BBV po 25 letech

Tatran vyhrál posedmé pohár, florbalistky Chodova oslavily třetí triumf

Tatran Střešovice se raduje ze sedmého triumfu ve florbalovém poháru. Ve finále zdolal Chodov těsně 4:3 a bude obhajovat titul v Poháru mistrů. Co nedokázali muži, dokázaly ženy: Florbalistky Chodova deklasovaly soupeřky z FBC Ostrava 7:0 a zajistily si účast v Poháru mistryň.

Sestřih a ohlasy finále poháru Chodov – Ostrava

Střešovice po vítězství ve finále Poháru mistrů v Praze nad švédským Falunem z konce ledna dosáhly na další úspěch v sezoně. V Poháru Českého florbalu se radovaly po dlouhých 13 letech. Loni v dubnu se vrátily na trůn v domácí nejvyšší soutěži po osmi letech a slavily 17. titul.

Po 135 sekundách hry se ujal vedení Tatran, který využil přesilovou hru při vyloučení Radima Slunečka. K levé tyči branky Karla Hodíka se trefil po přihrávce Marka Beneše Matěj Havlas. Chodov na konci první třetiny skóre otočil. Po chybě v obraně Střešovic v 17. minutě přihrál Vojtěch Petráň Antonínu Votavovi, který vyrovnal. Po další Petráňově asistenci 62 sekund před koncem doklepl balonek u pravé tyče Martin Skřivánek.

Chodov se na přelomu první a druhé části ubránil při vyloučení Mikuláše Komárka. Náskok držel Chodov do 46. minuty, kdy do Benešovy přihrávky vložil hůl ve velkém brankovišti Tomáš Hanák a usměrnil balonek do branky. Další přesilovku Tatranu při Komárkově trestu přerušil po 31 sekundách faulem Matěj Havlas.

V 56. minutě si ale našel střeleckou pozici před velkým brankovištěm Adam Tlapák, zamířil do levého horního rohu branky a otočil stav ve prospěch Tatranu. V čase 58:16 při vyloučení Ondřeje Vošty zvýšil bekhendovým blafákem Havlas. Tři sekundy před koncem ještě zkorigoval výsledek Marek Vávra.

Ve finále žen žádné velké drama

Pražanky se radovaly potřetí v historii, když navázaly na triumfy z let 2016 a 2020. Dvěma góly a asistencí k tomu pomohla Lucie Baldreichová a tři body za branku a dvě přihrávky si připsala také Barbora Fáčková. Čisté konto udržela Jana Christianová.

"Já jsem hlavně ráda, že jsem holkám mohla pomoct. Ony dneska úplně skvěle bránily. Hrály hrozně obětavě. Čisté konto není moje zásluha, ale celého týmu," řekla Christianová. Majitelka obou bronzových medailí z mistrovství světa se těší na Pohár mistryň. "Je to super. Uděláme na Jižáku velkou párty v příští sezoně."

Bezbrankový stav vydržel do času 18:33. Kristína Belicová donutila napadáním k chybě Lindu Pudišovou, přihrála volné Marii Havlíčkové a ta zblízka otevřela skóre. Ostravský celek v domnění, že Belicová zahrála rukou, vzal trenérskou výzvu, ale sudí po kontrole u videa gól uznali a Chodov měl navíc k dispozici přesilovou hru. Tu po 61 sekundách využila Finka Mirva Naavaová.

Ve 26. minutě se Fáčková opřela z první do přihrávky Lucie Baldreichové a zvýšila na 3:0. Další gól přidala v čase 35:40 Markéta Prontekerová. Na přelomu druhé a třetí třetiny se Chodov ubránil při vyloučení Kristýny Vejvodové a v 45. minutě při trestu Markéty Prontekerové v oslabení dokonce skóroval.

Baldreichová se za brankou uvolnila mezi Pudišovou a Markétou Vrlíkovou a zasunula balonek u levé tyče. Veronice Tomšové pak pomohla tyč při šanci Kateřiny Kovaříkové a horní tyč po střele Magdalény Pláškové. Při power-play Ostravy ještě skórovaly do prázdné branky Baldreichová a Barbora Vávrová.

Ostravanky byly zklamané. "Dneska jsme si vítězství nezasloužily. Hrály jsme špatně. Jako kdybychom vůbec nebyly na hřišti. Hlavně mě to mrzí kvůli Verče Rybičkové, která hrála doma a určitě by byla ráda, kdyby se nám to dneska povedlo. Na druhou stranu, Chodov měl dlouhou dobu stříbrnou a přeji jim to, protože si to za svůj výkon zasloužil. Holky hrály fakt dobře," řekla kapitánka Vrlíková.

Finále Poháru Českého florbalu v Českých Budějovicích:

Chodov – FBC Ostrava 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)
Branky: 45. a 52. Baldreichová, 19. Havlíčková, 20. Naavaová, 26. Fáčková, 36. Prontekerová, 57. Vávrová. Rozhodčí: Patera, Staňková. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1074.

Tatran Střešovice  Chodov 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)
Branky: 3. a 59. Havlas, 46. T. Hanák, 56. Tlapák  17. Votava, 19. Skřivánek, 60. M. Vávra. Rozhodčí: Kropáček, Novák. Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. Diváci: 1523.