a svým druhým gólem v zápase otočil skóre na stranu Liberce. Poté mohl zvýšit vedení hostů Hawryluk, jenže v samostatném úniku Konráda nepřekonal.

To se povedlo znovu až Rychlovskému během přesilové hry, když tečoval do sítě nahození Melancona a zkompletoval tak hattrick. Při hře Olomouce bez brankáře tečoval puk za Hrenákova záda Škůrek, ale branka byla kvůli zásahu vysokou holí po kontrole videa odvolána. Risk domácím nakonec nevyšel, pojistku libereckého vítězství přidal do prázdné branky Bulíř.

Jan Tomajko (Olomouc): „Dnes jsme bohužel hráli jen první třetinu, na to se vyhrát nedá. Na začátku druhé části jsme sice přidali druhý gól, ale zbytek druhé třetiny už nebyl dobrý. Když ze zápasu vypadnete na 20 minut, tak už je těžké se do toho znovu dostat. Špatně jsme dobruslovali situace, byli jsme všude pozdě, ztráceli puky a Liberec byl daleko více na puku. Pak se ty věci začaly nabalovat a Liberec nás za to potrestal. Z naší strany to nebylo dobré defenzivně a ani z hlediska nakládání s pukem v útočné třetině. Liberec dnes vyhrál zaslouženě.“

Filip Pešán (Liberec): „Domácí dnes pokračovali ve výborném výkonu ze zápasu v Hradci a přenesli si do dnešního zápasu to, co je zdobí celou sezonu, což je předbrankový prostor, aktivita a urputnost. Celou první třetinu jsme s tím měli trable. Až druhý inkasovaný gól nám paradoxně rozvázal nohy a začali jsme předvádět hokej, který jsme chtěli předvádět už od začátku zápasu. Udělali jsme i změny ve složení formací, což nám přineslo obrat v utkání. Chtěl bych dnes vyzdvihnout speciální týmy. Hlavně hráči, kteří hrají oslabení, to dnes odehráli velice dobře. Soupeř se sice držel v pásmu a měl pár šancí, ale hráči v čele s brankářem to zvládli. Pomohli jsme si také - podle mě zlomovým - gólem v naší přesilové hře.“

Domácí: 16:23. Orsava, 21:51. Orsava

Hosté: 30:22. Rychlovský, 38:03. Vlach, 42:56. Rychlovský, 52:23. Rychlovský, 56:37. Bulíř

Domácí: Konrád (Sedláček) – Ondrušek (C), Řezníček, Sirota, Rutar, Rašner, Škůrek, Mareš – Kunc, Nahodil (A), Navrátil – Káňa, Anděl, Bambula – Klimek, P. Musil, Orsava – Chmielewski, Knotek (A), Kucsera.

Hosté: Hrenák (D. Král) – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Derner, Budík, Galvas – Rychlovský, Filippi (A), Faško-Rudáš – Flynn, A. Najman, Kel. Klíma – Birner (C), Bulíř (A), Hawryluk – Vlach, Šír, Zachar.

Kika, Vrba – Hlavatý, Rožánek

Zimní stadion Olomouc

Kousal dvěma góly řídil výhru Sparty

Sparta porazila Hradec Králové 4:1 a bodovala v devátém utkání v řadě. Osm zápasů v této sérii vyhrála. Dvěma góly a asistencí se na tom podílel útočník Pavel Kousal. Východočeši prohráli potřetí za sebou a v tabulce jsou devátí. Sparta skončí po základní části druhá.

Domácí nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Chlapíka i nemocného trenéra Grosse a v úvodu čelili aktivitě Mountfieldu. Hosté ale nedokázali překonat brankáře Kořenáře a v 6. minutě prohrávali, protože Kousal prostřelil Laurikainena. Finský gólman dostal v hradecké sestavě šanci poprvé od začátku února.

Oba týmy si potom vyzkoušely hru v početní výhodě, se kterou ale naložily bídně, při dvou přesilovkách Sparty si Laurikainen nepřipsal ani jeden zákrok. Východočeši byli výrazně střelecky aktivnější, vyrovnat se jim ale podařilo až ve 24. minutě, kdy Perret přihrávkou zpoza branky připravil gól pro Tamášiho.

Až inkasovaný gól Pražany probudil a začali také útočit. Ve 28. minutě se dostali zpět do vedení, poté co Buchtele pohotově dorazil vlastní střelu. Při Irvingově vyloučení se domácí dokonce dvakrát dostali do přečíslení dva na jednoho, skórovat ale nedokázali.

Stav se opět změnil až v závěru druhé třetiny. Nejprve Kořenář zlikvidoval šanci Jaspera a vzápětí se trefil na druhé straně Harper. Laurikainen sice zlikvidoval velkou příležitost Lajunena, proti dorážce kanadského útočníka byl ale bezmocný.

Hosté se snažili duel zdramatizovat, ve 44. minutě ale mohl Spartu přiblížit výhře Najman, jenže trefil jen tyč. Při Kousalově zakončení v přesilové hře poté předvedl Laurikainen pohotovou lapačkou zákrok večera. Spartu to ale mrzet nemuselo. Hradečtí se v 57. minutě odhodlali k power play, místo snížení ale počtvrté inkasovali. Podruhé se trefil Kousal.

Miloslav Hořava (Sparta): „V první polovině utkání byl Hradec lepší, nám pomohl výborný výkon gólmana. Soupeř ale měl více šancí. Ve druhé polovině druhé třetiny jsme se zlepšili, dali jsme nějaké góly a jsme rádi, že jsme zápas vyhráli.“

Tomáš Hamara (Hradec Králové): „Sparta ukázala svoje kvality. Myslím si, že my jsme trošku prováhali přesilovky, kdy jsme mohli získat trošičku navrch a dostat Spartu pod tlak. To se nám nepodařilo. Poslední zápasy s tím trošku bojujeme. Sparta pak, jakmile měla šanci, tak ji proměnila. A druhá věc je, že nás přehrávali. Byli silnější v soubojích a tím získali převahu. Díky gólmanovi, který nás chvilku podržel, jsme hráli až do poslední třetiny, do posledních minut. Zkusili jsme power play, ale když nechceme jít do brány, ale hrajeme okolo, jako jsme hráli v celém zápase, tak toho Sparta využila a dala čtvrtý gól.“

Domácí: 05:30. P. Kousal, 27:39. Buchtele, 39:12. Harper, 58:29. P. Kousal

Hosté: 23:58. Tamáši

Domácí: Kořenář (J. Kovář) – Beaudin, Irving, Kempný (A), Moravčík, Krejčík, Mikliš, Mozík – Forman (A), Sobotka, Řepík (C) – D. Vitouch, Horák, Hrabík – Buchtele, O. Najman, P. Kousal – Harper, Lajunen, Kassian.

Hosté: Laurikainen (Lukáš) – Freibergs, Blain (A), Pavelka, Pláněk, McCormack, Marcel – Perret, Tamáši, Jasper – Okuliar, Kev. Klíma, Jergl (A) – Eberle (C), Estephan, Šťastný – R. Pavlík, Miškář, Zámečník – Pilař.