Kladno vyhrálo po 50 dnech! Sparta dohání lídra. Harris dal hattrick

Autor: iSport.cz, ČTK
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Dlouhá mizérie je u konce! Kladenští hokejisté v 45. kole Tipsport extraligy vyhráli 3:2 v prodloužení na ledě Komety Brno a připsali si první vítězství po 50 dnech a 17. prohrách v řadě. O ukončení bídné série rozhodl Jaromír Pytlík. Sparta zvítězila 4:2 v Olomouci a po šesté výhře za sebou se ziskem 101 bodů se přiblížila vedoucím Pardubicím. České Budějovice v dvanáctigólové bláznivé přestřelce vyhrály 7:5 ve Vítkovicích. Velký podíl na výhře Motoru měl kanadský útočník Brant Harris, který zkompletoval první hattrick. Hradec Králové prohrál 2:3 s mistrovským Třincem. Litvínov vyhrál 3:2 v Mladé Boleslavi a bodově dorovnal čtvrtý Liberec.

Kudrna vystřelil důležité body o čtyřku

Do vedení šli hosté, kteří krátce po uplynutí poloviny úvodního dějství dostali k dispozici dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Už po chvilce ji dokázal využít po přesné Jaksově přihrávce Kirk.

Za tři minuty už to bylo 2:0 pro Litvínov, když David Kaše našel ve slotu volného bratra Ondřeje a ten dělovkou propálil podruhé gólmana Růžičku. Mladá Boleslav se dočkala snížení ještě před přestávkou, když první přesilovku domácích využil střelou od modré čáry Pyrochta.

Středočeši se snažili během druhé třetiny smazat jednogólové manko, byli to ale oni, kdo v závěru prostřední části inkasoval, když puk za Růžičkova záda usměrnil Kudrna. Do přestávky pak ještě diváky pobavila pěstní výměna názorů mezi Pitulem a Zilem.

Obraz hry ve třetí třetině byl stejný jako v té druhé. Mladoboleslavští usilovali o snížení, zatímco Litvínov pozorně bránil dvoubrankový náskok. Ten vydržel i po dvacetisekundovém oslabení ve třech a následně až do 58. minuty. V ní se dostali Bruslaři na kontakt po dorážce Romana. Vyrovnat už ale domácí nedokázali ani při hře bez brankáře.

Ohlasy trenérů

Václav Pletka (Mladá Boleslav): „Zápas hodně ovlivnila naše nedisciplinovanost, když jsme byli hodně vylučovaní a nabídli jsme soupeři dvojnásobnou přesilovku, kterou proměnil. Ve druhé třetině jsme měli sice pasáže, kdy jsme soupeře zatlačili, ale nepřišla střela do brány. Musíme se víc tlačit před branku a dávat ošklivé góly. A hlavně být disciplinovaní, protože soupeř má skvělé hráče na přesilovku a my mu šance v podstatě nabízíme.“

Karel Mlejnek (Litvínov): „Za vítězství jsme extrémně rádi, protože nejsme po celou sezonu zrovna venkovním týmem. Troufám si říct, že jsme zápas kontrolovali. Neříkám, že jsme v něm byli lepší. Velmi nás mrzí závěr utkání, kde jsme situaci, která předcházela gólu na 2:3 nesehráli takticky dobře.“

Domácí: 17:18. Pyrochta, 57:10. O. Roman

Hosté: 11:11. Kirk, 14:17. O. Kaše, 37:58. Kudrna

Domácí: J. Růžička (F. Novotný) – Pyrochta (A), Bernad, Jánošík (C), F. Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Čech – Skalický, O. Roman, Lantoši (A) – Dvořáček, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Malát, Hradec – Pitule, Fořt, Stránský.

Hosté: Zajíček (M. Tomek) – Baránek, D. Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel (A) – Kudrna, Kirk, Abdul – Hlava, D. Kaše (A), O. Kaše (C) – Maštalířský, Gut, Zygmunt – Šalda, Jurčík, Havelka.

