Tenisté postoupili do skupinové fáze Davisova poháru

AKTUALIZOVÁNO

Překvapení se nekoná! Český daviscupový tým ve Vendryni neponechal nic náhodě a přes Izrael postupuje do skupinové fáze Davisova poháru. Po dvou výhrách v sobotním programu dnes zařídili rozhodující postupový bod v deblu Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem, jimž v průběhu prvního setu za stavu 4:1 skrečovali zápas Daniel Cukierman s Edanem Lešemem pro zranění prvního jmenovaného. Duel ve Vendryni zakončil vítězně Vít Kopřiva, který přehrál Orela Kimhiho 3:6, 6:3, 11:9.

»Jsem rád, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce. Byli jsme v roli favorita a tu jsme splnili. Celý týden byl fantastický. Také dnes mě překvapila atmosféra. Všichni klukům strašně fandili a to i Víťovi za rozhodnutého stavu. Za mě je velká spokojenost, že se vystřídali všichni kluci a všichni vyhráli,« řekl na tiskové konferenci kapitán Jaroslav Navrátil

Češi, kteří obhajují v soutěži loňské čtvrtfinále, porazili Izrael popáté ze šesti vzájemných zápasů. Navázali na předloňské vítězství v baráži o elitní skupinu, tehdy zvítězili v Tel Avivu 3:1 na zápasy. K triumfu vykročili v sobotu, kdy nejprve Jakub Menšík porazil Jišaje Oliela 2:0 na sety (6:1, 7:6) a poté uspěl stejným poměrem Jiří Lehečka nad Cukiermanem.

Skupinová fáze Davisova poháru se uskuteční od 10. do 15. září. Vyřazovací část se odehraje v listopadu. Poražený celek bude hrát baráž o udržení v elitní skupině.

»Není to cesta, jak chceme vítězit!«

Osmadvacetiletý Cukierman nahradil dnes v izraelské sestavě původně nahlášeného Roye Stepanova. Češi vstoupili do utkání brejkem a za stavu 2:0 a 30:0 se 465. hráč světa chytil při dobíhání Macháčova lobu za pravou nohu. Vyžádal si pauzu a nechal si ošetřit zadní stehenní sval. Izraelci se ještě vrátili na kurt a zkusili první set zdramatizovat, nakonec v šestém gamu vzdali. Čtyřhra trvala jen 23 minut.

»Není to samozřejmě cesta, kterou jsme chtěli dnes zvítězit. Bohužel i to patří ke sportu a někdy se to stává. Chtěl bych popřát Cukiermanovi rychlé uzdravení. Šlo vidět, že chudák nemohl na tu nohu ani došlápnout nebo nakročit,« řekl Pavlásek.

»Do zápasu jsme nastoupili ve výborné formě. První tři gamy jsme zahráli neskutečně a dvakrát je brejkli. Ač jsme hráli jen nějakých pět nebo šest gamů, předváděli jsme skvělý tenis. Jsem rád, že jsme potvrdili roli favoritů a poletíme znovu někam na finálovou skupinu,« uvedl Pavlásek.

Loterie o pár balonech

Stoprocentní bilanci ve Vendryni udržel také Kopřiva. Šestadvacetiletý reprezentant sice prohrál proti 456. hráči světa Kimhimu první set, ve druhé sadě ale získal brzy brejk a vyrovnal. Rozhodl super tie-break, v němž Kopřiva otočil nepříznivý vývoj ze stavu 1:4 a po druhém mečbolu zvítězil 11:9.

»Hrát před plným domem v Česku je něco neskutečného. Mně se to poštěstilo poprvé. I když to bylo za rozhodnutého stavu, udělal jsem na začátku nějaké nervózní chyby a prohrál si servis. To mě stálo první set. Od druhého jsem svou hru zvedl, i když to pořád mělo k dokonalosti daleko. Super tie-break byla jako vždy loterie o pár balonech,« podotkl Kopřiva. »Tohle vítězství si ale budu pamatovat. Je to daviscupová výhra. Řadím ji hodně vysoko, určitě do top tři,« dodal Kopřiva.