Juventus otočil duel s Frosinone. Inter zůstává bezkonkurenční, Rossoneri po faulu Girouda uhráli jen bod

Po čtyřech ztrátách v řadě Juventus konečně zvítězil, když v domácím prostředí otočil polední zápas s Frosinone. První ligový duel na lavičce Neapole odkoučoval Francesco Calzona, Partenopei ale o výhru přišli v samotném závěru. Slavit nemůže ani AC Milán, jenž ve šlágru kola remizoval s Atalantou. Za Scudettem naopak s přehledem míří Inter Milán, který si hladce poradil s Lecce.

Stará dáma konečně za tři body

Juventus si po nevydařených výkonech napravil reputaci ve 26. kole Serie A, v němž na vlastním hřišti zdolal Frosinone 3:2. Domácí vstoupili do zápasu sebevědomě a po zásahu Dušana Vlahoviče ze třetí minuty se ujali vedení. Srbský kanonýr stihl v první půli vyrovnávacím gólem zareagovat i na rychlou otočku skóre, během které hosté věřili v první vítězství nad Starou dámou v historii. Utkání poté směřovalo k nerozhodnému výsledku, v poslední minutě nastavení ovšem rozhodl o výhře Juve obránce Daniele Rugani.

Sny z poloviny sezony o tom, že by Juventus mohl získat titul, se začaly rozplývat po bídné sérii čtyř zápasů bez vítězství. Bianconeri museli minulý týden dvakrát dotahovat, aby alespoň remizovali se sestupem ohroženou Veronou, a tak před tímto kolem ztráceli na vedoucí Inter už devět bodů.

Hráči Staré dámy se na trávníku ještě ani pořádně nerozkoukali a už slavili. Federico Gatti oslovil z hloubi pole Westona McKennieho, jenž si výborným prvním dotykem zpracoval míč do běhu a naservíroval jej Vlahovičovi, který střelou na zadní tyč otevřel skóre. O chvíli později však nechala domácí defenziva příliš mnoho prostoru Nadiru Zorteovi. Ten povedeným centrem našel hlavu Walida Cheddiri, jenž srovnal stav utkání. Rozhození Bianconeri vzápětí propadli ve středu hřiště. Abdou Harroui vyslal ukázkovou kolmicí na zteč Marca Brescianiniho, který ranou do šibenice rozvlnil síť. Ve 32. minutě ovšem znovu zafungovala spolupráce McKennieho s Vlahovičem. Druhý jmenovaný využil přiťuknutí amerického kolegy a skrytou střelou zpoza obránců nachytal Michela Cerofoliniho.

Po změně stran se do otevřené defenzivy Canarini rozběhl Federico Chiesa, ale jeho obstřel srazil mimo hrací plochu Simone Romagnoli. Nevýrazného Chiesu posléze vystřídal teprve osmnáctiletý Kenan Yildiz a hned mohl zaznamenat svůj druhý střelecký úspěch v Serii A. V nadějné pozici na hranici malého vápna však trestuhodně promáchl. Na druhé straně málem zasadil smrtící úder Juventusu jeho odchovanec Kaio Jorge, nicméně v zakončení mu zabránil skvěle načasovaným skluzem McKennie. Zápas plný zvratů nakonec rozhodl v nastaveném čase po rohovém kopu z téměř nulového úhlu Rugani.

Juventus tak doma nezaváhal a získal tři body. Oba celky sehrají další ligový zápas 3. března. Bianconeri změří síly s Neapolí, Giallazzurri se utkají doma s Lecce.

Cagliari obralo Calzonu o vítěznou premiéru

Fotbalisté Cagliari ve 26. kole Serie A remizovali na vlastním hřišti s Neapolí 1:1. Domácí byli po většinu zápasu aktivnějším týmem, jenže se po změně stran dopustili chyby v rozehrávce, kterou dokázal využít Victor Osimhen, jenž po návratu z Afrického poháru skóroval podruhé v řadě. Nový kouč Francesco Calzona se již připravoval na vítěznou ligovou premiéru na lavičce Partenopei, oslavy mu však na poslední chvíli překazil vyrovnáním Zito Luvumbo. Jakub Jankto po hodině hry střídal vinou zranění.

