KVÍZ: 30 let od historického titulu Mory. Ověřte své znalosti ohledně zlaté jízdy olomouckých hokejistů

16. únor 2024

11. dubna to bude přesně 30 let od chvíle, kdy se olomoučtí hokejisté stali historicky prvními vítězi samostatné české extraligy. Máte to ještě v živé paměti? Tak to dokažte. Vyzkoušete si náš kvíz, ve kterém se dozvíte i mnoho zajímavostí. Níže naleznete jeho první část, na konci února přibyde i část druhá.

V každý pracovní den až do konce února můžete soutěžit i ve vysílání (podrobnosti ZDE). Otázky se správnými odpověďmi jsou pak umístěny v tomto článku (viz níže).

Kvíz – 30 let od titulu Mory

1) Výraznou posilou Hanáků při cestě za titulem byl útočník Jiří Dopita, který přišel až na play-off. Víte, z kterého klubu?

A) Lední medvědi Berlín
B) HC Davos

Správna odpověď je možnost A. V dresu EHC Eisbären Berlin Dopita odehrál v letech 1993 až 1995 dvě a půl sezóny s průměrem 1,36 bodu na zápas. Do Olomouce se vrátil uprostřed svého berlínského angažmá po ukončení sezony Medvědů v německé lize. Do té doby u nás bylo běžné, že se týmy mohly na play-off posílit. Právě přínos Jiřího Dopity k zisku titulu způsobil, že napříště byla už tato možnost zakázána.

2) Po základní části ligového ročníku 1993/94 měl brankář Pavel Cagaš na svém kontě nejvíc vychytaných nul ze všech brankářů. Kolik jich bylo?

A) 4
B) 6

Správna odpověď je možnost A. Pavel Cagaš v základní části odchytal 35 zápasů z 44, což znamená každý devátý s nulou. Až za ním zůstali třeba Roman Turek z Českých Budějovic nebo Radovan Biegl z Pardubic. Přestože Cagaš v reprezentaci nastoupil pouze ke čtyřem utkáním, mnohými odborníky byl považován za nejlepšího brankáře své doby u nás. Pět let po titulu v Olomouci vyhrál ještě německou ligu s Mannheimem.

3) Který obránce Mory skóroval ve všech třech sériích play-off, tedy čtvrtfinále, semifinále i finále?

A) Josef Řezníček
B) Aleš Flašar

Správna odpověď je možnost B. Ostravský rodák Aleš Flašar přišel do Olomouce před mistrovskou sezónou z Vítkovic, se kterými měl dvě ligová stříbra, navíc získal reprezentační bronz na mistrovství světa v roce 1993. Ve čtvrtfinále s Českými Budějovicemi se trefil hned v prvním duelu, v semifinále s Kladnem skóroval ve třetím a pátém zápase a ve finálové sérii s Pardubicemi dal gól ve druhém utkání.

4) Kolik utkání celkem měla čtvrtfinálová série s Českými Budějovicemi? Připomínám, že k postupu bylo nutné, aby jeden z týmů vyhrál třikrát.

A) 3
B) 4

Správna odpověď je možnost A. Hrála se skutečně jen tři utkání a Hanáci proti druhému týmu po základní části předvedli parádní výkon. První zápas na jihu Čech rozhodli ve druhé třetině brankami Nohela a Dopity, až v závěru pokazil nulu brankáři Cagašovi Roman Horák. Ve druhém Mora neznervózněla ani po dvojnásobném vyrovnání domácích a dvougólový Milan Navrátil nasměroval Olomouc k druhé výhře, prostě „samé dvojky“. V plecharéně potom rozhodla o postupu třígólová smršť v závěrečné třetině.

5) Druhý finálový duel mezi Pardubicemi a Olomoucí skončil nerozhodně a rozhodnout musely nájezdy. Kolik se jich tehdy jelo, než byl znám vítěz?

A) 25
B) 30

Správna odpověď je možnost B. Dodnes je to rekordní počet nájezdů v play-off a do značné míry za to mohl – kromě skvělých výkonů brankářů i hráčů – tehdejší systém. Jezdilo se totiž vždy po sériích pěti nájezdů z každé strany až do úplného rozhodnutí. V závěru druhé série byla Mora na prohru, ale podařilo se 20. nájezd proměnit, takže se šlo do třetí. I v ní se děly zajímavé věci, ale to si schováme zase na nějakou další otázku. Každopádně se odjelo celých 30 nájezdů se šťastným koncem pro Olomouc.

6) Rekordmanem mezi hráči Mory v počtu získaných titulů byl v roce 1994 obránce Jaromír Látal. Pro olomouckého odchovance to byl už pátý v řadě. Ve kterých týmech získal čtyři předchozí?

