Speedway GP 2024

Třináct setin od bronzu. Seemanová končí na MS těsně bez medaile

Jen třináct setin dělilo Barboru Seemanovou od bronzové medaile na MS. Česká plavkyně skončila na 200 m volný způsob na nepopulárním čtvrtém místě. Na šampionátu v Dauhá zvítězila Siobhan Bernadette Haugheyová z Hongkongu. Barboře Janíčkové jen těsně uniklo semifinále na 50 metrů znak. V rozplavbách si zlepšila osobní rekord na 28,65 sekundy a zařadila se na sedmnácté místo. Vypadl také Miroslav Knedla v polohovém závodě na 200 metrů, v němž obsadil 21. pozici.

Seemanová skončila na MS těsně za medailí

Třiadvacetiletá Seemanová na každé padesátce obracela jako čtvrtá. V závěru se přetahovala s Briannou Throssellovou o bronzovou pozici, ale medaile jí unikla. Za svým českým rekordem z olympijských her 2021 v Tokiu zaostala o 68 setin. Její čtvrtá příčka je nejlepším českým umístěním v bazénovém plavání na MS od stříbra Ilony Hlaváčkové na 50 metrů znak v roce 2003. Aktuálně nejlepší česká plavkyně se postarala o zatím nejlepší české umístění na tomto šampionátu. Ve finále byl ještě znakař Miroslav Knedla, jenž skončil sedmý na stovce.

Seemanová byla v Dauhá nejlepší Evropankou. "Samozřejmě je to úžasné. Jsem ráda, že je to do první pětky. S tím, v jakém rozpoložení jsem šla do finále, jsem upřímně nedoufala, že bych skončila takhle blízko pódia. Samozřejmě když se na to podívám, zejména na ty časy, tak mě to trošičku mrzí, protože to bylo opravdu kousíček. I když jsem v to nedoufala, tak těch třináct setin je opravdu nic, to ani nemrkneme," řekla Radiožurnálu Sport.

Výkon 1:56,13 patří k jejím nejlepším v kariéře. "Je to skvělý čas. Myslím, že je to přesně tam, kde se teď nacházím. Nejsem na tom fyziologicky nejlépe, takže jsem ráda, že to dopadlo takhle," ocenila. I když není v absolutně vrcholné formě, dnes se cítila lépe než v úterní rozplavbě a semifinále. "Dneska jsem se už na rozplavání a v závodě cítila konečně sama sebou, takže fajn," poznamenala.

Janíčkovou dělilo od semifinále 19 setin sekundy, je první náhradnicí. Měla proto trochu rozporuplné pocity. "Teď víc přetrvává to sedmnácté místo, protože to je takové bolestivé a nechtěné. Furt si musím říkat, že to je osobák a je to super. Měla jsem z toho trošičku obavu, ale jsem spokojená," řekla Radiožurnálu Sport.

Osmnáctiletému Knedlovi, který byl v úterý sedmý ve finále závodu na 100 metrů znak, se na krátké polohovce nedařilo. Časem 2:02,44 zaostal o více než dvě sekundy za vlastním českým rekordem z loňského roku.

Od postupu ho dělilo 92 setin sekundy. "Došlo mi na ten kraul, to už jsem myslel, že nedoplavu," poznamenal. Byl ale spokojený s tím, jak zvládl prsařskou padesátku. "A byl to můj nejrychlejší ranní čas o šest desetin," doplnil plavec, který bývá dopoledne výrazně pomalejší než vpodvečer.

Ve středečním finálovém bloku se z české výpravy představí jen její největší naděje Barbora Seemanová, kterou čeká v 17:17 SEČ finále na 200 metrů volný způsob.