Šír, Úlehla – Frodl, Špůr

ŠKO-ENERGO Aréna, Mladá Boleslav

Návštěva

3011 diváků

Masivní nástup Motoru přibrzdil zákrok Gulašiho

Domácí měli hororový nástup do utkání. Hned po buly ztratili puk na modré čáře a rychlou souhru první řady hostů zblízka zakončil už v jedenácté sekundě Ordoš. Dal tak druhý nejrychlejší gól klubové historie. Před ním zůstal jen Roman Horák starší, jemuž v březnu 1994 stačilo devět sekund.

První minuta stále ještě nevypršela, Vítkovice znovu zaváhaly ve vlastním pásmu a Kachyňovo nahození od modré čáry tečoval do branky Harris. V čase 3:18 přidal třetí gól hostů Přikryl.

Ostravany probral hrubý zákrok Gulašiho na Grmana, po němž českobudějovický bek dostal trest na pět minut a do konce utkání, a přesilovka vrátila Vítkovice do hry. Lakatoš v ní ze své pozice na pravém kruhu snížil na 1:3.

Ještě v první části mohli kontaktní branku vstřelit Zdráhal i Roberts Bukarts, ale Hrachovinu nepřekonali. To dokázal až v 27. minutě Chlán, jenž před Hrachovinou lehce tečoval nahozený puk. Nabuzení domácí o 67 sekund později třígólové manko smazali, když rychlý protiútok pohotovým příklepem zakončil Roberts Bukarts.

Motor si ale v první přesilovce zase vzal vedení zpátky. Zapomenutý Vopelka dostal puk před branku a ve 34. minutě prostřelil Machovského. Vítkovice však opět bleskově reagovaly, Fridrich si narazil s Barinkou a zblízka zavěsil do horního rohu.

Přetahovanou vyřešila druhá přesilovka hostů, která znovu skončila gólem. Deset minut před koncem proklouzl středem hřiště Valský a Harris z druhého křídla jeho přihrávku poslal za Machovského. Kanaďan v 58. minutě ještě doklepl z brankové čáry Kubíkovu střelu a zkompletoval hattrick.

Přikryl ochablého soupeře vzápětí srazil ještě přesným švihem a svou druhou trefou utkání. Poslední slovo měl Rihards Bukarts, který tečí uzavřel skóre.

Pavel Trnka (Vítkovice): „Pro nás hrůzostrašný začátek utkání. Odehráli jsme podle svých představ jen druhou třetinu. Když se tam mohl zápas zlomit na naši stranu ve čtyřminutové přesilovce, tak jsme to bohužel nevyužili. Následovaly zase stupidní a laciné chyby, které rozhodly zápas ve prospěch soupeře. Jediné, co nám zbývá, je omluvit se fanouškům za tohle hrůzostrašné představení v úvodu zápasu.“

Ladislav Čihák (České Budějovice): „Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání. Dali jsme tři rychlé góly. Ve druhé třetině jsme čekali, že na nás soupeř vletí a potvrdilo se to. My jsme udělali chyby, dostali jsme góly a Vítkovice vyrovnaly. Bylo to bláznivé utkání se vším všudy. Jsem rád, že jsme urvali tři body a gratulace klukům do kabiny, že jsme to zvládli.“

Domácí: 09:41. Lakatoš, 26:56. Chlán, 28:03. Ro. Bukarts, 34:44. Fridrich, 59:00. Ri. Bukarts

Hosté: 00:11. Ordoš, 00:50. Harris, 03:18. F. Přikryl, 33:29. Vopelka, 49:29. Harris, 57:17. Harris, 58:01. F. Přikryl

Domácí: Klimeš (4. Machovský) – Percy, Raskob, Mikuš (A), Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Kotala, Chlán, Lakatoš (C) – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Ri. Bukarts, Claireaux, Přibyl.