A) Dukla Trenčín, Sparta Praha a Valerenga (Norsko)
B) Sparta Praha a Valerenga (Norsko)

Správna odpověď je možnost B. Jaromír Látal sice úspěšně odkroutil vojnu v Trenčíně, se kterým se v tehdejší nejvyšší československé soutěži dostal také vysoko, ale na titul dosáhl až ve druhé sezóně ve Spartě Praha po návratu z vojny v roce 1990. V porevoluční euforii Jaromír přestoupil do klubu Valerenga, se kterým získal ve třech po sobě jdoucích sezónách titul mistra Norska. No a pátý titul přišel potom „doma“ v Olomouci, kde odehrál ještě další dvě sezóny.

7) Kdo dal druhý a současně vítězný gól Olomouce ve čtvrtém finálovém zápase s Pardubicemi, který znamenal zisk titulu Mistra České republiky?

A) Petr Tejkl
B) Jiří Dopita

Správna odpověď je možnost A. Druhý a rozhodující gól Hanáků v posledním utkání sezóny vstřelil při přesilové hře ranou od modré po přihrávce Michala Slavíka obránce Petr Tejkl. Jiří Dopita tehdy před brankou dokonale stínil jinak vynikajícímu brankáři Bieglovi ve výhledu a puk zapadl k levé tyči. Euforii Mory ještě před první sirénou zmírnil tečovanou střelou z dálky Jiří Jiroutek, ale další branku už diváci v po střechu zaplněné plecháreně neviděli a naplno mohli vypuknout mistrovské oslavy.

8) Olomouc porazila ve čtvrtfinálové sérii České Budějovice 3:0 na zápasy. Víte, kolik třetin z devíti odehraných v této sérii prohrála?

A) žádnou
B) jednu

Správna odpověď je možnost B. Hanáci ve čtvrtfinále s Českými Budějovicemi skutečně prohráli jen jedinou třetinu. Paradoxně to bylo až ve třetím zápase na domácím ledě, kdy Radek Ťoupal v polovině utkání dostal Jihočechy do vedení 2:1 a ti druhou třetinu tohoto zápasu jako jedinou v celé sérii touto brankou vyhráli. Za celé tři zápasy to byla také jediná chvíle, kdy Mora ve čtvrtfinále prohrávala. V závěrečné třetině ale vše brankami Dopity, Řezníčka a Eichenmanna otočila a postoupila.

9) Brankářské jedničce Pavlu Cagašovi kryl před 30 lety v Olomouci záda Ladislav Blažek. I on se dostal v play-off na led a nás zajímá kdy:

A) Odchytal poslední třetinu druhého utkání semifinálové série na Kladně
B) Nastoupil na tři poslední nájezdy ve druhém finálovém zápase v Pardubicích

Správna odpověď je možnost B. Ladislav Blažek skutečně nastoupil pouze v té rekordní třicetidílné finálové sérii nájezdů. Hodně se mluvilo o tom, čí to byl tah, ale nejspíš asi Pavel Cagaš po dvanácté sérii odjel na střídačku s tím, ať branku zavře obrovitý Blažek. A přesně to se stalo, postupně proti němu neuspěli Sekera, Král a Filip. Pro Pardubice to byla po dlouhé době ztráta zápasu na nájezdy, do té doby bývaly dominantní. A pro Moru to byl jeden z nejdůležitějších kroků při cestě za titulem.

10) Kdo dal vítězný třetí gól na 3:2 ve třetím čtvrtfinálovém zápase s Českými Budějovicemi a zajistil tím Olomouci postup:

B) Jiří Dopita

Správna odpověď je možnost A. Jiří Dopita sice v tomto zápase také skóroval, ale jeho gól byl pouze vyrovnávací na 2:2. Tu rozhodující vítěznou branku vstřelil obránce Josef Řezníček, na konečných 4:2 upravil v závěru Zdeněk Eichenmann. Příchod Řezníčka na play-off z německého Dynama Weiswasser byl mistrovským manažerským tahem Pavla Čecha, když zdánlivě ztracenou transakci se podařilo dotáhnout a obránce patřil k nejlepším. Po 15 letech získal ještě svůj druhý titul s Karlovými Vary.

11) V kanadském bodování play-off byl z olomouckých hráčů nejlepší Jiří Dopita s 11 body za 4 góly a 7 přihrávek. Kromě něj ale dosáhl na 11 bodů ještě jeden náš hráč. Který?

