Nigérii nezastavil v cestě do finále ani krutý verdikt videorozhodčího, postup slaví i Pobřeží slonoviny

AKTUALIZOVÁNO

Nigérie zvítězila v semifinále Afrického poháru národů nad Jihoafrickou republikou 2:1 po pokutových kopech a poprvé po 11 letech si zahraje o zlato. Utkání gólově otevřel ve prospěch favorita z penalty kapitán William Troost-Ekong, jenž připravil brankáře Ronwena Williamse o více než 450 minut trvající neprůstřelnost. V 85. minutě dokonce Orli slavili dvoubrankové vedení, o to je ale záhy připravil videorozhodčí. Ten si totiž všiml předchozího faulu v opačném vápně a Jihoafričané z bílého puntíku srovnali. Dramatický zápas nakonec vyvrcholil právě pokutovými kopy, v nichž země s nejhlubším zlatým dolem na světě neuspěla a postup slavili Nigerijci.

Nigerijská reprezentace po celý turnaj potvrzovala roli jednoho z největších favoritů na zisk trofeje, ke které jí zbývaly už pouze dva kroky. Jeden z nich představoval duel proti Jihoafrické republice, jež byla naopak jedním z příjemných překvapení, a to především díky nečekané výhře nad Marokem v osmifinále. I tentokrát se musela připravit na útok nabitý hvězdami a zároveň skálopevnou obranu soupeře, která za celý turnaj inkasovala všehovšudy jednou.

Optickou převahu měli v úvodu podle očekávání právě hráči v zelených dresech, první pokus mířící mezi tři tyče ale vyprodukovali fotbalisté Bafana Bafana. Dalekonosný projektil doprostřed brány od Yayi Sitholeho nicméně Stanleyho Nwabiliho nerozhodil. Nigerijci zahrozili až v polovině úvodního dějství, ani Troost-Ekong však hlavičkou po přímém kopu gólmana nepřekonal. O něco zajímavěji už vypadala rána z hranice vápna v podání jihoafrického Evidenceho Makgopy, jenže jeho obstřel k zadní tyči vytěsnil na roh Nwabili.

O první vzruch po změně stran se postaral Victor Osimhen, hvězda Neapole ovšem poslala míč v záklonu hlavou vysoko nad. Zhruba po hodině hry útočník hrající s ochrannou maskou výborným pohybem dokonale zmátl celkem čtyři protihráče a dostal se až na hranici vápna, kde ho jeden z obránců fauloval a kopala se penalta. Tu zakončením po zemi doprostřed proměnil Troost-Ekong a favorit šel do vedení. Definitivní pojistku přidal krátce před koncem Osimhen, opakovaný záběr ale odhalil faul z předchozí situace na druhé straně a Bafana Bafana rovněž zahrávali pokutový kop. Exekuce se ujal Teboho Mokoena a úspěšnou ranou srovnal. Senzační obrat mohl v nastaveném čase dokonat Khuliso Mudau, jenže svou dorážku po přímém kopu poslal z malého vápna nepochopitelně nad, a oba celky tak čekalo prodloužení.

To odstartovala nebezpečná akce Nigerijců, která vyústila v zakončení z úhlu v podání Ademoly Lookmana, proti němuž se skvělým zákrokem předvedl Williams. Ve druhé patnáctiminutovce upaloval sám na bránu střídající Terem Moffi, těsně před vápnem jej však fauloval Grant Kekana a zkušený bek za svůj zákrok putoval předčasně do sprch. Rozuzlení tedy nepřišlo ani po 120 minutách a na řadě byl penaltový rozstřel. V něm nakonec kvůli dvěma minelám Jihoafričanů uspěli Super Eagles.

Nigérie tak v semifinálové bitvě potvrdila papírové předpoklady a poprvé od roku 2013 postoupila do souboje o celkový triumf. Pro Jihoafrickou republiku ovšem turnaj nekončí, čeká ji zápas o třetí místo.

Hallerova gólová premiéra v základu vyslala po 18 letech do finále domácí tým

Pobřeží slonoviny zvítězilo v semifinále Afrického poháru národů nad Demokratickou republikou Kongo 1:0 a na domácím šampionátu postoupilo do souboje o vysněný titul. Reprezentace, která po skupinové fázi odvolala svého hlavního trenéra, zvítězila díky trefě útočníka Borussie Dortmund Sébastiena Hallera, jenž premiérově na turnaji nastoupil v základní sestavě. Poprvé od roku 2006, kdy v Egyptě úspěšně bojovali o zlato Faraoni, se tak finále afrického šampionátu zúčastní pořadatelská země.

Sloni procházeli turnajem s odřenýma ušima a velkou porcí štěstí. Navzdory tomu, že postoupili do vyřazovacích bojů jako nejhorší tým ze třetích míst, a dosud na turnaji po 90 minutách vyhráli jediný zápas, v play off zvládli vyřadit obhájce ze Senegalu a poté i navzdory početní nevýhodě silné Mali. Kongo navíc bylo mírným outsiderem, jeho motivací ale byla vidina prvního finále od roku 1974, kdy také, tehdy ještě jako reprezentace Zairu, celý turnaj ovládlo.

Fotbalisté v oranžových dresech již od úvodu působili velmi sebejistým dojmem a většinu času drželi balon. Nicméně Kongo těžilo ze svých smrtících protiútoků, ze kterých si vytvořilo přece jen více příležitostí než domácí. Skóre se mohlo měnit v 18. minutě, kdy hlavička Simona Adingry jen těsně minula levou tyč branky hostí. Ještě blíže gólu byl středopolař Franck Kessié, který dalekonosnou ranou téměř zlomil brankovou konstrukci gólmana Lionela Mpasiho-Nzaua.

Sloni dupali před branami konžské obrany avšak bez gólového výsledku. Vše se změnilo v 65. minutě, kdy přetažený centr z levé strany uklidil se štěstím do sítě Haller, a postaral se tak o davové šílenství na olympijském stadionu v Abidjanu. Pořadatelům Afrického poháru národů po úvodní trefě narostla křídla a rázem šel provoz pouze jedním směrem. Vyspělému výkonu přihlížel také legendární Didier Drogba, který tak jako zbytek téměř 30 milionové země propukl v bujaré oslavy.

Pobřeží slonoviny tak ve velké euforii postoupilo do finále, které odehraje 11. února proti Nigérii. Demokratická republika Kongo o den dříve odehraje zápas o bronz proti Jihoafrické republice.