Hosté: Hrachovina (Strmeň) – Štencel, Vráblík, Doudera (A), Kachyňa, Gulaši, Hovorka, Pýcha – Ordoš, Kondelík, Gulaš (C) – M. Beránek, Harris, Kubík – F. Přikryl, Koláček, Vopelka – Toman, Pech (A), Valský.

P. Stano, T. Mejzlík – J. Ondráček, D. Hynek

Ostravar aréna, Ostrava

Návštěva

4 599 diváků

Hrabíkova první trefa a hned vítězná

V úvodní třetině byla aktivnějším týmem Sparta a vytvořila si také více brankových příležitostí. První šanci zápasu měl však olomoucký Navrátil, který zblízka zakončil jen do gólmana Kořenáře. Poté v podobné pozici neuspěl ani hostující kapitán Řepík. Skóre tak otevřel až prudkou střelou po přihrávce Formana zpoza branky obránce Irving. Olomouc však brzy srovnala - úspěšnou dorážkou a svým prvním gólem v sezoně se o to postaral Anděl.

Během vyrovnané druhé třetiny měl první příležitost Musil, proti jehož zakončení z bezprostřední blízkosti se brankář Sparty včas přesunul. Největší šanci domácích pak měl v přesilové hře Nahodil, který z ideální pozice trefil horní tyčku hostující branky.

Do vedení se však poté dostala Sparta, když Řepík využil nepřesné rozehrávky brankáře Konráda a poslal puk do odkryté branky. Hosté mohli jít navíc hned vzápětí do dvoubrankového vedení, jenže Sobotka dosáhl branky kopnutím do puku a rozhodčí po kontrole videa branku neuznali.

Olomouc dokázala srovnat na začátku třetí třetiny a znovu díky dorážce Anděla, který tak vstřelil svoji druhou branku v utkání. Třetí zásah domácích mohl přidat v přesilové hře Kusko, zamířil však těsně vedle levé tyče.

Sparta byla nebezpečná během přesilové hry, ale Konrád si se všemi pokusy hostů poradil. Nestačil až na bekhendové zakončení Hrabíka, který se před olomouckým gólmanem zjevil sám už při hře v pěti na obou stranách. Čtvrtou trefu pak přidal do odkryté branky při hře Olomouce bez brankáře Forman.

Róbert Petrovický (Olomouc): „Byl to dobrý zápas. Připravili jsme se na to, byl to boj. Jedna dvě chybičky tam byly, v první třetině jsme nevyhodili puk a soupeř šel do vedení, ale hned jsme se dostali nazpět. Ve druhé třetině tam byly emoce, souboje, prostě to byl boj o každý kousek ledu. Měli jsme dvě velké šance a jedno břevno v přesilovce. Pak jsme si nepomohli tou chybičkou, která se stane, je to součást hokeje. Tím, že jsme to ve třetí třetině srovnali, byl zápas otevřený. Měli jsme možnost přesilovky, měli jsme to na hokejkách, ale nepadlo to tam. Při třetím gólu Sparty nás soupeř přetlačil v obranném pásmu, byl tam velmi silný... Byl to skvělý zápas ve skvělé atmosféře, gratuluji soupeři.“

Pavel Gross (Sparta): „Jsme rádi, že jsme tady vyhráli. Výkon byl oproti zápasu s Plzní zlepšený. My se díváme na formy mančaftů a víme, že Olomouc je v posledních zápasech doma nejlepší mužstvo v lize. Silný a nepříjemný mančaft, který bruslí a soupeři moc času nedá. Olomouc je silná na puku, na což jsme byli dobře připravení. Viděli jsme krásný zápas z hlediska nasazení a úsilí z obou stran. I emoce k tomu patří, byl to takový nádech před play off.„

Domácí: 10:49. Anděl, 42:51. Anděl

Hosté: 08:50. Irving, 38:21. Řepík, 51:42. Hrabík, 59:13. Forman

Domácí: Konrád (Sedláček) – Řezníček, Ondrušek (C), Rutar, Sirota, Černý, Švrček, Rašner – Navrátil, Macuh, Kunc – Bambula, Nahodil (A), Klimek – P. Musil, Knotek (A), Kusko – Orsava, Anděl, Plášek ml..

