GP West Bohemia

Děčín vyloupil mistra, Písek s Olomouckem neuspěl, Pardubice na Brno nestačily

Děčínští basketbalisté v repríze loňského finále urvali nad Opavou důležitou výhru 85:81. Válečníci si tak v nadstavbové části skupiny A1 spravili po těsné úvodní porážce chuť, Opava naopak potřetí v řadě na domácí půdě neuspěla. Potvrdit zlomenou sérii porážek se v Olomouci píseckým hráčům nepovedlo. Domácí za vítězstvím 96:78 hnala zahraniční trojice Townsend, McBrayer a Adamu. Basketbalisté Pardubic doma prohráli 64:72 s Brnem. Východočeši našli v nejvyšší soutěži přemožitele po šesti zápasech a vypadli z první šestky, která znamená přímý postup do čtvrtfinále.

Radek Farský z Opavy se snaží prosadit přes děčínského obránce
zdroj: BK Opava / Facebook

Opava, které chybějí zraněný kapitán Šiřina, Kvapil, Kavan či Zbránek, podlehla Děčínu ve třetím vzájemném utkání v sezoně poprvé. Po třech čtvrtinách vedli hosté o devět bodů, ale obhájci titulu dokázali v poslední desetiminutovce skóre otočit.

V závěru snížili svěřenci trenéra Petra Czudka na 81:82, ale Walton svou pátou trojkou v zápase pojistil vítězství Děčína. S 27 body byl nejlepším střelcem zápasu.

"Po dlouhé době jsme v Opavě vyhráli a budeme se vracet konečně v lepší náladě než obvykle. Na nějaké oslavy ale není prostor, protože ve středu nás čeká utkání doma s Kolínem. Musíme makat dál," řekl děčínský kouč Tomáš Grepl.

"My jsme dnes tahali špatné karty. Výborně vstoupil do utkání Kuba Slavík, ale žel se k němu nikdo nepřidal. Martin Gniadek také výborný výkon, ale dnes to na Waltona a bojovnost Děčína nestačilo," konstatoval domácí trenér Czudek.

Nymburk po středečním vítězství v Manise a postupu do čtvrtfinále Evropského poháru FIBA zvládl bez potíží i polabské derby. V poslední čtvrtině dovolil domácím vstřelit jen tři body. Kolín prohrál v lize pošesté z posledních sedmi zápasů a uzavírá skupinu A1.

Pouze 43 bodů Kolína je nelichotivý rekord sezony. Nymburk dostal méně bodů v lize jen pětkrát v historii.

"Dnes to bylo hlavně o obraně, kterou jsme opět zvládli neskutečně. Ukazuje se, že nám obrana teď opravdu funguje, a musíme v tom pokračovat. Nemůžeme si myslet, že to půjde samo," řekl pivot Luboš Kovář. "Kolín byl hodně zatažený, takže jsme museli střílet hodně trojek a naštěstí jsme je dávali," dodal. Ve střelbě z dálky se činil hlavně Ondřej Sehnal, který proměnil šest z deseti trojek a byl s 18 body nejlepším střelcem zápasu.

Nymburku chyběl Spencer Svejcar, který si v Manise obnovil zranění kolena a bude mimo hru zřejmě minimálně měsíc.

Devátou porážku z posledních deseti zápasů utrpěl ligový nováček Písek, který ve skupině A2 prohrál na palubovce předposledního Olomoucka 78:96. Už sedmý triple double v sezoně si v dresu Sršňů připsal Vojtěch Sýkora, který nasbíral 12 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí. Hanáci se opírali o americké duo Townsend (30 bodů) a McBrayer (28.).

Pardubice od začátku tahaly za kratší konec, ale hostům se definitivně podařilo rozhodnout až v závěrečné čtvrtině. Brno šňůrou 13:0 odskočilo soupeři na rozdíl 12 bodů a díky první výhře venku po třech kolech se posunulo na páté místo.

Východočeši klesli na sedmou příčku, na šesté pozici je USK Praha, který prohrál 73:85 v Ústí nad Labem. Sluneta měla v prvním poločase až dvanáctibodový náskok, ale poslední dějství začalo za skóre 60:60.

Rozhodující čtvrtina už ale opět patřila Ústí, které ji vyhrálo 25:13 a upevnilo si třetí příčku v tabulce. USK naopak šestou porážkou venku potvrdil pozici nejhoršího ligového celku na palubovkách soupeřů.