A) Michal Slavík
B) Martin Smeták

Správna odpověď je možnost A. Michal Slavík na 11 bodů v play-off dosáhl díky dvěma brankám a hned devíti asistencím. Logicky mu pomohlo, že hrál v prvním útoku na levém křídle právě vedle Dopity, jeho hráčské kvality ale byly nesporné. Přestože v mistrovském týmu Olomouce bylo tehdy hned několik hráčů, kteří začínali s hokejem právě v Moře. Michal Slavík byl jediným, který s ní prošel postupem z druhé nejvyšší soutěže mezi elitu a zůstal jí věrný až do prodeje extraligy do Karlových Varů.

12) Po dvou porážkách na Kladně se Olomouci podařilo ve třetím zápase semifinálové série na domácím ledě zvítězit. Který olomoucký obránce pět minut před koncem tehdy rozhodl o výhře 5:4?

A) Aleš Flašar
B) Petr Tejkl

Správna odpověď je možnost A. Třetí zápas semifinálové série byl velmi důležitý. Kladno s celou řadou současných i budoucích hvězd po dvou jasných výhrách doma přijelo do Olomouce pro postup a doslova na výlet, což se projevilo v první třetině, kterou Mora vyhrála 3:0. V polovině zápasu ještě Chalánek zvýšil na 4:1, ale Kladno stihlo vyrovnat. Až v 55. minutě Aleš Flašar rozhodl o výhře Hanáků 5:4 a Kladnu se narychlo musel shánět hotel na přespání před čtvrtým zápasem.

13) Ve druhém finálovém zápase v Pardubicích rozhodovaly až nájezdy. V závěru druhé série šli domácí na vítězství, stačilo, aby Biegl chytil 20. nájezd. Kdo ho tehdy z olomouckých hráčů překonal?

A) Aleš Pavlík
B) Pavel Nohel

Správna odpověď je možnost A. Tehdy mladičký Aleš Pavlík byl součástí čtvrté formace, která na led v zápase vůbec nechodila. O to větším překvapením bylo, když byl poslán na nájezdy, navíc jako poslední z pětice Olomoučanů. První neproměnil, ale druhý, který jel jako dvacátý, dal. Přes radu zkušenějších, aby nestřílel mezi betony, kde je Biegl hodně silný, zamířil právě tam. Svým třetím potom mohl rozhodnout o ukončení zápasu už po 29. nájezdu, ale trefil jen tyč. Dnes je Aleš Pavlík majitelem hokejových Vítkovic.

14) Touto otázkou vzpomeneme na semifinálovou sérii s Kladnem. V první třetině pátého rozhodujícího zápasu na Kladně padlo hodně gólu. Víte, kolik jich za těch 20 minut celkem bylo?

A) 6
B) 8

Správna odpověď je možnost B. Hrálo se prakticky bez obran, Olomouc vedla 3:1 a 4:2, do šaten se šlo ale za nerozhodného stavu 4:4. Výrazně to odnesl brankář Kladna Jaroslav Kameš, kterého o přestávce doslova vyhnali ze šatny, zimního stadionu a klubu, zatímco Pavel Cagaš v dresu Mory dochytal i zbytek zápasu až do vítězného konce na nájezdy 6:5. Kuriozitou je, že první gól Kladna tehdy vstřelil teprve 17letý Patrik Eliáš, který hrál později 20 let NHL za New Jersey Devils.

15) Druhou útočnou formací Mory v době zisku titulu byla trojice Čikl – Konečný – Nohel. Byla jedinou, kde nebyl ani jeden odchovanec Olomouce. Odkud na Hanou přišla?

A) Z Brna
B) Z Ostravy

Správna odpověď je možnost A. Igor Čikl a Michal Konečný – oba výborný ročník 1964 – přišli z Brna do Olomouce už v průběhu sezóny 1991/92, o tři roky mladší Pavel Nohel je doplnil od začátku té následující. Igor Čikl v play-off přispěl k zisku titulu 6 góly a patřil k nejlepším střelcům Mory, což mu pomohlo v dalším roce k dánskému angažmá. Michal Konečný se po zisku titulu vrátil do Brna a před závěrem kariéry hrál dva roky ve slovinské Jesenici. Pavel Nohel vydržel v Olomouci až do prodeje extraligy, po Karlových Varech prošel řadou moravských týmů a 2. ligu hrál ještě ve 43 letech za Břeclav.

16) Ve třetím semifinálovém zápase v Olomouci, ve kterém Mora porazila Kladno 5:4, došlo ke kuriózní věci. Jaké?

A) Góly Hanáků dávali jen obránci
B) Kladno dalo 3 branky v oslabení

Správna odpověď je možnost B. Obránci Hanáků sice byli v celém play-off velmi produktivní, ale v tomto zápase dali „jen“ dvě branky z pěti, když Petr Tejkl zvyšoval na 3:0 a velmi ofenzivní Aleš Flašar dával na konečných 5:4. Málo vídaným jevem v jediném utkání se staly tři góly hostí v oslabení. Dvakrát se olomoučtí obránci nechali přebruslit rychlými útočníky Kladna a jednou výrazně chyboval i jinak skvělý brankář Cagaš.

