20. kolo: Sparta na úvod ligového jara vyhrála v Karviné, Plzeň jen remizovala

foto 20. kolo první fotbalové ligy: MFK Karviná - Sparta Praha, 10. února 2024 v Karviné. Zleva Matěj Ryneš ze Sparty, brankář Peter Vindahl ze Sparty, Amar Memič z Karviné.

Praha - Fotbalisté Sparty na úvod jarní části ligové sezony zvítězili 3:0 na hřišti nováčka z Karviné a upevnili si první místo v tabulce. Další favorité naopak ve 20. kole nejvyšší soutěže zaváhali - Plzeň jen remizovala s Mladou Boleslaví 1:1 a Slovácko dokonce překvapivě prohrálo s Pardubicemi 1:2. České Budějovice nečekaně rozstřílely Ostravu 3:0 a v neúplné tabulce jsou poslední už jen o skóre. Liberec porazil Olomouc 2:0.

Spartu poslal v Karviné v prvním poločase do vedení povedenými "nůžkami" kapitán Ladislav Krejčí a po přestávce zvýšili Adam Karabec s Janem Kuchtou. Obhájce titulu v nejvyšší soutěži posedmé za sebou zvítězil a vede tabulku o osm bodů před pražským rivalem Slavií, která má dva zápasy k dobru.

Letenští prohráli jediný z dosavadních 14 vzájemných ligových utkání a Karvinou v lize porazili poosmé za sebou. Zároveň se ideálně naladili na čtvrteční úvodní duel vyřazovací fáze Evropské ligy na půdě úřadujícího tureckého mistra Galatasaraye Istanbul. Karvinští šest kol po sobě nezvítězili a zůstali v tabulce čtrnáctí.

Plzeň poslal proti Boleslavi do vedení v 63. minutě Tomáš Chorý, ale v 88. minutě vyrovnal z penalty Tomáš Ladra. Západočeši v nejvyšší soutěži ztratili body po sérii tří vítězství. Na domácím stadionu nevyhráli potřetí z posledních čtyř ligových duelů.

Viktoria zůstala třetí a má k dobru odložené utkání v Ostravě, které odehraje v úterý. Mladoboleslavským vyšla soutěžní premiéra pod trenérem Davidem Holoubkem. Čekání na ligové vítězství nicméně protáhli na šest zápasů a patří jim šestá pozice.

Slovácko klopýtlo s Pardubicemi a v nejvyšší soutěži nebodovalo po sedmi utkáních. Východočeši vedli od 14. minuty po brance Tomáše Zlatohlávka, v 89. minutě srovnal Rigino Cicilia a využil tak přesilovku, kterou domácí hráli od poloviny druhého dějství a vyloučení Dominika Mareše. V první minutě nastavení ale navzdory oslabení rozhodl po brejku hostující Michal Hlavatý. Slovácko zůstalo čtvrté, Pardubice po druhé ligové výhře po sobě třinácté.

Českobudějovičtí dali všechny tři góly proti Ostravě mezi 59. a 69. minutou, kdy se postupně trefili Samuel Šigut, Martin Králik a nigerijský ofenzivní univerzál Musa Alli. Dynamo vyhrálo v lize po osmi utkáních, přesto zůstává v tabulce poslední o skóre za Zlínem, který má dva duely k dobru. Baník v nejvyšší soutěži podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti zápasů nebodoval a propadl se na osmou pozici.

O vítězství Liberce nad Olomoucí svými premiérovými góly v nejvyšší soutěži rozhodli Nicolas Penner a Filip Horský. Severočeši v lize porazili Sigmu poprvé po šesti zápasech od října 2021, připsali si pátou domácí výhru v nejvyšší soutěži za sebou a bodově se na sedmém místě vyrovnaného středu tabulky dotáhli na dnešního soupeře. Pátí Hanáci ale mají k dobru odložený zápas v Teplicích.

V neděli jsou na programu zbylé tři duely 20. kola. Teplice přivítají Zlín, Hradec Králové bude hostit Bohemians 1905 a na závěr Slavia nastoupí proti Jablonci.

Výsledky 20. kola první fotbalové ligy

1. FC Slovácko - FK Pardubice 1:2 (0:1)

Branky: 89. Cicilia - 14. Zlatohlávek, 90.+1 Hlavatý. Rozhodčí: Volek - Hájek, Žurovec - Zelinka (video). ŽK: Daníček - Mareš, Daněk, Brdička, Chlumecký. ČK: 68. Mareš. Diváci: 4723.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 59. Šigut, 66. Králik, 69. Alli. Rozhodčí: Pechanec - Ratajová, Novák - Všetečka (video). ŽK: Hellebrand, Tranziska, Alli, Šípoš - Lischka. Diváci: 2457.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 48. Penner, 80. Horský. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Šafránková - Szikszay (video). ŽK: Sláma, Pospíšil, Juliš, Singateh (všichni Olomouc). Diváci: 2427.

MFK Karviná - Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 31. Krejčí, 60. Karabec, 69. Kuchta. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Pečenka - Adámková (video). ŽK: Holec, Bederka (oba Karviná). Diváci: 4238.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 63. Chorý - 88 Ladra z pen. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Petřík (video). Bez karet. Diváci: 9086.