Chytil vyrovnal proti Pardubicím nejrychlejší hattrick ligy. Budějovice porazily Olomouc a jsou předposlední

Fotbalisté Slavie porazili ve 22. kole první ligy Pardubice 3:0. Pražané se dlouho trápili v koncovce, ale střídající Mojmír Chytil pak mezi 66. a 74. minutou vyrovnal nejrychlejší hattrick v samostatné nejvyšší soutěži. Fotbalisté Českých Budějovic porazili Olomouc 2:1 a posunuli se na předposlední místo. Dynamo o druhém domácím vítězství za sebou rozhodlo po změně stran díky brankám Martina Králika a Zdeňka Ondráška.

Video Praha/České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mojmír Chytil slaví nejrychlejší hattrick historie ligy

Mojmír Chytil vstřelil proti Pardubicím nejrychlejší hattrick v historii české ligy | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Slávisté vyhráli posedmé z posledních osmi kol a z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí bod na Spartu, která má ale k dobru večerní utkání na Slovácku. Za týden se Vršovičtí představí v derby na Letné, předtím ještě ve středu přivítají pražského rivala ve čtvrtfinále domácího poháru. Pardubičtí na jaře ve čtvrtém duelu poprvé prohráli a jsou v tabulce třináctí.

Šetření opor před derby

Slávistický trenér Trpišovský před nadcházejícími derby v úvodu šetřil několik opor. Do základní sestavy nenasadil jednoho z kapitánů Holeše, Chytila ani Provoda. Poprvé na jaře naskočili stoper Vlček a uzdravený záložník Zafeiris, v útoku pak dostali šanci Tijani s Van Burenem.

Pražané podle předpokladů od začátku diktovali tempo hry, ale nedařilo se jim ve finální fázi. V osmnácté minutě kryl Tijaniho přízemní střelu brankář Budinský, který si za chvíli poradil i tvrdou ranou v podání Wallema.

Norský záložník byl velmi aktivní. V 36. minutě se zbavil obránce, pardubického gólmana ale neprostřelil. Krátce nato trefil Van Buren v souboji ve výskoku do hlavy Daňka, sudí Radina ale faul neodpískal a nezasáhl ani videorozhodčí. V závěru dlouhého nastavení první půle pak hlavičkoval kousek vedle Tijani.

Vydařené střídání

Do druhého dějství Trpišovský nasadil Chytila s Provodem a ze hry stáhl Van Burena se zraněným Zafeirisem. Slávisté pokračovali v náporu, ve 47. minutě se ale neprosadil Tijani a Ogbua vychytal Budinský.

Domácí kouč pak poslal na trávník další dva střídající hráče Masopusta se Zmrzlým a favorit krátce nato otevřel skóre. Masopust nacentroval z pravé strany a Chytil hlavičkou zblízka překonal Budínského.

I na dalších dvou gólech se podíleli střídající hráči. V 72. minutě Ševčík kolmicí vysunul Provoda, jehož ještě pardubický brankář vychytal, ale dorážející Chytil už zblízka doklepl balon do sítě. Za další dvě minuty pak český reprezentant a někdejší pardubický útočník dokonal svůj premiérový hattrick v nejvyšší soutěži poté, co po přihrávce zleva od Provoda z první překonal Budinského.

Chytil skóroval třikrát za osm minut a vyrovnal nejrychlejší hattrick v samostatné ligové historii. Někdejší sparťanský útočník Siegl se v březnu 1994 při vítězství 4:0 nad Duklou prosadil mezi 80. a 88. minutou. Chytil se v tomto ročníku nejvyšší soutěže trefil desetkrát a na lídra tabulky kanonýrů plzeňského Šulce mu chybí už pouze gól.

Slávisté dohrávali zápas v pohodě a mohli přidat ještě minimálně jednu branku. V 78. minutě ale Tijani trefil tyč a chvíli nato zasáhl Budinský proti Zmrzlému, jenž si prvního soutěžního gólu za Pražany nedočkal.

Útlum Sigmy pokračuje

Trápící se Hanáci v nejvyšší soutěži nezvítězili pošesté za sebou, v jarní části sezony ve čtyřech utkáních získali pouhý bod a propadli se na osmou pozici. Olomoučtí podlehli Českým Budějovicím po předchozích třech ligových výhrách.

Ve vyrovnané první půli mohli diváci vidět spíše jen náznaky šancí. I když například domácí Nikl v jedenácté minutě hlavičkoval z dobré pozice nad branku. Ondráškova střela z úhlu z 27. minuty také olomouckého brankáře Stoppena nepřekvapila. Hosté chtěli jihočeskou defenzivu překvapit v závěru prvního poločasu nápaditě rozehranou standardní situací, ale oblouček za zeď netrefili Vodháněl ani Vraštil.

České Budějovice začaly po přestávce aktivněji a po chvíli otevřely skóre. V 52. minutě si na centr Sladkého naběhl Čermák, jenž hlavičkoval do tyče. Míč se odrazil ke Králikovi a slovenský obránce ho napálil pod břevno. Českobudějovický stoper vstřelil na jaře druhý gól.

Jihočeši v 63. minutě přidali další zásah. Opět akce začala přesným centrem beka Sladkého, který našel kapitána Ondráška a jeho hlavička skončila v síti. Pětatřicetiletý útočník se v ligové sezoně trefil potřetí a v týmové tabulce střelců dotáhl Alliho.

Olomoučtí hráči se poté probrali. Vodháněl dokonce překonal českobudějovického brankáře, ale jeho gól rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. V 78. minutě Králik fauloval Vodháněla a viděl druhou žlutou kartu. Sigma pak byla lepším týmem a domácí se spíše jen snažili hájit náskok.

Hanáci se v 85. minutě dočkali první jarní branky, když přesnou přihrávku střídajícího Pospíšila zužitkoval Novák a dočkal se premiérového gólu po návratu do české ligy. Předtím se třiatřicetiletý obránce naposledy prosadil v květnu 2015 za Jablonec. Více však už hosté nestihli a potvrdili špatný vstup do druhé poloviny ročníku.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 25. 2. 2024)