Fulham šokoval v nastavení Old Trafford, Arsenal deklasoval Newcastle. V neděli se poté nasytili Vlci z Molineux

Manchester United přerušil čtyřzápasovou vítěznou ligovou sérii, když ve 26. kole Premier League nestačil na Fulham a prohrál 1:2. Favorizovaní domácí se v ofenzivě po většinu utkání až nečekaně trápili. Hosté dlouho vedli, ale v 89. minutě srovnal Harry Maguire. Poslední slovo však měl v sedmé minutě nastavení finalista Afrického poháru v dresu Chalupářů Alex Iwobi a Fulham mohl slavit senzaci. Manchester City pak večer vyhrál 1:0 na půdě Bournemouthu a na vedoucí Liverpool ztrácí jeden bod. O další bod zpět je Arsenal, jenž doma vyhrál nad Newcastlem jasně 4:1.

Úvod utkání nabídl velmi vyrovnanou podívanou, přičemž střelecky aktivnějším celkem byl překvapivě tým ze západního Londýna. V první nadějnější příležitosti se po 18 minutách hry objevil Iwobi, který obranu Rudých ďáblů vystrašil projektilem z hranice vápna. Na něj krátce nato navázal Rodrigo Muniz, jehož nebezpečnou hlavičku vyrazil reflexivním zákrokem z brankové čáry gólman André Onana. Tým z Manchesteru o sobě dal poprvé výrazněji vědět po odehrané půlhodině, kdy utažená rána Dioga Dalota olízla pravou tyč. Brankovou konstrukci orazítkoval na druhé straně i Rodrigo Muniz. Festival šancí zakončil tvrdým projektilem Andreas Pereira, s tím si však poradil připravený Onana.

Ve druhé půli byli na útočné polovině aktivnější hostující fotbalisté. V 65. minutě nejprve vypustil dalekonosnou pumelici Harrison Reed. Prudkou ránu, která letěla pod břevno, ještě dokázal Onana vytěsnit. Z následného rohového kopu už ovšem defenziva United kapitulovala, když se k odraženému balonu ve vápně probojoval Bassey a nechytatelnou ranou poslal Chalupáře do zaslouženého vedení. O odpověď se chvíli nato pokusil Bruno Fernandes, jehož pokus směřující k pravé tyči musel vyrazit Bernd Leno. Svěřenci Erika ten Haga se nakonec svého gólu dočkali, jelikož se v 89. minutě po Fernandesově střele prosadil z dorážky Maguire. Ani to však na body nestačilo, protože po bleskovém protiútoku v sedmé nastavené minutě přiřkl Fulhamu vítězství Iwobi.

citizens berou těsnou výhru

K prvnímu střeleckému pokusu se po šikovném sklepnutí Fodena dostal už v deváté minutě Erling Haaland, z hranice šestnáctky ale mířil jen vedle domácí branky. Na druhé straně hřiště zkusil z ještě větší dálky štěstí Miloš Kerkez, jehož ránu pod břevno zneškodnil až Ederson. Skóre se tak poprvé měnilo ve prospěch Citizens. Haaland v pokutovém území využil svých fyzických parametrů a z levé strany tvrdě vypálil na Neta. Brazilec vyrazil míč jen před sebe na dobíhajícího Fodena, který se zblízka nemýlil. Zanedlouho mohl vedení hostů zdvojnásobit Bernardo Silva, uvnitř pokutového území ovšem pálil těsně vedle levé tyče.

O vyrovnání se po změně stran pokoušel Justin Kluivert, jeho dalekonosnou ránu mířící do levého dolního rohu ale úspěšně pokryl Ederson. Domácí zůstávali i nadále aktivní a další velkou příležitost měl v 68. minutě po střele hlavou Dominic Solanke. Ten ovšem stejně jako jeho spoluhráči ztroskotal na výborně chytajícím Edersonovi. Na opačné straně si důležitý zákrok připsal rovněž Neto, jenž využil dobrého postavení a zblízka nedovolil rozvlnit síť Haalandovi. V nastaveném čase se o pozdvižení na Vitality Stadium postaral ještě střídající Enes Ünal, jenž si vyskočil na centr Antoineho Semenyoa. Ke smůle domácích fanoušků ale hlavičkoval jen těsně vedle levé tyče.

Karius prožil trpký návrat, Arsenal koncertoval

O první nebezpečný moment se v osmé minutě postaral Bukayo Saka, jenž na hranici šestnáctky převzal míč a pohotově vypálil na branku Newcastlu. Jeden z obránců ovšem jeho střelu zblokoval a Karius neměl problém balon pokrýt. Bývalý hráč Liverpoolu v 18. minutě úspěšně zastavil také hlavičku Gabriela, vyražený míč se ale po několika nešťastných odrazech od hráčů Magpies ocitl za brankovou čárou a vlastní gól byl připsán Botmanovi. Na rozdíl dvou tref o několik okamžiků později zvýšil Kai Havertz, jehož ke skórování vybídl skvělou zpětnou přihrávkou Gabriel Martinelli. Kanonýři svého soupeře i nadále přehrávali a v další šanci se ocitl Saka, tentokrát ale zasáhnul Karius.

