Buly - debata expertů

Schumacher si v Minneapolisu doběhl pro premiérový triumf, další výhru má Sundlingová

Americký lyžař Gus Schumacher zvítězil v domácím prostředí v Minneapolisu v závodě SP na trati 10 kilometrů volnou technikou. V konkurenci norských běžců je připravil o kompletní podium. Adam Fellner dokončil na 54. příčce. Ženský závod opět v dominanci jedné země přerušila domácí závodnice. Pro vítězství si doběhla Švédka Jonna Sundlingová před krajankou Karlssonovou, třetí příčku získala Jessie Digginsová, která ze stupňů vítězů odsunula Linn Svahnovou. Kateřina Janatová obsadila 17. místo, Tereza Beranová 47. místo.

Za Schumacherem skončil s odstupem 4,4 sekundy vedoucí muž Světového poháru Harald Östberg Amundsen. Třetí místo obsadil Paal Golberg, který o sedm desetin připravil o medailové umístění hvězdného krajana Johannese Hösflota Klaeba, jenž ovládl sobotní sprint.

Schumacherovým nejlepším výsledkem ve Světovém poháru dosud bylo čtvrté místo, které vybojoval začátkem roku ve sprintu v Davosu. V průběžném pořadí seriálu byl někdejší juniorský mistr světa před dnešním závodem dvaadvacátý. Český reprezentant Adam Fellner obsadil 54. místo.

Ženskou desítku ovládla Švédka Jonna Sundlingová, která tak vyhrála oba závody v Minneapolis, když navázala na sobotní triumf ve sprintu. Kateřina Janatová obsadila se ztrátou přes jednu minutu 17. místo, Tereza Beranová skončila na 47. pozici.

Sundlingová si pro deváté individuální vítězství v kariéře doběhla s náskokem 15 sekund před krajankou Fridou Karlssonovou. Devětadvacetiletá Švédka poprvé triumfovala v jiném závodě než ve sprintu. Třetí příčku obsadila vedoucí žena celkového hodnocení Světového poháru Američanka Jessica Digginsová.

SP v běhu na lyžích v Minneapolis (USA) - 10 km:

Muži: 1. Schumacher (USA) 20:52,7, 2. Amundsen -4,4, 3. Golberg 5,8, 4. Klaebo (všichni Nor.) -6,5, 5. Poromaa (Švéd.) -8,1, 6. Maloney Westgaard (Ir.) -8,6, ...54. Fellner (ČR) -1:34,1.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 34 závodů): 1. Amundsen 2073, 2. Klaebo 1743, 3. Valnes (Nor.) 1663, 4. Golberg 1564, 5. Moch (Něm.) 1070, 6. Vermeulen (Rak.) 1032, ...34. Novák 445, 79. Fellner 121, 93. Černý 87, 120. Šeller (všichni ČR) 42.

Ženy: 1. Sundlingová 22:38,9, 2. Karlssonová (obě Švéd.) 15,4, 3. Digginsová (USA) -31,8, 4. Svahnová (Švéd.) -35,0, 5. Carlová (Něm.) -43,6, 6. Niskanenová (Fin.) -47,2, ...17. Janatová -1:16,3, 47. Beranová (obě ČR) -2:54,4.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 34 závodů): 1. Digginsová 2290, 2. Svahnová 2033, 3. Karlssonová 1831, 4. Carlová 1657, 5. Brennanová (USA) 1602, 6. Niskanenová 1536, ...15. Janatová 876, 48. Beranová 232, 72. Antošová (ČR) 97.