Paráda. Hradec si vyšlápl v přípravě na slavného soupeře, dvakrát se trefil Šašinka

V generálce na jarní část FORTUNA:LIGY vyzvali Votroci ukrajinský Šachtar Doněck. O senzační výhru hradeckého celku se postaral dvougólový střelec Ondřej Šašinka. Ukrajinský tým žádnou ze svých šancí neproměnil, a tak mohli slavit po výsledku 2:0 svěřenci zkušeného kouče Václava Kotala. Olomouc pak remizovala s dánským Vejle 1:1 a Zlín zvítězil nad Dunajskou Stredou 1:0. Bohemians prohráli s bulharským CSKA Sofie 1:2.

Ukrajinský celek v úvodu kontroloval hru, Hradec ale vyrážel do nebezpečných kontrů. Na začátku 22. minuty se pak dočkal gólové odměny. Po centru se dostal k zakončení v pokutovém území Šašinka a u voleje uklidil míč do sítě. Zaskočený Šachtar si sice i dál vytvářel šance, ale v koncovce favitovi chyběla přesnost. A tak ještě před půlí mohl udeřit znovu český tým, ale na Šašinkovu sřílenou přihrávku nedostáhl Vašulín.

Krátce po pauze se v obrovské šanci ocitl Harazim, jeho pokus pod břevno ale zastavil gólman Šachtartu famózním zákrokem. Šachtar odpověděl náporem, ale v koncovce mu nebylo přáno. Naopak v 66. minutě šokoval ukrajinsý tým opět Šašinka, když střelou z půlkruhu zaskočil gólmana a pečetil výhru Hradce 2:0.

Svěřenci trenéra Kotala zakončili zimní přípravu bez porážky. "Vítězství si ceníme, protože Šachtar, jak všichni víme, hraje evropské poháry. Myslím si, že jsme podali zodpovědný výkon. Pro nás je rozhodující, abychom dokázali takový výkon zopakovat i v prvním mistrovském utkání s Bohemians," řekl trenér Kotal klubovému webu.

"Po posledních utkáních jsme kritizovali hráče, že málo zakončují. Jsem rád, že to dneska vzal i Šáša (Šašinka) na sebe. Víme, že má velmi dobré zakončení, takže to jenom potvrdil," přidal kouč Hradce.

Zlín protrhl střeleckou smůlu

Zlín se proti momentálně pátému celku ligy prezentoval velmi dobrou a organizovanou defenzivou, počtvrté za sebou pak v přípravě neinkasoval. Pět minut před koncem pak protrhl dlouhé čekání na vstřelený gól, když se prosadil zblízka střídající Černín.

Další dobrou zprávou je, že měl trenér Červenka k dispozici téměř všechny hráče. V základní sestavě byl nejen uzdravený Fantiš, ale i dvě zimní posily. Kromě Nombila nastoupil od první minuty také útočník Schánělec.

Olomouc přišla o výhru v závěru

Olomouc remizovala s dánským Vejle 1:1. Sigmu poslal do vedení v 85. minutě Ebrima Singhateh z penalty, v nastaveném čase vyrovnal Victor Lind. Hanáci ani ve druhém zápase v Turecku nezvítězili, minule podlehli Ludogorci Razgrad 1:3. Olomoučtí vstoupí do ligového jara za týden v Liberci.

"Důležitost výsledků přijde hlavně v sezoně, dnes jsme ale zklamaní. Chtěli jsme soustředění zakončit vítězně. Jednoduchou matematikou to dnes bylo 6:0 na čisté šance, výsledek je ale 1:1. Soupeř dal gól ze střely, která byla tečovaná, jinak ani nešla na bránu. My jsme své šance zahazovali, bohužel proto nejsme vítězní," uvedl trenér pátého mužstva tabulky Václav Jílek.

Mladá Boleslav s Ludogorcem Razgrad rovněž uhrála výsledek 1:1. Úřadujícího bulharského šampiona poslal do vedení ve 14. minutě Bernard Tekpetey, ještě do pauzy odpověděl Tomáš Ladra. Středočeši udrželi v zimní přípravě neporazitelnost, druhou část ligového ročníku zahájí v sobotu v Plzni.