Newcastle se první střely na branku soupeře dočkal až po změně stran. Přízemní pokus Anthonyho Gordona však bez problémů zastavil David Raya. Možnost korekce skóre měl po hodině hry další ofenzivní hráč týmu ze severovýchodu Anglie Alexander Isak, uvnitř pokutového území ale mířil pouze nad břevno. Gólová radost tak propukla na druhé straně hřiště, kde se po šikovné individuální akci prosadil přízemní střelou ke vzdálenější tyči Saka. Netrvalo dlouho a čtvrtý přesný zásah přidal hlavou Jakub Kiwior, jenž se trefil poprvé v letošní sezoně. Závěr utkání přinesl ještě snižující branku, o kterou se po centru Dana Burna postaral hlavičkou Joe Willock.

Aston Villa zvládla přestřelku

Aston Villa vedla ve 39. minutě už 3:0. O úvodní branku se postaral Watkins a po něm se dvakrát prosadil Douglas Luiz. Brazilský záložník v ročníku nasázel již devět branek a pokaždé se zapsal mezi střelce ve Villa Parku. Hosté se však nevzdali. Poločas orámovali díky Niakhatému a Gibbsi-Whiteovi dvěma brankami a snížili na rozdíl jednoho gólu. Vítězství Aston Villy pojistil Bailey.

Burnley hrálo proti Crystal Palace od 35. minuty bez vyloučeného Brownhilla. Domácí rozhodli zápas ve druhém poločase třemi góly během jedenácti minut. Trefili se Richards, Ayew a z penalty Mateta.

Brighton doma remizoval s Evertonem 1:1. Hosté se ujali vedení v 73. minutě svým osvědčeným způsobem, když se jim popatnácté v sezoně podařilo udeřit ze standardní situace. Trefil se Branthwaite. V 95. minutě vyrovnal hlavou Dunk a odepřel Evertonu cenné tři body v boji o záchranu.

Wolves uspělo zásluhou Sarabii

Vrcholem víkendového programu anglického fotbalu bylo sice finále EFL Cupu, ještě předtím však Wolves toužili v Premier League přerušit dvouzápasovou sérii domácích porážek. Náladu si nicméně Vlci vylepšovali na hřištích soupeřů, kde postupně skolili Chelsea a Tottenham. Sheffield naposledy nedokázal navázat na cenný skalp Lutonu a schytal debakl od Brightonu. Po hororovém skluzu navíc ztratil vykartovaného Masona Holgatea.

Od začátku utkání byli podle očekávání aktivnější svěřenci Garyho O'Neila. První větší šanci si ovšem vytvořili hosté, když se Rhian Brewster opřel do střely z hranice vápna, José Sá byl však připraven. Duel těchto dvou hráčů se po pár minutách opakoval, tentokrát ovšem Sá nemusel ani zasahovat, jelikož Brewster v zakončení absolutně selhal a vysoko přestřelil. Po půlhodině hry udělili Vlci svému protivníkovi lekci z efektivity a po přesné hlavičce Sarabii šli do vedení.

Žiletky do druhého poločasu vstoupily velmi nabuzeně a zpočátku Wolves zavřely před jejich bránou. Postupem času tlak hostů zeslábl a v 66. minutě mohl svůj druhý gól vstřelit Sarabia, jeho pokus však proletěl těsně vedle levé tyče. I když si hosté dokázali ke konci zápasu znovu vytvořit velký tlak a Vlky zatlačili, žádnou vyloženou šanci si již nepřipravili.

Wolves si tak před svými fanoušky napravili proti nejhoršímu celku tabulky reputaci a získali všechny body. V příštím kole se představí 2. března v Newcastlu, Sheffield přivítá o dva dny později Arsenal.

Anglická liga - 26. kolo:
Aston Villa - Nottingham 4:2 (29. a 39. Douglas Luiz, 4. Watkins, 61. Bailey - 45.+5 Niakhaté, 48. Gibbs-White)
Brighton - Everton 1:1 (90.+5 Dunk - 73. Branthwaite),
Crystal Palace - Burnley 3:0 (68. Richards, 72. Ayew, 77. Mateta z pen.)
Manchester United - Fulham 1:2 (89. Maguire - 65. Bassey, 90.+7 Iwobi),
Bournemouth - Manchester City 0:1 (24. Foden),
Arsenal - Newcastle 4:1 (18. vlastní Botman, 24. Havertz, 65. Saka, 69. Kiwior - 84. Willock).
Wolves - Sheffield United 1:0 (30. Sarabia)