Závod Winter Survival vyhrál v Jeseníkách tým dělostřeleckého pluku z Jinců

foto Druhý soutěžní den 27. ročníku mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2024, 31. ledna 2024, Vrbno pod Pradědem, Bruntálsko.

Ovčárna pod Pradědem (Bruntálsko) - Letošní ročník sportovního armádního klání s názvem Winter Survival, který se odehrával během tohoto týdne v Jeseníkách, vyhráli vojáci z 13. dělostřeleckého pluku z Jinců na Příbramsku. Ve finále těsně porazili tým Agentury logistiky Stará Boleslav. Vítězové uspěli v konkurenci 19 týmů, které dohromady tvořilo přes pět desítek vojáků z Česka i zahraničí. Vojáci absolvovali až stokilometrový přesun po horách i s bivakováním a řadou disciplín. Všichni soutěž letos dokončili, řekla dnes ČTK mluvčí závodu Veronika Černá.

V soutěži poměřili své síly čeští vojáci s účastníky ze Slovinska, Belgie, Litvy, Polska, Slovenska a nově také z Francie. Mezinárodního mistrovství v zimním přírodním víceboji se letos poprvé zúčastnilo také družstvo složené ze členů Aktivní zálohy. "Na předních příčkách byly výsledné body týmů velmi těsné, dokonce druhé a třetí místo dělilo pouhých 13 bodů. Vítězný tým si udržoval vedení od prvního dne závodu, a proto nebylo jeho vítězstvím velkým překvapením," uvedla Černá.

Doplnila, že ze zahraničních účastníků byl nejúspěšnější tým z Francie, který skončil na sedmém místě. Tým Aktivních záloh, který se v historii závodu objevil poprvé, se mezi profesionálními vojáky umístil na 17. místě. "Za výhru v celém závodu považujeme také fakt, že žádný z týmů nebyl diskvalifikován, nesl se v duchu fair play a především nedošlo k žádnému vážnému zranění," dodala mluvčí závodu.

Na vojáky i letos čekaly nástrahy, které prověřily nejen jejich fyzickou, ale i psychickou zdatnost. Hned první den závodu absolvovaly tříčlenné hlídky terénní sjezdy a skialpový závod, zvládnout musely také přechod skalních útvarů a slanění. Dvě noci strávili soutěžící improvizovaně bez stanu. Denně museli absolvovat tři hodnocené disciplíny. Letos část závodu v nižších partiích Jeseníků kvůli nedostatku sněhu museli borci absolvovat s veškerou výbavou pro přežití na zádech pěšky. Disciplíny jsou přitom rok od roku důmyslnější, pořadatelé akce zapracovávají do programu i nové poznatky z vojenského výcviku.

Winter Survival se řadí mezi nejtěžší armádní závody v ČR, podle pořadatelů nemá obdoby ani ve světě. Soutěž simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Nejtěžší armádní závodní klání se konalo po tříleté pauze, šlo o 27. ročník.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 6.05.2024 ČTK