FIM Speedway Grand Prix Chorvatsko

Česko-slovenský pohár patří basketbalistům Nymburku. Stříbro mají Levice a bronz USK

Česko-slovenský pohár basketbalistů získali hráči Nymburka. Ti ve finále pražského Final 8 porazili celkem v klidu slovenského mistra z Levic 95:82. Nejužitečnějším hráčem Final 8 byl vyhlášen nymburský rozehrávač Ty Gordon, který se na finálovém vítězství podílel 21 body.
Zápas o třetí místo vyhráli basketbalisté USK Praha nad Děčínem 74:69 a zároveň jsou v Českém poháru stříbrní. Národní poháry patří Nymburku a Levicím.

Dvouciferný počet bodů si za Nymburk ve finále připsali také Sukhmail Mathon (14), kapitán Martin Kříž (13), Thomas Bell (11) a Jaromír Bohačík (10). Za Levice zaznamenal double double díky 21 bodům a 12 doskokům Aaron Wheeler.

"Dneska se nám od první minuty dařilo útočně, ale v obraně to celý turnaj nebylo to, na co jsme zvyklí. Dostali jsme 82 bodů, což je opravdu moc. Padly nám ale střely, které v prvních dvou zápasech nepadly, a tak jsme to udrželi celý zápas na plus minus 15 bodech," řekl po utkání novinářům nymburský rozehrávač Ondřej Sehnal.

Nymburk i díky tomu, že proměnil šest ze sedmi trojkových pokusů, už v první čtvrtině unikl soupeři o 17 bodů. Po dvou pokusech z dálky proměnili Gordon s Františkem Rylichem a po jednom Bell s Bohačíkem. Levice na přelomu první a druhé čtvrtiny snížily na 24:34. Nymburk utekl na 18 bodů, slovenský tým ztrátu snížil devítibodovou šňůrou. Do poločasu šel lídr české ligy s vedením 54:41.

Ve třetí čtvrtině Nymburk postupně navyšoval rozdíl a ve 28. minutě získal náskok 19 bodů. Levice sice stav zkorigovaly, ale na startu závěrečné části se Středočeši dostali poprvé přes dvacetibodový rozdíl na 86:65. Další pasáž patřila Levicím (12:3), ale to už nemohlo na výhře čtvrtfinalisty Evropského poháru FIBA nic změnit.

"Myslím, že turnaj se povedl. Bylo to zpestření jak pro fanoušky, tak pro nás, protože se slovenskými týmy se moc nepotkáváme. Dopadlo to dobře. Páteční devatenáctá hodina je dobrý čas, takže lidi přišli. Pro nás to po dlouhé době bylo zase velké finále o pohár," uvedl Sehnal.

Česko-slovenský pohár by se měl hrát i za rok. "Nevěděl jsem, že za rok se turnaj stěhuje na Slovensko. To je pro nás další zajímavost a doufám, že to zvládneme," dodal Sehnal.

Bronz získal USK

Basketbalisté USK Praha uspěli i přesto, že na začátku druhé čtvrtiny prohrávali už o 16 bodů. Severočechům nestačilo ani 26 bodů Matěje Svobody, na straně vítězů byl nejlepším střelcem s 18 body Trevor Faulkner. Blízkou double double byl kapitán USK Patrick Samoura s 15 body a devíti doskoky.

Děčín, který čtvrteční porážkou s Levicemi přišel o šanci obhájit loňský triumf v Českém poháru, ovládl úvodní čtvrtinu 28:14 hlavě díky 17 bodům Svobody. Na začátku druhé desetiminutovky zvýšil svůj náskok na nejvyšší rozdíl v utkání 16 bodů. Pražané se ale nastartovali desetibodovou šňůrou a do poločasu šli s vedením 43:42, po revizi a odečtení jednoho bodu ale začala druhá půle za stavu 42:42.

Po pauze dostal USK poprvé v utkání do vedení Ondřej Švec a sedmibodovou sérií pak svěřenci trenéra Franka Kuhna získali náskok 64:56. Děčín sice snížil na rozdíl bodu, ale Pražané vítězství uhájili. Po zápase převzali trofeje za 2. místo v Českém poháru, čímž navázali na své nejlepší umístění z let 1996, 2001 a 2020, a za 3. pozici v Česko-slovenském poháru.

"Zažíváme výborné pocity. Tenhle výsledek byl jedním z našich úkolů. Kdybychom porazili Nymburk, mohli jsme hrát i o první druhé místo ve Final 8, ale bereme i třetí," řekl rozehrávač USK Matěj Šafařík. "K tomu obratu po první čtvrtině nám pomohla nová vnesená energie. Nevzdali jsme to, což bych vyzdvihl, a zbytek zápasu už jsme si podrželi. Celý turnaj byl pro nás super zážitek i super zkušenost, hlavně pro takhle mladý tým. Hodně si toho odnášíme a hlavně tu velkou medaili, o to jsme šťastnější," uvedl dvacetiletý hráč.