Dorostenci Žiliny skolili velkoklub! Před zraky více fanoušků, než přišlo na posledních pět zápasů A-týmu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Exploze radosti. Něco nevídaného. Senzace. Titulky na slovenských webech oslavují výběr fotbalistů Žiliny do devatenácti let. Ti totiž ve středu v UEFA Juniorské lize porazili Dortmund 2:1 a vítězstvím nad jednou z nejlepších akademií Evropy si zajistili postup do osmifinále. Triumfu přímo v Žilině přihlíželo 10 451 diváků. Což je více, než přišlo v součtu na pět posledních domácích duelů prvoligového A-týmu.

Fotbalisté Žiliny do 19 let před zraky plného stadionu porazili vrstevníky z Borussie Dortmund 2:1.

Pokud chtěli slovenští mladíci opět zažehnout zájem o domácí kopanou, povedlo se jim to na jedničku. S věhlasným soupeřem od konce prvního poločasu prohrávali, ve druhém dějství ale záhy srovnali zásluhou Vladimíra Vaľka. Obrat dokonal minutu před koncem střídající Michal Pekelský. Pekelnou střelou, jak s nadsázkou píše v jednom ze svých článků portál Šport.sk.

„Neuvěřitelný pocit,“ radoval se teprve sedmnáctiletý záložník. „Konečně taky jednou vypálil po zemi. Většinou trefí tribuny,“ rýpl do hrdiny večera trenér Ivan Belák.

Tentokráte ale Pekelský zacílil přesně a výrazně tak dopomohl k zatraceně cennému skalpu. „Dortmund je evropský velkoklub. Přesvědčili jsme se, že se mu můžeme rovnat. Vítězný gól minutu před koncem? Něco nepopsatelného. Tribuny k tomuto zážitku výrazně pomohly,“ zářil kouč žilinských mladíků.

Na Štadión pod Dubňom si našlo cestu přes deset tisíc diváků. Pěticifernou hranici Žilina naposledy pokořila v létě 2017, kdy A-tým ve 2. předkole Ligy mistrů prohrál 1:3 s Kodaní. „Před takovou kulisou se mi hrálo výborně. Moc děkuji fanouškům, že nás přišli podpořit,“ vyprávěl kapitán dorosteneckého výběru Tomáš Jaššo.

O atmosféře, jakou si společně s kumpány užil, si mohou zkušenější kolegové z „áčka“ nechat pouze zdát. Vždyť na jejich pět posledních domácích zápasů přišlo dohromady pouze něco málo přes osm tisíc lidí. A průměrná návštěvnost na ligu? Jen něco málo přes sedmnáct set.

Tentokráte napěchované tribuny ale nasměrovaly dorostence Žiliny přímo do osmifinále. Tam se mužstvo, které v předchozí fázi soutěže po penaltách vyřadilo pražskou Spartu, může těšit na dalšího zvučného soupeře. Páteční los mu, mimo jiné, může přisoudit například Real Madrid, Manchester City, či AC Milán.

„Mám jediné přání. Chci, abychom první zápas hráli doma. A vyprodali stadion. Tito fantastičtí fanoušci i hráči by si to zasloužili,“ pravil Belák.

Vzhledem k tomu, co jeho svěřenci předvedli v utkání proti Dortmundu, se přání trenéra dorostu Žiliny možná změní v realitu.