FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/24

SOUHRN 44. KOLA: Třinec deklasoval Olomouc, Motor nezvládl souboj o čtyřku a Filippi zazářil šesti body

Třinec dál kráčí za hladkým postupem do čtvrtfinále play-off. Ve 44. kole extraligy přehrál Olomouc 6:1 a na třetím místě tabulky si udržuje bezpečný náskok před pronásledovateli. K pohodlné výhře výrazně přispěla elitní formace devíti body. Výhru slavily také Karlovy Vary, Pardubice, Liberec, Sparta nebo Kometa, která v důležitém duelu přetlačila Motor 2:1.

Martin Růžička (vlevo) oslavuje se spoluhráči gól Třince
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Oceláři si poradili s Olomoucí

Třinec, který doma uspěl poosmé v řadě, se dál drží s pohodlným náskokem v elitní čtyřce, jež mu zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play-off. Oceláři rozhodli o výhře 6:1 nad Olomoucí už po dvou třetinách, kdy vedli o šest branek. Zřejmě klíčovou fází zápasu byla 21. minuta, kdy se Slezané prosadili dvakrát během osmnácti sekund a zvýšili na 3:0. Mezi třinecké střelce se zapsal dvěma góly v utkání Daniel Kurovský i Daniel Voženílek, jednou se trefil také Marko Daňo, jenž se vrátil do sestavy poprvé od konce listopadu.

HC Oceláři Třinec – HC Olomouc 6:1 (1:0, 5:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Kurovský (L. Hudáček, Marinčin), 21. Smith (D. Voženílek, Nestrašil), 21. Kurovský (Daňo, L. Hudáček), 32. Daňo (M. Růžička, J. Jeřábek), 35. D. Voženílek (Nestrašil, M. Růžička), 40. D. Voženílek (M. Růžička, Nestrašil) – 43. Navrátil (Sirota). Rozhodčí: Veselý, Vrba – Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 4442.

Kometa vyloupila Budějovice

V přímém souboji o čtyřku uspěla Kometa. Na ledě Českých Budějovic zvítězila 2:1 díky slepeným gólům Daniela Gazdy a Martina Zaťoviče v rozmezí 49 sekund v polovině utkání, za Jihočechy jen snižoval Adam Kubík v přesilovce ve 40. minutě. Jihomoravané o dva body přeskočili Motor a mají ke čtyřce blíž. V mixu je ale ještě Liberec a také Litvínov.

Banes Motor České Budějovice – HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 40. Kubík (Štencel, Gulaš) – 31. Gazda (Ščotka, Flek), 32. Zaťovič (Flek, Cingel). Rozhodčí: Šír, Cabák – Lhotský, Hynek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 6307.

Vary rozhodly proti Boleslavi v první třetině

Mladá Boleslav zaspala start na ledě Karlových Varů a v jedenácté minutě prohrávala už 0:4. Z tvrdého počátečního direktu se Středočeši už nevzpamatovali, snížení na konečných 1:4 přišlo až v 57. minutě zásluhou Adama Jánošíka. Přišli tím o třízápasovou vítěznou sérii a promarnili příležitost přiblížit se poslednímu postupovému místu do předkola play-off. Naopak Západočeši vyhráli po čtyřech zápasech. Vítězný gól zaznamenal už v deváté sekundě Tomáš Bartejs.

HC Energie Karlovy Vary – BK Mladá Boleslav 4:1 (4:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Bartejs, 4. Jiskra (O. Procházka, Mikyska), 5. Kružík (Redlich, Stříteský), 11. Havlín (Jiskra, Kružík) – 57. Jánošík (F. Pavlík, J. Stránský). Rozhodčí: Ondráček, Šindel – Brejcha, J. Svoboda. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4265.

Vítkovice potrápily Dynamo

Vedoucí Dynamo i přes závěrečné polevení přehrálo Vítkovice 5:3. Východočeši vedli už 4:0 i díky trefě sedmnáctiletého obránce Martina Švece. Ostravanům se povedlo snížit ještě do poloviny utkání třemi góly, ale ve zbytku zápasu další branka nepadla. Pardubice, za něž se dvakrát zapsal mezi střelce Adam Musil, ovládly všechny čtyři vzájemné duely sezony.

