Sokolský zpravodaj

Yule v Chamonix přepsal historii slalomu a senzačně vyhrál, Noël na rozbité trati náskok neuhájil

Po prvním kole slalomu Světového poháru v Chamonix figuroval na 30. místě, ale nakonec se radoval z triumfu, což se žádnému lyžaři v historii nepodařilo. Švýcar Daniel Yule zvítězil před krajanem Loicem Meillardem, který také útočil téměř z úplného dna postupujících závodníků. Nejlepší výchozí pozici naopak na rozbitém svahu nepřetavil v kýžený úspěch domácí Francouz Clement Noël, jenž se musel spokojit s třetím místem.

Vítězná jízda Yuleho a závěr 2. kola slalomu SP v Chamonix

Yule proklouzl do druhého kola jako poslední s odstupem 1,93 sekundy na nejrychlejšího Noëla – od vyřazení ze závodu ho dělilo šest setin sekundy. Po své druhé jízdě ale usedl do křesla pro lídra a postupně sledoval, jak se zbylých 29 soupeřů na měknoucí trati marně snaží jeho čas překonat.

Nejvíce se Yulemu v součtu časů přiblížil na 16 setin jeho krajan Meillard a postarali se o první švýcarský double v mužském slalomu od roku 1978 a druhý v historii. Třetí skončil s odstupem 18 setin frustrovaný Noël.

Yule zajel ve druhém kole nejrychlejší čas o 64 setin sekundy a připsal si sedmé vítězství v kariéře a první v sezoně. "Je to naprosto neuvěřitelné. S tou tratí jsem měl štěstí, ale také jsem předvedl skvělé druhé kolo. A to jsem si po první jízdě už pomalu balil věci a mířil na hotel," uvedl Yule, pro něhož je závod v Chamonix prakticky domácí, neboť žije nedaleko na švýcarské straně Mont Blancu.

"Věděl jsem, že vzhledem k malým odstupům je šance na top 10, se stupni vítězů jsem už ale nepočítal. Chtěl jsem si to prostě užít a takhle jsem si to opravdu užil," dodal.

Feller si pojistil vedení

Čtvrtým místem si pojistil vedení v hodnocení disciplíny Rakušan Manuel Feller. Jeho největší rival Linus Strasser z Německa, který vyhrál předchozí slalomy v Kitzbühelu a Schladmingu, byl až čtrnáctý a ztrácí 164 bodů.

Slalom se jel jako jediný z původně plánované trojice závodů Světového poháru v Chamonix. Oba sjezdy byly v tradičním středisku, jež před 100 lety hostilo první zimní olympijské hry, zrušeny kvůli vysokým teplotám.

SP ve sjezdovém lyžování v Chamonix (Francie):

Muži - slalom:
1. Yule 1:36,24 (49,02+47,22), 2. Meillard (oba Švýc.) -0,16 (47,80+48,60), 3. Noël (Fr.) -0,18 (47,09+49,33), 4. Feller -0,34 (47,49+49,09), 5. Raschner (oba Rak.) -0,37 (47,91+48,70) a Kristoffersen (Nor.) -0,37 (48,03+48,58).
Průběžné pořadí slalomu (po 7 z 12 závodů): 1. Feller 490, 2. Strasser (Něm.) 326, 3. Yule 285, 4. Noël 272, 5. Haugan (Nor.) 260, 6. Kristoffersen 231.
Průběžné pořadí SP (po 24 z 41 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1406, 2. Sarrazin (Fr.) 684, 3. Feller 609, 4. Kriechmayr (Rak.) 487, 5. Meillard 478, 6. Schwarz (Rak.) 464, ...118. Zabystřan (ČR) 11.