Sparta vyhrála ve šlágru kola v Pardubicích a snížila ztrátu na Dynamo

foto Utkání 42. kola hokejové extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Sparta Praha, 2. února 2024, Pardubice. Zleva Jakub Konečný ze Sparty a Peter Čerešňák z Pardubic.

Praha - Hokejisté Pardubic poprvé od 10. prosince 2023 v extralize nebodovali. V utkání 42. kola prohráli na domácím ledě se Spartou 1:3 a Pražané tak snížili svůj odstup na Dynamo na pět bodů. Východočeši ale mají dvě utkání k dobru. Všechny branky padly v přesilových hrách, domácí zásluhou Patrika Poulíčka vedli, poté se ale prosazovali jen hosté. Gól a dvě asistence si v dresu Sparty připsal Pavel Kousal.

Sparta přivezla do Pardubic tři nové posily, poprvé se v jejím dresu objevili Nicolas Beaudin, Zackery Kassian a Kryštof Hrabík. Dynamu se rozšířila marodka, mezi útočníky chyběl i Tomáš Hyka. Po návratu z hostování naopak nastoupili v pardubickém dresu Ondřej Rohlík a Tomáš Vondráček, po příchodu z Plzně pak Michal Houdek.

V první nebezpečné situaci se objevil Vitouch, s jehož střelou si pardubický brankář Will poradil. Dynamo potom rozehrálo první přesilovku, kterou po minutě domácí využili. Střelu Košťálka od modré čáry před Kovářem šikovně tečoval Poulíček. Sparta mohla vyrovnat, ale Will si poradil se zakončením Řepíka i Lajunena.

I Sparta skórovala během přesilovky, když ve 14. minutě Will vyrazil střelu Najmana, jenž v následném závaru našel puk Pavel Kousal a pod ležícím brankářem ho posunul už do posunuté pardubické branky. Rozhodčí situaci kontrolovali na videu a gól uznali. Navíc ještě vyloučili Dvořáka za zdržování hry. Hosté se bleskově prosadili podruhé, když kombinaci Sparty zakončil Krejčík a otočil stav utkání. Početní výhodu pak hráli dvakrát Východočeši, ale bez efektu.

Na začátku druhé třetiny zůstal po nájezdu Zohorny ležet na ledě brankář Kovář, po krátké pauze hned pokračoval ve hře. V bojovném utkání byli dál střelecky aktivnější hosté. Zblízka se pokoušel zakončit Buchtele, jenže Will byl připraven. V závěru druhé části hry ještě střílel Kempný, gólman Dynama opět vyrazil.

Do třetí třetiny už Kovář nenastoupil, v brance jej nahradil Kořenář. Ten si hned poradil se střelou Košťálka, pak čelil i střelám během pardubické přesilovky. Pražané pozorně bránili a drželi těsný náskok. Necelé tři minuty před koncem Pardubice odvolaly brankáře, jejich situaci pak zkomplikovalo vyloučení Roberta Kousala. Přesilovku Sparty využil Buchtele a potvrdil vítězství pražského týmu.

Zatímco Pražané si připsali třetí výhru za sebou, Pardubice prohrály po sérii deseti zápasů.

Hlasy trenérů po utkání:

Marek Zadina (Pardubice): "První třetina byla hodně rozkouskovaná, hráli jsme přesilovky i oslabení. Bohužel jsme dnes dostali tři góly a všechny v našem oslabení. My jsme si naopak v přesilovce nepomohli, což určilo ráz utkání. Při hře pět na pět kluci dobře bruslili, makali a dohrávali situace. Byli jsme aktivní, za to nemůžu hráčům nic vytknout. Byl to další dobrý zápas, ale nevyužili jsme přesilovky, což bylo rozhodující."

Pavel Gross (Sparta Praha): "Viděli jsme zase parádní hokej před vyprodanou halou se skvělou atmosférou. Byla to taková reklama na hokej, první proti druhému. Úvodní třetina byla dlouhá - fauly, videa, pauzy. Oba týmy se moc nedostaly do tempa. Byli jsme rádi, že jsme stav otočili na 2:1. Myslím, že dalších čtyřicet minut už to mělo dobré tempo. Dobře jsme bruslili, fyzicky to byl náročný zápas. Taky musím říct, že všichni tři gólmani, kteří nastoupili, byli vynikající. Jsme rádi, že jsme tady vyhráli."

HC Dynamo Pardubice - HC Sparta Praha 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Poulíček (Košťálek, R. Kousal) - 14. P. Kousal (Buchtele, O. Najman), 15. Krejčík (O. Najman, P. Kousal), 60. Buchtele (P. Kousal). Rozhodčí: Hradil, Kika - Lhotský, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:3. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Hájek, Vála, Houdek - Rohlík, Paulovič, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Říčka, Poulíček, Mandát - Vondráček, T. Zeman, Pavlata. Trenér: Zadina.

Sparta: Jakub Kovář (41. Kořenář) - Mozík, Kempný, Irving, Beaudin, Mikliš, Němeček, Krejčík - Řepík, Lajunen, Forman - Chlapík, Horák, Buchtele - P. Kousal, O. Najman, Konečný - Kassian, D. Vitouch, Hrabík. Trenér: Gross.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK