Střídající Chytil hattrickem sestřelil Pardubice, Sparta uspěla na Slovácku. Selhal naopak Baník, dva body si nechal utéct i Jablonec

Čtyři sobotní zápasy FORTUNA:LIGY nenašly vítěze. Na půdě Baníku Ostrava získali bod vršovičtí Bohemians. Klokani zahodili penaltu, ale nakonec srovnali na 1:1. Přestřelka v severočeském derby mezi Libercem a Jabloncem skončila 3:3. První jarní bod slaví Kariná, které uhrála plichtu 2:2 v Teplicích. Jediná Plzeň se nakonec dočkala vítězství, když zdolala Zlín jasně 3:0. V neděli uspěla Slavia, která se doma proti Pardubicím dlouho trápila, hattrick střídajícího Mojmíra Chytila ale vše změnil. Slaví také České Budějovice, které v deseti ubránily výhru proti Sigmě. Svůj zápas zvládla i Sparta, která v Uherském Hradišti přehrála Slovácko 1:3.

V první příležitosti se už po necelých pěti minutách ocitl domácí záložník Tomáš Rigo, jenž se v pokutovém území dostal k odraženému míči a až na poslední chvíli mu v přesném zakončení zabránil pohotovým skluzem Jan Kovařík. Na druhé straně hřiště se o změnu skóre pokusil Matyáš Kozák, s jeho slabou střelou doprostřed branky ale neměl Letáček žádný problém. V dalším pokračování duelu se prezentovali o něco aktivněji Slezané, kteří byli za své snažení odměněni ve 32. minutě. V závaru před hostující brankou se nejlépe zorientoval Buchta, jenž si našel odražený balon a zakončil přesně k levé tyči. Jen o tři minuty později se o další změnu skóre postaral Abdullahi Tanko, jeho trefě ovšem předcházel ofsajd.

Bohemka potřebovala něco změnit, a tak se trenér Jaroslav Veselý rozhodl hned pro čtyři střídání v úvodních 10 minutách druhé půle. Krátce nato se Jan Juroška dopustil faulu ve vlastním pokutovém území a hosté dostali výhodu penalty. K její exekuci se postavil Matěj Hybš, který ovšem nechal vyniknout Letáčka, jenž vystihl směr střely a míč vyrazil. Místo srovnání se tak Pražané museli smířit s další tvrdou ranou, neboť byl za zbytečný úder loktem vyloučen Puškáč. Baník mohl početní výhodu rychle využít, gól Filipa Blažka ale pro ofsajdové postavení neplatil. Z přesné trefy se tak nakonec radovali Klokani. Střídající Huf si na zadní tyči našel prodloužený míč a zblízka už neměl problém uklidit jej hlavou do odkryté sítě.

ŠESTIGÓLOVÁ PŘESTŘELKA POD JEŠTĚDEM

Jako první mohl hned zkraje zápasu udeřit Jablonec, nicméně skluzující Jakub Martinec těsně minul levou tyč. Ještě blíže ke gólu měl v osmé minutě po elegantní zasekávačce Nebyla, proti němu ale zasáhl Bačkovský. Radost zelenobílých tak přišla až po proměněné penaltě v podání Jana Chramosty, jenž zakončil suverénně k pravé tyči. Liberečtí poté herně ožili, i přes viditelné zlepšení však výraznější ohrožení branky Jana Hanuše v úvodní půli nepřišlo.

Po změně stran mohli hosté své vedení navýšit. Po ostrém pasu Chramosty byl totiž v dobré pozici na hranici malého vápna postavený Nemanja Tekijaški, jenže v rozhodující chvíli přihrávku trestuhodně netrefil. Rána pro domácí tak přišla až krátce před hodinou hry, když Bačkovský vyboxoval balon přímo do Jana Mikuly, od něhož se míč odrazil do sítě. V 72. minutě nařídil sudí za hraní rukou v podání Haidersona Hurtada penaltu, kterou přízemní ranou proměnil Michael Rabušic. Hned po rozehrání však z rychlého útoku vsítil po přihrávce z pravé strany třetí branku Vakhtang Chanturishvili. V 85. minutě to byli hráči v modrých dresech, kteří se postarali o zajímavou koncovku duelu, když se perfektní ranou z první prosadil Dominik Preisler. Na přelomu základní hrací doby a nastavení pak propukla na stadionu u Nisy euforie, jelikož po centru Ahmada Ghaliho srovnal Chaluš.

NA TĚŽKÉM TERÉNU V HRADCI GÓL NEPADL

První minuty zápasu patřily spíše klubu z města automobilů. Slibné příležitosti modrobílých vytvářeli především důrazný Yusuf a rychlonohý Solomon John. V pokutovém území si ale Středočeši příliš nevěděli rady, a Zadražil tak mohl zůstávat v klidu. Po čtvrthodině hry se zničehonic ocitl s míčem na úrovni penalty domácí Jakub Kučera, ani nadvakrát však balon mezi tři tyče nepropasíroval. Do dalších podobných šancí se Votroci pokoušeli dostat rychlými protiútoky. Modrobílá obrana ovšem veškerým snahám zdárně odolávala.

Po změně stran měl blízko k jejímu překonání Ondřej Šašinka, který však po parádní nahrávce Jakuba Klímy z úrovně malého vápna nepřekonal připraveného Matouše Trmala. Obrovská šance ke skórování se následně naskytla domácímu Lukáši Čmelíkovi, jenž ovšem nikým nehlídaný napálil míč pouze na Trmala. Votroci ve druhé půli přebrali otěže zápasu do svých rukou a rozhodně si nemohli stěžovat na nedostatek příležitostí. Když už se jim ale poštěstilo trefit prostor mezi tyčemi, radost jim nedopřál připravený Trmal.

VÝSLEDKOVÁ BÍDA KARVINÉ SKONČILA

Blízko další obdržené brance byli Karvinští již po 11 minutách hry, kdy zcela nehlídaný Abdallah Gning hlavičkoval z bezprostřední blízkosti na Dominika Holce. Slovenský gólman dokázal nebezpečný pokus směřující doprostřed brány skvěle zneškodnit. Slezané na tuto velikou příležitost odpověděli tím nejlepším možným způsobem. Krčík napřáhl z velké dálky a tvrdou ranou překonal Ludhu. O vyrovnání se mohl ke konci poločasu postarat Mohamed Yasser. Ten ve vápně převzal přesnou přihrávku a pohotově vystřelil na bránu. Prudký pokus však pouze přeletěl horní tyč.

Nováček nejvyšší soutěže měl krátce po začátku druhého dějství velkou porci štěstí, když Albert Labík rozezvučel střelou z otočky břevno. O chvíli později ale jeden z bránících hráčů Karviné zahrál v pokutovém území rukou a hlavní sudí po zhlédnutí videa nařídil penaltu. K té se postavil Daniel Fila a s přehledem ji proměnil. V 64. minutě dokázaly Teplice převrátit vývoj utkání na svou stranu. Konkrétně to byl Yasser, jenž se prosadil po povedené individuální akci. Hostující tým však duel nezabalil a v 79. minutě bylo znovu srovnáno. Ludha sice vyrazil nebezpečný hlavičkový pokus, k dorážce se ovšem dostal Akinyiemi, který už měl jednoduchý úkol.

V hlavní roli plzeňský Šulc

Ševci v úvodních minutách zaskočili viktoriány svou aktivitou. Největší šance, která z jejich mírné převahy vzešla, byl přímý kop Toma Slončíka, jenž nastřelil zeď. Západočeši poté převzali otěže utkání, i oni si však museli na příležitosti počkat. A to konkrétně do 20. minuty, kdy si na hraně půlkruhu postavil balon k exekuci přímého kopu Mosquera a krásnou ranou k tyči otevřel skóre. Velkou šanci odskočit do dvougólového vedení měli domácí po necelé půlhodině hry, jenže plzeňští útočnící ani natřikrát neprostřelili domácí obranu v čele s brankářem Stanislavem Dostálem. Krátce nato si navedl míč k zakončení Slončík, mířil ale do míst, kam se stihl přemístit gólman Jedlička. V dalších šancích se v závěru první půle vystřídali Mosquera a Lukáš Červ, avšak ani jeden nezakončil nikterak nebezpečně.

Tři minuty po změně stran už byla defenziva hostů krátká na pronikajícího Tomáše Chorého, který naservíroval balon Mosquerovi. Kolumbijci sice střela nesedla, ale připravil tak palebnou pozici z bezprostřední blízkosti pro Šulce, jenž měl jednoduchou práci. Druhá branka i následné střídání aktivního Mosquery značně ubraly na atraktivitě, a přestože Zlín neskládal zbraně, obrana viktoriánů si s jeho snahou bez větší námahy poradila. Z ojedinělé akce naopak Plzeň přidala třetí gól, když po rohu propadl míč do malého vápna na samostatně zakončujícího Šulce.

