Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Prihlásenie Google Translate

Home  »  Rally  »  WRC

ŠKODA Motorsport na Rallye Monte-Carlo

Friday, 02. 02. 2024 - 12:02, Public relations

› Španělská dvojice Pepe López/David Vázquez, která poprvé startovala s vozem Škoda Fabia RS Rally2, obsadila v úvodním podniku FIA Mistrovství světa v rally druhé místo v kategorii WRC2.
› Ital Mauro Miele se spolujezdcem Lucou Beltramem (Škoda Fabia RS Rally2) zvítězili v kategorii WRC Masters Cup.
› Oliver Solberg s navigátorem Elliottem Edmondsonem (Škoda Fabia RS Rally2), kteří nebyli přihlášeni k zisku bodů do kategorie WRC2, patří mezi nejrychlejší posádky ve třídě Rally2.

Pepe López/David Vázquez s vozem Škoda Fabia RS Rally2 obsadili na Rallye Monte-Carlo (25.–28. ledna), prvním podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC), druhé místo v kategorii WRC2. Španělská posádka byla při své vůbec první soutěži WRC s mladoboleslavským vozem Rally2 nejrychlejší z celé kategorie v osmi ze sedmnácti rychlostních zkoušek rally.

Pepe López již třikrát vyhrál španělské mistrovství Rally Superchampionship. Při startu do své první kompletní sezony kategorie WRC2 změnil 28letý jezdec z Madridu vůz i spolujezdce. Horké sedadlo ve voze Škoda Fabia RS Rally2 provozovaném týmem Mapo Motorsport převzal David Vázquez. Do Rallye Monte-Carlo však nově složená posádka nastoupila, jako by spolupracovali již několik let.

Od první rychlostní zkoušky si López/Vázquez vyměňovali nejrychlejší rychlostní časy kategorie WRC2 se zkušenou dvojicí Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov. Do nedělního rána se vedení mezi oběma posádkami změnilo osmkrát. Španělé byli na čele po dvou čtvrtečních nočních rychlostních zkouškách. V pátek večer měli Gryazin/Aleksandrov náskok o necelé 1,3 sekundy. Po dalších 24 hodinách tohoto napínavého souboje a 106 soutěžních kilometrech López/Vázquez snížili náskok na 0,2 sekundy.

Najednou do boje o vítězství v kategorii WRC2 vstoupila třetí posádka. Francouzská dvojice Yohan Rossel/Arnaud Dunand zažila pozvolný start do této rally, ale v průběhu soboty výrazně zrychlila. V cíli etapy ztráceli Rossel/Dunand na vedoucí jezdce kategorie WRC2 6,9 sekundy.

Francouzi vstoupili do závěrečné etapy se dvěma nejrychlejšími časy v rychlostních zkouškách v kategorii WRC2 a na třetí posádku Gryazin/Aleksandrov ztráceli 12,5 sekundy. Do konce Powerstage zbývalo už jen 0,9 sekundy a López/Vázquez se vrátili do čela kategorie WRC2 před dvojici Rossel/Dunand. Posledních 14,8 kilometru úvodní rally sezony však rozhodlo: loňský vítěz kategorie WRC2 na Rallye Monte-Carlo definitivně našel svůj rytmus. Rossel/Dunand dorazili na vrchol slavného Col de Turini o 4,9 sekundy rychleji než kdokoli jiný a na poslední rychlostní zkoušce sebrali posádce López/Vázquez vítězství v dané kategorii.

„Spokojen? Ne,“ komentoval Pepe López. „O vítězství v této rally jsme hodně bojovali. Dali jsme do toho všechno. Uvidíme, co nám přinese letošní rok.“ Malá konsolidace: přesvědčivá rychlost španělské posádky Škoda byla oceněna cenou „FORUM8 WRC2 Most Stage Wins Award“ za nejvyšší počet vítězství v rychlostních zkouškách.

Oliver Solberg ze Švédska a jeho britský spolujezdec Elliott Edmondson, kteří nejsou v Rallye Monte-Carlo přihlášeni do kategorie WRC2, bojovali během páteční etapy o nejvyšší příčky ve třídě Rally2. Posádku týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport však po desáté rychlostní zkoušce zastavily dva defekty. „Rozhodli jsme se s sebou vozit pouze jednu náhradní pneumatiku. Bohužel to znamená, že musíme pro dnešek skončit,“ vysvětlil 22letý Solberg. Do závěrečné etapy však opět vyrazil. Přestože byla posádka Rally2 nejrychlejší na čtyřech ze 17 rychlostních zkoušek, švédsko-britské duo skončilo až na konci pořadí.

Kategorie WRC Masters Cup, určená pro jezdce starší 50 let, byla pro Maura Mieleho a spolujezdce Lucu Beltrameho procházkou růžovým sadem. Ve voze Škoda Fabia RS Rally2 týmu Dream One vedli Italové od startu až do cíle a nakonec zvítězili s náskokem více než devíti minut.

Příštím podnikem FIA Mistrovství světa v rally bude Švédská rally (15.–18. února 2024). Na zasněžených a zledovatělých rychlostních zkouškách v regionu Umeå zahájí Oliver Solberg ze stáje Toksport WRT se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem svoji cestu za titulem v kategorii WRC2.

Číslo rallye: 8
V cíli Rallye Monte-Carlo získali Pepe López a jeho spolujezdec David Vázquez první ocenění „FORUM8 WRC2 Most Stage Wins Award“. Vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Mapo Motorsport byl nejrychlejší ve své kategorii v osmi ze 17 rychlostních zkoušek celé rally.