Hosté: Kořenář (J. Kovář) – Moravčík, Kempný, Irving, Beaudin, Mozík, Němeček, Mikliš – Řepík (C), Sobotka (A), Forman – Chlapík, Lajunen, Buchtele – P. Kousal (A), O. Najman, Konečný – Kassian, D. Vitouch, Hrabík.

Hribik, Pilný – Kajínek, Svoboda

Zimní stadion Olomouc

Návštěva

5 500 diváků

Růžička pálil, rozhodl ale Hudáček

O úvodní tlak se královéhradečtí hokejisté připravili sami, v rychlém sledu totiž pykali za dva prohřešky. Třinec výhodnou přesilovku využil, byť kotouč dostal do branky až těsně po skončení prvního trestu, kdy skóre otevřel přesnou střelou Růžička. Ten navíc už za necelé tři minuty přidal po pěkné kombinační akci druhý gól a v sezoně už svůj dvaadvacátý.

Oceláři od té chvíle hru ovládali, ale druhá třetina zamíchala kartami. Tým Mountfieldu rovněž díky početním výhodám vyrovnal, jeho dvě branky navíc dělilo jen 80 sekund. Těsně po návratu vyloučeného Jeřábka pálil z levého kruhu výstavně Estephan, po Adámkově faulu z druhé strany zadák Pavelka.

Povzbuzený Hradec navíc mohl dokonat obrat díky Estephanově otočce či Eberleho střele, která propadla Mazancovi těsně vedle tyčky. Místo toho však náladu už potřetí v utkání otočila přesilová hra. Za podrážení dostal trest brankář Pařík, jenž následně nestačil na souhru zakončenou Hudáčkem.

Od druhé přestávky hrála prim zkušená defenzivní hra Ocelářů. Pařík neměl za celou třetinu ani zákrok, ale jeho spoluhráči se do velkých šancí také nedostávali. Až v poslední minutě se Jerglovo nahození odrazilo ke Klímovi, jenž však nebyl připravený na dorážku. V krátké hře bez brankáře navíc zastavil McCormackovi poslední možnost Mazanec.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale následně dostal Třinec dvojnásobnou přesilovku a tou nepohrdnul. Dvě střídání nato jsme navíc udělali hloupou chybu v defenzivní zóně. Dostali jsme se z toho, ve druhé třetině jsme Třinec zatlačili a zaslouženě vyrovnali, ale následnou přesilovku hosté opět využili. Ve třetí třetině už hráli to, co potřebovali. Zkušeně a zodpovědně z defenzivy a my jsme se nedokázali prosadit.“

Vladimír Országh (Třinec): „Měli jsme dobrý začátek, vedli jsme o dva góly. Ve druhé části Hradec vyrovnal z přesilových her, ale pro nás bylo důležité, že jsme ještě do konce třetiny dali třetí branku. Ve třetí třetině to byl boj, do hry jsme dali hodně charakteru a už to připomínalo play off. Za důležité vítězství jsme velmi vděční.“

Domácí: 27:02. Estephan, 28:22. Pavelka

Hosté: 08:34. M. Růžička, 11:21. M. Růžička, 35:53. L. Hudáček

Domácí: Pařík (Lukáš) – Freibergs, Blain (A), Pavelka, Pláněk, Kalina, McCormack, Marcel – Perret, Tamáši, Okuliar – Šťastný, Miškář, Estephan – R. Pavlík, Kev. Klíma, Jergl (A) – Jasper, Lalancette, Eberle (C).

Hosté: Mazanec (Kacetl) – Smith, Marinčin, Nedomlel, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Polášek – Voženílek, Nestrašil, M. Růžička (A) – Daňo, L. Hudáček, Kurovský – M. Roman, Vrána (C), Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Sikora.