Králik skóroval a nechal se vyloučit. Budějovice ale výhru ubránily

Zatímco na několika místech republiky diváci sledovali překvapivě pozitivní vstupy do jarní fáze sezony, v Olomouci se jednalo o zcela opačný extrém. Sigma ve třech soutěžních kláních ještě nedala gól a oba venkovní duely prohrála shodným skóre 0:2. České Budějovice sehrály o zápas méně, přesto si prožily celou škálu emocí. Nejprve totiž nečekaně snadno zdolaly Baník, pak si však přijely do Jablonce pro pětigólovou nálož.

První velká šance zápasu přišla v osmé minutě. Na dobře zahraný rohový kop si naskočil Šigut, ovšem míč po cestě do sítě nechtěně zastavil svým tělem českobudějovický Matouš Nikl. O chvíli později postupovalo Dynamo v bleskovém protiútoku, zakončující Patrik Hellebrand však netrefil míč z hranice vápna ideálně a jeho slabá střela branku neohrozila. Ve 25. minutě se Hellebrand prezentoval parádní průnikovkou na Ondráška, jehož zakončení na přední tyč si brankář pohlídal. Pár minut před koncem prvního poločasu si naběhl na střílený centr Šigut, ale z malého vápna přestřelil branku.

Snový začátek druhé půle připravil příznivcům červenobílých Králik. V 52. minutě se balon odrazil od břevna do pravé strany vápna, odkud jej stoper uklidil do sítě. Navýšení vedení přišlo o 11 minut později. Z hráčů na přední tyči vyskočil nejvýše Ondrášek a tvrdou hlavičkou trefil pravou šibenici. Olomouc dokázala snižit, ale radost jí překazilo video, které odhalilo ofsajdové postavení. Slabší chvilku si v 78. minutě vybral Králik, když viděl druhou žlutou kartu v zápase. Kontaktní gól přece jen přišel. V 86. minutě napálil míč z voleje k levé tyčce Novák.

Také druhý jarní duel na Střeleckém ostrově tak skončil výhrou Českých Budějovic. Ty se v příštím kole představí 2. března v Mladé Boleslavi, Olomouc tentýž den přivítá Bohemians.

Hattrick pro Chytila

Pražané chtěli potvrdit roli favorita proti Pardubicím, kterým se vydařily první zápasy po zimní přestávce. Četné absence v táboře domácích mohly pro hosty zvyšovat šanci na úspěch, avšak Východočeši nedokázali sešívaným vstřelit gól v šesti utkáních v řadě. Také oni navíc nebyli kompletní, když chybějící hráče zapůjčené ze Slavie doplnil vykartovaný stoper Pablo Ortiz.

Sešívání uzavřeli od samého začátku soupeře v jeho vlastním vápně a trpělivou kombinací hledali skulinku, jež by vedla k rozradostnění fanoušků. Východočeská defenziva ovšem odolávala. V 19. minutě prošel kolem několika protihráčů uzdravený Christos Zafeiris, který se sice k zakončení nedostal, ale míč se odrazil k Muhamedu Tijanimu. Nigerijec pálil tvrdě, nicméně Budinský skvěle zasáhl. Další větší příležitost přišla na řadu až ve 36. minutě, kdy se dokázal uvolnit Conrad Wallem. I s touto ranou letící z hranice šestnáctky si pardubický gólman poradil.

Červenobílý tlak přetrvával i po přestávce. Po pár minutách druhého poločasu si na centrovaný míč letící od rohového kopu nejvýše naskočil Igoh Ogbu, ani ten však nezamířil mimo dosah Budinského. Lépe si vedl v 57. minutě střídající Chytil, který si naběhl na balon ze strany a prudkou hlavičkou rozradostnil fanoušky. Po pěti minutách se úspěšný střelec prosadil znovu. Lob Lukáše Provoda sice překonal Budinského, avšak míči do sítě musel pomoct právě Chytil. Krátce nato poločasový žolík zkompletoval hattrick, když dopravil mezi tři tyče Provodovu křižnou přihrávku.

Slavia se tak na tři náročné zápasy naladila očekávaným vítězstvím. Dalším soupeřem sešívaných bude Sparta, a to nejen 3. března v lize, ale předtím také v poháru. Pardubice přivítají o den dříve Plzeň.