HC Dynamo Pardubice – HC Vítkovice Ridera 5:3 (2:0, 3:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Košťálek (T. Zohorna, R. Kousal), 7. A. Musil (Vála), 21. Zohorna (R. Kousal), 24. Švec (Hyka, A. Musil), 27. A. Musil (Hyka) – 25. Barinka (Fridrich, P. Zdráhal), 29. Roberts Bukarts (Auvitu, Krieger), 30. Claireaux (Rihards Bukarts). Rozhodčí: Jeřábek, Stano – Frodl, Špůr. Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Diváci: 8592.

Litvínov zachránil alespoň bod

Hradec Králové promrhal na ledě Litvínova čtyřbrankové vedení a nakonec zvítězil 6:5 až po prodloužení. O dvoubodové výhře rozhodl v nastavení Jérémie Blain, dvakrát se prosadil také Oliver Okuliar. Návrat domácích započal Ondřej Kaše a na 5:5 srovnával v utkání dvougólový Nicolas Hlava v 56. minutě. Severočeši však padli potřetí za sebou a na čtvrtý Liberec ztrácejí tři body.

HC Verva Litvínov – Mountfield Hradec Králové 5:6 v prodl. (1:1, 1:4, 3:0 – 0:1)

Branky a nahrávka: 15. Jaks (Koblasa, Hlava), 32. O. Kaše (Hlava, D. Kaše), 42. Hlava (O. Kaše, Jaks), 46. Kirk (Koblasa, Abdul), 56. Hlava (D. Zeman, Baránek) – 20. Blain (Šťastný), 24. Jasper (Eberle), 25. Okuliar (Blain, T. Pavelka), 26. Okuliar (T. Pavelka, Estephan), 27. Jasper (Lalancette, Jergl), 63. Blain (Tamáši). Rozhodčí: Kika, Mrkva – Gerát, Klouček. Vyloučení: 4:8, navíc Koblasa (Litvínov) do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 3731.

Liberec uštědřil Kladnu sedmnáctou prohru v řadě

Kladno se řítí do baráže. Po porážce 2:7 s Libercem ztrácí sedm kol před koncem základní části z posledního místa dvanáct bodů na třináctou Mladou Boleslav. Triumf Severočechů režíroval Tomáš Filippi, jenž vstřelil čtyři góly a na další dva přihrál, čtyři body vyprodukovali T. J. Melancon (2+2) a Jakub Rychlovský (1+3). Bílí Tygři dál drží čtvrté místo, před pátou Kometou vedou o dva body, mají však tři zápasy navíc.

Rytíři Kladno – Bílí Tygři Liberec 2:7 (0:1, 1:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 27. Jarůšek (Melka, Ticháček), 57. Smoleňák (Ticháček, Klepiš) – 10. Filippi (Melancon, Rychlovský), 23. Rychlovský (Birner, Hawryluk), 29. Filippi (Ivan, Rychlovský), 40. Melancon (A. Najman, Filippi), 49. A. Najman (Melancon, Filippi), 52. Filippi Filippi (Melancon, Hrenák), 58. Filippi (Rychlovský, Ivan). Rozhodčí: Úlehla, Jaroš – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:5. Diváci: 1072.

Spartu táhl proti Plzni Chlapík

Pražané dál pronásledují první Pardubice a po vítězství 4:2 nad Plzní ztrácí na čelo tabulky pět bodů. Triumf nad Západočechy řídil hattrickem Filip Chlapík. Hosté se dostali na kontakt po zásazích Jakuba Lva a Jakuba Poura, ale víc Plzeňští nestihli. Sparta se radovala popáté za sebou, Plzeň neuspěla poosmé z posledních devíti duelů a zůstává na dvanácté příčce, tedy poslední, jež zaručuje předkolo play-off.

HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Mikliš (Sobotka, Řepík), 12. Chlapík (Moravčík, Buchtele), 15. Chlapík (Beaudin), 39. Chlapík (Lajunen) – 25. Lev (Rekonen, Zámorský), 26. Pour (Zámorský). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 9051.