Vítězná generálka se v Turecku nepovedla ani Jablonci, který vinou branky v nastavení remizoval 2:2 s ukrajinským týmem Veres Rivne. Za Severočechy se trefili Miloš Kratochvíl z pokutového kopu a Jakub Martinec. Jablonečtí se ve 20. kole nejvyšší soutěže představí v neděli 11. února na stadionu pražské Slavie.

Bohemians 1905 na závěr tureckého soustředění podlehli CSKA Sofia 1:2 a utrpěli první porážku v zimní přípravě. Bulharský vicemistr si vytvořil dvoubrankový náskok, "Klokani" v 85. minutě už pouze snížili díky Matyáši Kozákovi.

Karviná doma porazila Skalici 2:1 a v přípravě vyhrála počtvrté za sebou. Všechny branky padly až v závěrečné půlhodině. Na vedoucí gól Emmanuela Ayaosiho sice odpověděl v 84. minutě Adam Morong, ale krátce nato Slezanům zařídil vítězství Amar Memič. Karvinský nováček příští sobotu přivítá úřadujícího mistra a lídra tabulky Spartu Praha.

Přípravné utkání v Turecku:
FC Hradec Králové - Šachtar Doněck 2:0 (1:0)
Branky: 22. a 66. Šašinka.
Hradec Králové: Zadražil (46. Knobloch) - Harazim, Čihák, Leibl (77. Spáčil) - Čmelík (65. Pudhorocký), Kučera (90.+1 Kaštánek), Kodeš, Horák - Šašinka, Pilař (46. Krejčí) - Vašulín (71. Hais). Trenér: Kotal.

Sigma Olomouc - Vejle (Dán.) 1:1 (0:0)
Branky:
85. Singhateh z pen. - 90.+3 Lind.
Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš (61. Vraštil), Novák - Chvátal (61. Křišťál), Breite (80. Dele), Pospíšil (46. Ventúra), Sláma - Vodháněl (61. Amasi), Zorvan (61. Langer) - Juliš (61. Singhateh). Trenér: Jílek.

FC Zlín - Dunajská Streda 1:0 (0:0)
Branka:
85. Černín.
Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Didiba, Čelůstka (56. Načkebija) - Bužek (73. Slončík), Nombil (56. González) - Fantiš (56. Vukadinovič), Janetzký (83. Černín), Bartošák (83. Reiter) - Schánělec (69. Ikugar). Trenér: Červenka.

Bohemians Praha 1905 - CSKA Sofie 1:2 (0:1)
Branky: 82. Kozák - 9. Nazon, 53. Phaeton.
Bohemians: Reichl - Křapka, Vondra, Hybš - A. Kadlec (46. Mužík), Hůlka, Beran, Kovařík - Matoušek (46. Ristovski), Hála (46. Kozák) - Prekop. Trenér: Veselý.

FK Jablonec - Veres Rivne (Ukr.) 2:2 (0:1)
Branky: 53. Kratochvíl z pen., 57. Martinec - 27. Mrvaljevič, 90.+1 Kurko.
Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Hurtado (72. Hübschman), Martinec - Čanturišvili (81. Karban), F. Souček (46. Houska), Nebyla (65. Náprstek), Kratochvíl (72. Drchal), Polidar - Alégué (46. D. Souček), Chramosta (46. Kanakimana). Trenér: Látal.

FK Mladá Boleslav - Ludogorec Razgrad 1:1 (1:1)
Branky: 33. Ladra - 14. Tekpetey.
M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Suchomel - Karafiát (75. Buryán) - Ladra (75. Sakala), Kubista, Mareček (75. Mašek), Kušej (61. Vaníček) - Pulkrab (61. Jawo). Trenér: Holoubek.

MFK Karviná - Skalica 2:1 (0:0)
Branky: 64. Ayaosi, 85. Memič - 84. Morong.
Karviná - I. poločas: Holec - Čurma, Svozil, Bederka, Ražnatovič - Žák, Budínský - Kačor, Ezeh, Iván - Vinicius. II. poločas: Holec - Krčík, Traoré, Kauan Carneiro - Memič, Moses, Boháč, Fleišman - Ayaosi - Akinyemi, Regáli. Trenér: Jarábek.