neděle 28.4 16:00 - Čajovna Pod Stolem, Strakonice

• Vernisáž výstavy modelů, obrazů a sbírkových předmětů k operaci Overlord

neděle 28.4 14:00 - Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18

Vítěz Karel Makalouš. , Autor: Václav Kozma

Vítěz Karel Makalouš.     Autor: Václav Kozma

DUBÍ HORA - Obec Drhovle a její zastupitel Václav Peterka pořádali v sobotu 10. února v Dubí Hoře 8. ročník turnaje ve stolním tenise pro neregistrované. V dosavadních osmi ročnících se představil rekordní počet 47 hráčů, včetně několika hráček nejen z Písecka, ale i z dalších koutů jižních Čech a okolí. Celkem bylo sehráno 134 zápasů. Poté, co skončil stolní tenis v Písku na Hradišti, kde se hrála nejnižší okresní soutěž, si od sportu s nejmenším míčkem dal Karel Makalouš z Písku několikaletou pauzu. Po ní se za stoly vrátil, tentokrát už v kategorii neregistrovaných a návrat to byl velkolepý. Už vítězství ve čtyřhře se spoluhráčem Martinem Domínem dávalo tušit, že Makalouš bude patřit do kategorie favoritů. To také postupem času potvrdil, přehrával, i když několikrát těsně a se štěstím, jednoho soupeře za druhým, nepoznal hořkost porážky a po letech nadvlády místních borců se stal vítězem turnaje.

Hrálo se v základních skupinách každý s každým na dva sety. Dva nejlepší postupovali do hlavní soutěže, ostatní do soutěže útěchy, kde už se hrálo vyřazovacím způsobem na dva vítězné sety.
Loňský titul obhajoval několikanásobný vítěz Jaroslav Motejzík. Neúprosnost a zlomyslnost losu ho hned v prvním kole svedla k duelu s Martinem Poklopem, který už v Dubí Hoře v minulosti také slavil prvenství. V bitvě favoritů zvítězil obhájce titulu a Poklop se s pocitem smutku s turnajem brzy rozloučil. Sebekriticky však přiznal, že za to může nedostatek tréninku a na dobré psychice, která je pro tento sport nutná, mu nepřidala ani čerstvá porucha jeho osobního automobilu.
Motejzíkova pouť tentokrát skončila už ve čtvrtfinále, kde narazil na pozdějšího vítěze Karla Makalouše a dramatický duel by se dal nazvat předčasným finálem. Za stavu 1:1 a 9:9 zahrál Makalouš nechytatelné dvojité prasátko a za stavu 10:9 měl mečbol. Ten za něho vyřešil sám Motejzík, když zkazil servis a svému soupeři nabídl nejtěsnější výhru 2:1 a postup do semifinále.
V prvním semifinále porazil Karel Makalouš Petra Šuhaje 2:0, ve druhém podlehl Radek Těhle 0:2 na sety Ondřeji Češkovi. Ten od minulého turnaje zaznamenal největší výkonnostní vzestup a dal by se nazvat skokanem roku. Z výsledkového průměru loňského turnaje to letos dotáhl až do finále a na celkové druhé místo.
Finále už bylo jasnou záležitostí Karla Makalouše, který s více zkušenostmi přehrál Ondřeje Češku 2:0. Toho svazovala přemíra nervozity a snahy, když se mu před začátkem turnaje o takovém úspěchu ani nesnilo. Byl však zcela zasloužený a poražený finalista, stejně jako vítěz, museli být se svými výsledky spokojeni.
V duelu o třetí místo se radoval Radek Těhle, který porazil Petra Šuhaje po boji 2:0.

Už tradičně patří velké uznání za bezchybnou organizaci všem pořadatelům v čele s Václavem Peterkou, což všichni účastníci ohodnotili slovy upřímných díky. Občerstvení bylo znovu zajištěno na vysoké úrovni, kdy si zvláštní cenu zasloužil guláš a uzené.