Jaroš, Květoň – Lhotský, Zíka

ČPP Aréna, Hradec Králové

Návštěva

5 019 diváků

Trápení Rytířů bez Jágra ukončil jiný Jaromír

Kometa začala od prvních minut plnit roli favorita a už ve 2. minutě šla do vedení. Okálovu střelu z levého kruhu Bow jen vyrazil a na Zbořilovu dorážku byl krátký. Druhý gól mohli po dalších nápaditých akcích přidat Moses a Ďaloga, jenže nebyli v koncovce přesní.

Kladenský gólman se rozchytal k velkému výkonu a v krátkém časovém rozmezí zlikvidoval vyložené šance Fleka a Cingela.

Druhý gól přišel po chybné rozehrávce Rytířů ve vlastním obranném pásmu, Pospíšil našel před Bowem volného Kollára, který se nemýlil.

Ve druhé třetině dominance Brna částečně opadla, Kladno zlepšilo pohyb i kombinaci a dostávalo se i na dostřel Furchovy branky. Blízko ke snížení stavu měl ve 29. minutě Klepiš, ale brněnského brankáře nepřekonal, stejně jako při sólovém nájezdu Smoleňák.

Kladno se dočkalo ve 35. minutě, kdy Tralmaks zblízka sebral Furchovi čisté konto. O minutu později mohl srovnat Klepiš, ale trestné střílení po Kaňákově faulu na Smoleňáka neproměnil.

Brňané v úvodu třetí třetiny přidali v útočné snaze, ale cestu k překonání pozorného Bowa hledali těžko. Kladno nedůsledně bránící Kometu potrestalo vyrovnáním v 50. minutě z hole Martina Procházky.

Rytíři bez Jaromíra Jágra, který odletěl do Pittsburghu na slavnostní vyvěšení dresu s číslem 68 pod strop haly Penguis, ucítili šanci na ukončení dlouhé série bez výhry. V závěru byli aktivnější, ale v základní hrací době už gól nepadl. Rozhodla první minuta prodloužení, v níž se před Furcha dostal Pytlík a svým sedmým gólem v sezoně ukončil černou kladenskou sérii. Rytíři porazili Brno poprvé v sezoně.

Jaroslav Modrý (Kometa Brno): „Hráli jsme výborně deset minut a vytvořili jsme si náskok. Vše skončilo jako mávnutím proutkem. Začali jsme dělat netypické věci, které nás nezdobí. Nedohrávali jsme souboje a začali si to komplikovat. Mysleli jsme si, že se Kladno porazí samo. Ale oni mají dobré hokejisty a ukázali nám to. Nebýt Furcha, nemáme ani bod.“

Otakar Vejvoda ml. (Kladno): „Brno mělo dobrý nástup, ale my jsme nehráli špatně, jenže jsme po chybě podruhé inkasovali. Od druhé třetiny jsme měli lepší pohyb, zavírali jsme Kometu ve třetině a s aktivitou jsme pokračovali ve třetím dějství. Podařilo se nám vyrovnat a jsem rád, že jsme nakonec vyhráli. Bylo znát, že kluci měli sérii proher v hlavě a těší mě, že jsme to ukončili.“

Domácí: 01:46. Zbořil, 18:18. Kollár

Hosté: 34:51. Tralmaks, 49:23. M. Procházka, 60:53. Pytlík

Domácí: Furch (Kavan) – Gazda, Ďaloga, Moro, Ščotka (A), Holland, Kaňák, Osburn – Flek, Cingel, Zaťovič (C) – Kos, Kollár, Pospíšil (A) – Moses, Zbořil, Okál – Kohout, Ekrt, Vincour.

Hosté: Bow (Mitens) – Hejda, Ticháček, Nemčík, Slováček, Veber, Martenet – Tralmaks, Melka (A), Sideroff – M. Procházka, Klepiš, Smoleňák (C) – Jarůšek, Pytlík, Strnad (A) – Vimmer, Nedvěd.