Cagliari se nacházelo na předposlední pozici a pohodu do kabiny jistě nedodalo ani pětizápasové čekání na vítězství. Ovšem ani mistrovská Neapol nemohla být s průběhem ligové soutěže spokojena, jelikož se pohybovala jen na středu tabulky. V posledním duelu s Janovem navíc zajistil remízu až v samotném závěru Cyril Ngonge. Partenopei provázela zlá forma na stadionech soupeřů, když v posledních pěti venkovních duelech nevstřelili ani gól a získali pouhý bod.

Zápas začal v poklidném tempu, o tom svědčí fakt, že první zakončení hráči vyprodukovali až po více než čtvrt hodině. Měl ho na svědomí Jankto, který ovšem svou hlavičku poslal kousek vedle pravé tyče. Domácí fotbalisté byli aktivnějším týmem, a také se dokázali ve 33. minutě po standardce dostat do vedení, radost jim však zkazil VAR, který gól kvůli těsnému ofsajdu odvolal. Chvíli před poločasem mohl jít celek ze Sardinie přece jen do vedení. Po kuriózní situaci, kdy Alex Meret vyboxoval míč a přepadl přes protihráče na zem, zůstala před Luvumbem odkrytá branka, Angolský křídelník ji však trestuhodně minul.

Po pěti minutách od startu druhého poločasu měl vyloženou šanci Gianluca Lapadula, z malého vápna ovšem bránu netrefil. V 66. minutě se domácí obrana dopustila hrubky a míč získal Giacomo Raspadori, který poslal přesný centr na osamoceného Osimhena, jenž hlavou z malého vápna míč bezpečně uklidil do branky. Pojistku hostům mohl přidat Matteo Politano, jeho pokus z úhlu však mířil těsně vedle levé tyče. Italského křídelníka tato příležitost musela velice mrzet, jelikož v poslední minutě dokázal Mereta propálit Luvumbo a srovnal.

Cagliari tak s úřadujícím mistrem vybojovalo cenný bod. V dalším kole se představí 3. března na hřišti Empoli. Neapol čeká 28. února dohrávka v Sassuolu.

Inter pokračuje v krasojízdě

Inter Milán na hřišti Lecce překvapení nedopustil, když ve 26. kole Serie A zvítězil 4:0. Nerazzurri se při již 10. soutěžní výhře v řadě opět mohli spolehnout na nejlepšího střelce celé soutěže Lautara Martíneze, který v utkání zaznamenal svou 21. a 22. trefou v letošním ročníku. Domácí naopak nejpevnější obranu ligy překonat nedokázali, a své gólové suchoty tak protáhli již na tři zápasy po sobě.

Sebevědomý lídr soutěže z Milána byl stále jediným týmem Serie A, který ještě neprohrál na venkovním hřišti. O toto privilegium nechtěl přijít ani na stadionu Lecce, jež v posledních dvou duelech prohrálo a nezaznamenalo ani jednu vstřelenou branku. S poslední hubenou výhrou 1:0 nad Atlétikem v Lize mistrů nebyl, vzhledem k převaze, trenér Interu Simone Inzaghi příliš spokojený. Další starosti mu navíc přidělalo zranění Marcuse Thurama.

Lecce se Interu nezaleklo, v úvodu však z dobrých pozic nedokázalo brankáře Emila Audera zaměstnat. Naopak na druhé straně z první velké šance udeřil nejlepší střelec soutěže Martínez, jenž obdržel pas za obranu a špičkou nohy propálil domácího gólmana. Ve 22. minutě mohl zvýšit na rozdíl dvou branek Henrikh Mkhitaryan, prudkou ranou ale minul pravou tyč. Další příležitosti si Nerazzurri nevypracovali a do šaten šli jen s tenkým náskokem.