Birmančevič s Haraslínem potvrdili skvostnou formu

Obhájce titulu se musel potýkat s těžkým programem. Po senzačním úspěchu v pohárové Evropě proti Galatasarayi jej tentokrát čekala cesta na půdu neoblíbeného Slovácka. Nad formou Sparty ale nešlo příliš pochybovat, navíc měla po čtvrteční bitvě k dispozici Ladislava Krejčího a Birmančeviče. Modrobílí se naopak nemohli spolehnout na zkušené opory v čele s Vlastimilem Daníčkem nebo Petrem Reinberkem.

I bez nich si ale vytvořili v první desetiminutovce dvě obrovské tutovky, když se na Petera Vindahla postupně řítili Juroška a Milan Petržela, oba však na dánském brankáři ztroskotali. Přesněji si naopak počínal na druhé straně Vitík, jenž si našel balon ve vápně a nenápadnou hlavičkou na zadní tyč posunul Spartu do vedení. Fungování defenzivy Pražanů ovšem mělo na Moravě k ideálu velmi daleko. Ve 21. minutě opět utekl tříčlennému obrannému bloku Juroška a tentokrát přidal ke sprintu i přesné zakončení. Před zaplněným hledištěm se i nadále hrálo ve vysokém tempu, další šance už ovšem před pauzou nepřišly.

Ve druhém poločase se chopili iniciativy Letenští a Tomáš Wiesner záhy vyprášil rukavice Milana Heči. O chvíli později již hosté slavili vedoucí trefu poté, co Birmančevič využil rychlé rozehrávky Adama Karabce a po svižné kličce napálil míč do sítě. Od té chvíle sparťané i za cenu žlutých karet kouskovali hru a čas plynul bez větších možností. Emotivní duel pak definitivně rozsekl Lukáš Haraslín, jenž si ve stínu pískotu domácích fanoušků připravil balon do výhodné pozice v šestnáctce a zamířil nekompromisně na vzdálenější tyč.

Spartě tedy náročný program vítr z plachet nevzal a Pražané vyhráli. Na hosty nyní čeká dvakrát Slavia, přičemž ligové derby je na programu 3. března. Slovácko vyrazí o den dříve do Karviné.

FORTUNA:LIGA, 22. KOLO

OSTRAVA – BOHEMIANS 1:1 ONLINE ZDE

Branky: 32. Buchta - 83. Huf. Rozhodčí: Volek - Podaný, Hurych - Černý (video). ŽK: Blažek, Tanko, Hapal (trenér), Rigo - Kovařík, Hála, Valeš. ČK: 63. Puškáč (Bohemians). Diváci: 8419.
Ostrava: Letáček - Juroška (67. Ndefe), Blažek, Lischka, Kpozo - Rigo, Boula - Buchta (87. Miškovič), Šín (87. Šudák), Ewerton (34. Tanko) - Adediran (67. Šehič). Trenér: Hapal.
Bohemians: Reichl (46. Valeš) - Hůlka, Vondra, Hybš (79. Huf) - A. Kadlec, Beran, Jindřišek (55. Prekop), Kovařík - Hrubý, Kozák (46. Hála) - Ristovski (55. Puškáč). Trenér: Veselý.

LIBEREC – JABLONEC 3:3 ONLINE ZDE

Branky: 72. Rabušic z pen., 85. Preisler, 90.+1 Chaluš - 13. Chramosta z pen., 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili. Rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Kotalík - Petřík (video). ŽK: Mikula, Žambůrek, Tupta - Kratochvíl, Hollý, Štěpánek. Diváci: 4427.
Liberec: Bačkovský (76. Vliegen) - Prebsl, Chaluš, Mikula - Penner, Žambůrek, Varfolomejev (59. Doumbia), Ghali - Kok (67. Rabušic), Tupta (59. Preisler) - Kulenovič (59. Horský). Trenér: Kozel.
Jablonec: Hanuš - Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Kratochvíl, Nebyla - Pleštil (5. Hollý, 90.+2 Štěpánek), Martinec (81. F. Souček), Čanturišvili - Chramosta (90.+2 Drchal). Trenér: Látal.

TEPLICE – KARVINÁ 2:2 ONLINE ZDE

Brank\: 53. Fila z pen., 64. Jásir - 14. Krčík, 79. Akinyemi. Rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Zelinka (video). ŽK: Fila, Knapík - Akinyemi, Čavoš, Boháč, Svozil. Diváci: 3475.
Teplice: Ludha - Kričfaluši, Knapík (84. Švanda), Mičevič - Bílek (46. Urbanec), Mareček (59. Chaloupek), Jukl (59. Beránek), Labík - Trubač - Fila, Gning (17. Jásir). Trenér: Frťala.
Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Traoré - Memič (62. Iván), Čavoš, Boháč (78. Ayaosi), Fleišman - Budínský (18. Žák, 62. Regáli) - Vinícius (46. Ezeh), Akinyemi. Trenér: Jarábek.

