Box ČR 2024

Mikyska zajel životní závod, Johannes Bö doletěl pro další zlato

Johannes Bö udělal na střelnici jedinou chybu a na trati neměl konkurenci. Nor po stíhačce ovládl na mistrovství světa také vytrvalostní závod. Druhý byl jeho bratr Tarjei, bronz bral Němec Benedikt Doll. Tomáš Mikyska zajel životní závod, minul jen dvacátou ranou a skončil desátý. Přímý přenos štafet dvojic vysílá ČT sport a ČT sport Plus ve čtvrtek od 17:30.

Čtyřiadvacetiletý Mikyska, jenž se po letním vážném zranění kolena vrátil do Světového poháru až v lednu, sahal po ještě lepším výsledku. I desátá příčka je jeho životním úspěchem, loni byl v této disciplíně na MS čtrnáctý.

"Bál jsem se, že to bude jako minulý rok v Oberhofu," připomněl Mikyska podobně rozjetý závod. "Cítil jsem se, že mám v sobě nervozitu. Bál jsem se, že se mně budou klepat nohy," vysvětlil rychlost poslední položky Mikyska.

"Na lyžích se mi jelo dobře, i když od třetího kola jsem měl kouslé lýtko na zdravé noze," podotkl Mikyska.

Michal Krčmář skončil se třemi minutami šestadvacátý. Vždy udělal chybu na prvním terči. "Už je to u mě asi brouk v hlavě. V ležce mě první rány trápí," poznamenal Krčmář.

Vítězslav Hornig s jedinou minelou obsadil 46. místo. Zvládl ubojovat závod navzdory zdravotnímu problému. "Bolela mě záda. Už od konce rozjetí, když jsem zkusil rychlejší úsek," přiznal v cíli.

Jakub Štvrtecký si odstřelil skvěle rozjetý závod třemi posledními ranami mimo a dojel až třiašedesátý.

Co se dělo na trati

Johannes Bö jel od začátku na trati famózně. Na první položce sice chyboval, ale byl zdaleka nejrychlejší. Stíhal ho bratr Tarjei. Johannes se pak na první stojce nemýlil a šel do čela.

Giacomel si odstřelil šance trojkou už na třetí položce. Nechybovalo se málo na to, že už od nástřelu panovalo úplně bezvětří. Samuelsson měl po dvou položkách dvě minuty navíc, Fillon Maillet dokonce tři a druhou polovinu závodu mocně dotahoval.

Krčmář minul úvodní ranou a ve Vysočina Areně to jen zašumělo. Stojku si pohlídal, odstřílel ji za 30 sekund a stále měl naději na slušný výsledek.

Johannes byl na trati bezkonkurenční, na třetí položce zapsal nulu. Johannes Dale Skjevdal ovšem začal po dvou čistých položkách zlobit. A daleko nebyl vůbec ani Němec Benedikt Doll po třech nulách.

Mikyska předvedl za 25 sekund perfektní střelecký vstup do závodu. To Krčmář zase minul vleže první ranou, grupeto bylo hodně vlevo.

Johannes Bö si závěrečnou střelbu pohlídal a v zápise si držel pouhou minutu navíc. Na třetí střelbě chyboval Dale Skjevdal a Doll udělal jednou chybu na čtvrté střelbě. Laegreid sice střílel čistě, ale jel výrazně volněji.

Mezitím Mikyska vyčistil terče na první stojce. Zato Krčmář minul na poslední položce opět první ranou, mířila na sedm hodin, a pak si navíc vyhodil náboj a musel ručně dobíjet. Celkem strávil na podložce přes 50 sekund. Hornig vstoupil do závodu, jak je zvyklý, tedy bezchybně.

Johannes Bö stupňoval tempo, Christiansen chyboval, Dale Skjevdal ztrácel i v běhu. Ale norské barvy byly stále nejvýše. Zvlášť když Tarjei Bö jel do cíle s jedničkou.

Mikyska živil naděje na elitní desítku. Na třetí položce zapsal třetí nulu, Hornig byl v polovině závodu bezchybný. Štvrtecký vstoupil také stoprocentně.

Neskutečnou palbu předvedl na poslední položce Mikyska, vůbec se ničeho neobával, jen mohl zpytovat svědomí po poslední ráně, kterou minul na tři hodiny. Matt Emmons se jen usmál. První položky se nebál ani Štvrtecký, terče rychle za 19 sekund vybílil. Hornig sestřelil i patnáctý cíl.

Mezitím se rozhodlo o medailistech. Laegreid si připsal na závěr dvě trestné minuty a bronz měl nadosah Doll.

Štvrtecký kontroloval druhou střelbu vleže, leč nevyvaroval se jednoho omylu. Hornig pokazil z dvaceti ran pouze devatenáctou. Štvrtecký zakončil své představení třemi minelami.

Výsledky vytrvalostního závodu biatlonistů na MS

1. J.T. Bö 45:49,0 min. (1 trest. minuta), 2. T. Bö (oba Nor.) -58,9 (1), 3. Doll (Něm.) -1:53,3 (1), 4. Rastorgujevs (Lot.) -2:50,2 (2), 5. Jacquelin -3:03,2 (1), 6. Fillon Maillet (oba Fr.) -3:16,2 (3), ...10. Mikyska -4:14,9 (1), 26. Krčmář -5:47,6 (3), 46. Hornig -7:17,5 (1), 63. Štvrtecký (všichni ČR) -8:37,3 (4).