Poločasová pauza se protáhla, jelikož kvůli zranění muselo dojít ke změně hlavního arbitra. Nový muž s píšťalkou mohl záhy přihlížet trefě Lecce, kdyby však Alexis Blin usměrnil hlavičku mezi tři tyče. V 54. minutě už se ovšem síť rozvlnila, ke smutku většiny diváků ale znovu ta domácí. Alexis Sánchez obdržel míč na pravou stranu velkého vápna, odkud stříleným pasem vyzval ke snadnému skórování Davideho Frattesiho. Italský reprezentant se chvíli nato chopil role asistenta, když prchl svým strážcům a v situaci dva na jednoho nahrál před poloodkrytou bránu zakončujícímu Martínezovi. Čtvrtý zásah Interu přidal v 68. minutě po centru Federica Dimarca osamoceně hlavičkující Stefan de Vrij. V závěru mohl skórovat ještě Marko Arnautovič, jeho neproměněná šance ale nemusela nikoho z Miláňanů mrzet.

Inter tak potvrdil dominanci i na hřišti Lecce. O další triumf zabojuje 28. února doma s Atalantou. Giallorossi zavítají 3. března na stadion Frosinone.

AC se ve šlágru s Atalantou rozešlo smírem

AC Milán remizoval ve 26. kole Serie A na vlastní půdě s Atalantou 1:1. Fotbalové umění v lombardském souboji předvedl už ve třetí minutě Rafael Leao, jenž úžasné sólo zakončil parádní ranou do horního rohu brány. Radost Rossoneri ale zhatila penalta ze 42. minuty, při jejíž exekuci byl zcela suverénní Teun Koopmeiners. Nizozemec tak znovu dodržel zavedenou tradici, když se v každém ligovém duelu roku 2024, do kterého nastoupil, gólově prosadil.

Milánské AC čekalo po těžké prohře s Monzou další lombardské derby. V nejbohatším regionu Itálie tentokrát narazilo na čtvrtou Atalantu, která na Rossoneri ztrácela sedm bodů. Orobici proplouvali ligou s velkou lehkostí, když posledních pět duelů opanovali s celkovým poměrem branek 17:2. Střelecky po novém roce zářil Koopmeiners, jenž se navíc dvěma góly postaral o vyřazení červenočerných z italského poháru.

Domácí na nic nečekali a již ve třetí minutě se blýskl parádním gólem Leao. Z levé strany hřiště přešel přes dva obránce a následně místo centru zvolil technickou střelu, která zapadla do pravé šibenice. O chvíli později hlavičkoval z malého vápna Ruben Loftus-Cheek, ale mířil o kousek vedle. Tři minut před koncem poločasu dostali hosté výhodu v podobě penalty, kterou Koopmeiners proměnil střelou doprostřed.

Druhý poločas měl pomalý rozjezd, a tak bylo k vidění ohrožení branky až v 58. minutě, kdy po rychlé kličce pálil k levé tyčce Loftus-Cheek. Marco Carnesecchi ovšem předvedl jistý zákrok. Italský brankář podržel svůj tým i proti tvrdé střele, kterou vyprodukoval střídající Davide Calabria. V 68. minutě dostal dlouhý pas za obranu Christian Pulišič, ale balon netrefil ideálně a jeho pokus proletěl těsně vedle branky. Odražený míč se v 80. minutě dostal k nohám Oliviera Girouda, jehož dorážku však vyhlavičkoval na brankové čáře Davide Zappacosta.

AC Milán tak ztratil body i v dalším lombardském derby. O návrat na vítěznou vlnu se pokusí 1. března na hřišti Lazia. Atalantu čeká o dva dny dříve další výjezd na San Siro, kde ji přivítá vedoucí Inter.

Italská fotbalová liga - 26. kolo:

Bologna - Hellas Verona 2:0 (27. Fabbian, 65. Freuler)
Sassuolo - Empoli 2:3 (54. Pinamonti z pen., 77. Ferrari - 11. Luperto, 64. Niang z pen., 90.+4 Bastoni)
Salernitana - Monza 0:2 (78. Maldini, 83. Pessina)
FC Janov - Udinese 2:0 (36. Retegui, 40. Bani)
Juventus Turín - Frosinone 3:2 (3. a 32. Vlahovič, 90.+5 Rugani - 14. Chaddíra, 27. Brescianini)
Cagliari - Neapol 1:1 (90.+6 Luvumbo - 65. Osimhen)
Lecce - Inter Milán 0:4 (15. a 56. Martínez, 54. Frattesi, 68. De Vrij)
AC Milán - Bergamo 1:1 (3. Leao - 42. Koopmeiners z pen.)