702 pro Pastrňáka. Boston ale nezvládá koncovky a krvácí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Robert Lang se bude stěhovat. Ještě dva body a na jedenáctém místě historické tabulky nejproduktivnějších Čechů v historii NHL ho vystřídá David Pastrňák. Bostonský útočník se dvěma góly a asistencí proti Seattlu dostal už na kótu 702, Bruins ovšem prohráli třetí zápas v řadě.

David Pastrňák v zápase proti Seattlu

V poslední době se dá na to s železnou pravidelností sázet, že bostonský duel nebude rozhodnutý po šedesáti minutách. Stalo se to v šesti případech po sobě, naposledy v noci na úterý na ledě Kraken. Bruins navíc v nastavení nebo po nájezdech ztratili už 14 utkání v sezoně, čímž se na čele neslavné statistiky vyrovnali NY Islanders. Celkem si v tomto ročníku zahráli už 22 prodloužení.

Do toho posledního je poslala Pastrňákova střela z 58. minuty, kterou umně tečoval Charlie Coyle. Bostonští fanoušci v Climate Pledge Areně začali na led házet čepice, jelikož se mylně domnívali, že jejich miláček Pasta zaznamenal 17. hattrick kariéry. Víc jich má z aktivních hráčů jen Alex Ovečkin (30).

„Je ale úplně jedno, kdo ten gól dal, hlavně, že to tam padlo,“ líčil Pastrňák, který už v první třetině po pasu Kevina Shattenkirka a samostatném úniku suše zavěsil nad lapačku Philippa Grubauera. Ve druhé části pak po přihrávce Pavla Zachy zblízka upravil na 2:1. V nájezdech však na německého brankáře nevyzrál.

„Třetí třetina z naší strany nebyla dobrá. Chyběl nám zabijácký instinkt,“ postěžoval si znovu kouč Jim Montgomery. Díky chlapíkovi s číslem 88 ale Bruins odvezli aspoň něco. Jen tři hráči v bostonské hokejové historii dokázali posbírat sedm stovek bodů rychleji než Pastrňák, který na to potřeboval 652 zápasů - Phil Esposito (447), Bobby Orr (518) a Rick Middleton (639). Všichni tři mají své dresy vyřazeny pod stropem TD Garden…

„Je to hezké číslo, vážím si toho, ale spíš ho docením až později,“ tvrdil Pastrňák, kterého štve, jak Bruins v poslední době krvácejí. „Sice děláme body, ale výhry by byly lepší.“ Minule ve Vancouveru hosté ztratili v závěru vedení 2:0.

„Oslabení nám sebrala síly. Dobré týmy v závěru vystupňují tempo, ale my na to nebyli připraveni,“ tvrdil po posledním dějství čtyřzápasového tripu Pastrňák. „Měli jsme na lepší výsledky, ale nešly nám koncovky,“ mínil.

Bruins po návratu domů čeká v noci na pátek souboj s vítězi Stanley Cupu z Vegas. V posledních 22 zápasech základní části budou hájit vedoucí pozici ve Východní konferenci a případně útočit na Presidents‘ Trophy.

„Program je těžký a venkovní zápasy nám ukázaly, jak na tom jsme. Je dost věcí, na kterých je potřeba zapracovat,“ tvrdil Montgomery, který dál bude spoléhat hlavně na Pastrňáka, se 38 góly třetího nejlepšího střelce sezony a s 85 body jejího čtvrtého nejproduktivnějšího hráče.

Petr Nedvěd a Martin Straka (oba 717 bodů) už jsou také smířeni, že je do konce základní části v celkových českých statistikách přeskočí bostonský démon.