HRADEC KRÁLOVÉ – MLADÁ BOLESLAV 0:0 ONLINE ZDE

Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Žurovec - Machálek (video).ŽK: Spáčil, Šašinka - Karafiát, Jawo. Diváci: 5509.
Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil (83. Harazim) - Čmelík (83. Juliš), Kodeš, Kučera, Krejčí - Kaštánek (57. Pudhorocký), Šašinka (74. Pilař) - Vašulín (57. Koubek). Trenér: Kotal.
M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Fulnek - Karafiát, Sakala - Ladra (72. Vaníček), Matějovský (59. Mareček), Solomon (59. Kušej) - Hilál (59. Jawo). Trenér: Holoubek.

PLZEŇ – ZLÍN 3:0 ONLINE ZDE

Branky: 48. a 87. Šulc, 20. Mosquera. Rozhodčí: Berka - Vlček, Novák - Starý (video). ŽK: Kalvach, Cadu, Koubek (trenér) - Bužek, Červenka (trenér). Diváci: 9134.
Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Jemelka - Kopic, Kalvach, Červ (63. Traoré), Cadu - Šulc (89. Sýkora), Mosquera (63. Vydra) - Chorý (89. Kliment). Trenér: Koubek.
Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Černín, Čelůstka (70. Pidro) - Bužek, Janetzký (59. Nombil) - Vukadinovič (59. Načkebija), Slončík, Bartošák (70. Schánělec) - Ikugar (78. Fantiš). Trenér: Červenka.

dYNAMO čESKÉ bUDĚJOVICE – sIGMA oLOMOUC 2:1 (0:0)

Branka: 52. Králik, 63. Ondrášek - 85. Novák. Rozhodčí: Kotala - Nádvorník, Dresler - Berka (video). ŽK: Ondrášek, Králik, Hellebrand, Sladký - Breite, Singateh, Vodháněl, Vraštil. ČK: 78. Králik. Diváci: 2398.
Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Suchan, Čermák, Hellebrand (87. Hák) - Šigut (87. Brandner), Alli (78. Poulolo) - Ondrášek (71. Tranziska). Trenér: Lerch.
Olomouc: Stoppen - Vraštil, Pokorný (68. Zorvan), Novák - Uriča (81. Fortelný), Spáčil (59. Juliš), Breite, Ventúra (68. Šíp), Sláma - Vodháněl, Singateh (68. Pospíšil). Trenér: Jílek.

Slavia Praha - FK Pardubice 3:0 (0:0)

Branky: 66., 72. a 74. Chytil. Rozhodčí: Radina - Váňa, Leška - Petřík (video). ŽK: Patrák, Surzyn, Hlavatý (všichni Pardubice). Diváci: 17.562.
Slavia: Mandous - Vlček, Ogbu (70. Holeš), Zima - Douděra, Ševčík, Zafeiris (46. Provod), Diouf (63. Zmrzlý) - Wallem (63. Masopust) - Van Buren (46. Chytil), Tijani. Trenér: Trpišovský.
Pardubice: Budinský - Mareš, Kukučka (76. Tischler), Chlumecký, Surzyn - Solil, Kissiedou (76. Vacek), Hlavatý - Daněk (84. Míšek) - Patrák (76. Sychra), Krobot (68. Zlatohlávek). Trenér: Kováč.

Slovácko - Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 20. Juroška - 11. Vitík, 55. Birmančevič, 75. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Kocourek (video). ŽK: Trávník, Cicilia, Doski, Juroška - Vydra, Krejčí, Birmančevič, Vindahl, Sörensen, Sadílek, Ryneš, Priske (trenér). Diváci: 8000 (vyprodáno).
Slovácko: Heča - Blahút, Hofmann, Kalabiška, Doski - Trávník, Havlík - Petržela (68. Sinjavskij), Kohút (68. Kim sung-pin), Juroška (81. Vecheta) - Cicilia (81. Kvasina). Trenér: Svědík.
Sparta: Vindahl - Vitík, Vydra (46. Panák), Krejčí - Wiesner, Solbakken, Sadílek (79. Kairinen), Zelený (66. Ryneš) - Karabec (66. Haraslín), Birmančevič - Tuci (66.Olatunji). Trenér: Priske.