17) Pátý zápas semifinálové série se hrál na Kladně a o výhře a postupu Olomouce musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Kdo dal ten rozhodující?

A) Jiří Dopita
B) Igor Čikl

Správna odpověď je možnost A. Dramatickou sérii rozhodovalo až páté, i z dnešního pohledu úžasné utkání. Po remíze 5:5 se prodlužovalo, Kladno mělo zpočátku několik šancí, ale Pavel Cagaš vše vyřešil. A když ani Hanáci nedokázali dát gól, šlo se na nájezdy. Jako první jel Jiří Dopita a suverénně proměnil. Kladenští museli znovu dotahovat, jenže brankář Cagaš byl neprůstřelný a za svá záda už nic nepustil. Navíc Igor Čikl z druhého nájezdu také skóroval, ale rozhodující byl hned ten první, tedy Dopitův.

18) V celém play-off se jedinkrát trefil do soupeřovy branky v posledním zápase s Kladnem útočník Mory, kterému neřekl nikdo jinak, než „Benzin“. O koho šlo?

A) Michal Černý

Správna odpověď je možnost A. Jde o prostějovského rodáka Michala Černého, který ve svých dvaceti letech čekal v play-off na šanci. Dostal ji ve druhém semifinále na Kladně, kdy centr druhého útoku Michal Konečný za stavu 1:0 pro Olomouc udělal chybu, která vedla k vyrovnání. Trenéři ho ihned stáhli, Smeták se posunul na jeho místo a Michal Černý naskočil až do konce série do první řady vedle Dopity a Slavíka. V posledním zápase na Kladně mu právě tihle dva dali ideální přihrávku do jízdy a Michal blafákem zvýšil na 5:4. A proč přezdívka „Benzin“? Prý ji zdědil po tátovi, rovněž hokejistovi, který když v závěru zápasu nemohl, říkával „Došel mi benzin!“ a chytlo se to u něj i syna.

19) Ve finálové sérii s Pardubicemi se tehdy hrály čtyři zápasy, tj. celkem 12 třetin. A nás zajímá, v kolika z těch dvanácti dvacetiminutovek nepadl ani jeden gól?

A) ve 4
B) v 6

Správna odpověď je možnost A. Zatímco ve čtvrtfinálové sérii s Českými Budějovicemi a semifinálové s Kladnem viděli diváci vždy jen jedinou třetinu bez vstřelené branky, finálová série s Pardubicemi přinesla hned čtyři. Šlo o první dvě třetiny druhého zápasu v Pardubicích, který nakonec skončil 1:1 a jelo se těch dnes těžko uvěřitelných 30 nájezdů. A bez branek potom byly i druhá a třetí třetina posledního zápasu v Olomouci, kdy Hanáci po první vedli 2:1, a rozhodli tak o zisku titulu. Bylo méně gólů, protože oba brankáři, tedy olomoucký Cagaš a pardubický Biegl, byli prostě vynikající.

20) Kdo dal rozhodující nájezd Olomouce ve druhém finálovém zápase v Pardubicích, kdy se za stavu 1:1 jelo hned 30x, než byl znám vítěz?

A) Miroslav Chalánek
B) Zdeněk Eichenmann

Správna odpověď je možnost B. Zdeněk Eichenmann přišel do Olomouce před sezónou z Kladna. Byl centrem třetího útoku a v play-off patřil k nejlepším útočníkům, který dal celkem šest gólů. Dva si připsal ve čtvrtfinálové sérii s Budějovicemi, hned třikrát se trefil v semifinále proti „svému“ Kladnu a odpověděl tím nejlepším způsobem na poznámky, kam že to přestoupil. Šestý gól mu byl potom připsán za proměněný 27. nájezd té rekordní třicetidílné série ve druhém finále s Pardubicemi.

21) V obou domácích finálových zápasech s Pardubicemi skóroval který olomoucký útočník?

A) Milan Navrátil
B) Igor Čikl

Správna odpověď je možnost A. Tehdy dvacetiletý Milan Navrátil hrál na křídle třetího útoku a s šesti brankami v play-off výrazně přispěl k titulu. Ve třetím finále otáčel zápas brankou na 3:2 a ve čtvrtém otevřel skóre po ideální přihrávce Řezníčka na útočnou modrou. Reprezentoval i na juniorském mistrovství světa. Byl komplikovanou osobností, odehrál několik dalších výborných sezón v Plzni a Zlíně, ale už ve 26 letech oznámil konec kariéry. Nakonec hrál ještě šest let, ale už bez výraznějšího úspěchu.