Xavi zahájil pozvolný odchod vynikajícím tahem, Atlético spasil pozdním gólem Depay

AKTUALIZOVÁNO

Barcelona porazila v dohrávce 20. kola LaLigy doma Osasunu 1:0. Stejně jako v nedávném vzájemném střetnutí v Superpoháru první poločas žádnou branku nenabídl, Katalánci si však svůj tlak přenesli i do druhé půle a v 63. minutě ho gólové zužitkovali. Po několika desítkách vteřin na trávníku se trefil 18letý Vitor Roque, pro nějž šlo o premiérový zásah na evropské půdě. Talentovaný Brazilec se pak do děje utkání zapsal ještě jednou, když po faulu na něj viděl druhou žlutou kartu kapitán hostů Unai García.

Fanoušci Barcelony zažívali v posledních týdnech krušné časy. Katalánci na nedávné vypadnutí z Copa del Rey neslavně navázali i v ligovém klání proti Villarrealu, se kterým v gólové přestřelce padli 3:5. Ihned po prohraném utkání navíc trenér Xavi oznámil, že po sezoně u Blaugranas končí. Špatné formy Barcy chtěla využít Osasuna, jež nevyhrála ve vzájemném měření sil již osmkrát v řadě.

Naposledy tomu tak bylo v semifinále Superpoháru, ve kterém o triumfu Blaugranas rozhodl Robert Lewandowski. Polský ostrostřelec mohl otevřít skóre i v ligovém duelu, jenže po centru Ilkaye Gündogana ve 12. minutě hlavou těsně minul. Další příležitost domácích přišla taktéž ze vzduchu. Po půlhodině hry se na pas německého středopolaře vyhoupl Jules Koundé, stejně jako Lewandowski ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil a přes výraznou územní převahu Barcy gól před pauzou nepadl.

Spíše platonický tlak favorita výměna stran nepřerušila. Katalánci sice dominovali na míči, kreativita v ofenzivní třetině hřiště jim však víceméně scházela. Musel tak přijít impuls z lavičky. Xavi poslal na trávník Vitora Roqueho a ten se mu za důvěru odvděčil bleskovým zásahem, když do sítě usměrnil centr Joaa Cancela. Krátce nato se navíc vykartoval stoper hostí Unai García, čímž dopřál Barce více než 20minutovou přesilovku. Paradoxně si však dvě šance na srovnání vytvořili hráči z Pamplony. Nejprve Raúl García přízemní střelu otřel o tyč a dalekonosný projektil Jona Moncayoly vyrazil Iňaki Peňa.

Barcelona tak odčinila dvě poslední porážky a proti Osasuně získala tři body. V následujícím kole se 3. února střetne s Deportivem Alavés, Los Rojillos změří o den později síly se Celtou Vigo.

Vallecano opět zradila minela Dimitrievskiho. Atlético spasil pozdním gólem Depay

Fotbalisté Atlétika Madrid porazili v dohrávce 20. kola LaLigy před vlastními fanoušky Vallecano 2:1. Skóre duelu otevřel ve 35. minutě navrátilec z Afrického poháru národů Reinildo Mandava, jenž se prosadil v modro-červených barvách vůbec poprvé. Rayo chvíli nato vyrovnalo a dlouho drželo stav zápasu nerozhodný, v závěru ovšem domácí vstřelili rozdílový gól, který obstaral Memphis Depay. Ten skóroval ve třetím soutěžním duelu za sebou. Nutno však podotknout, že obrovský podíl měl na trefě nizozemského útočníka brankář Stole Dimitrievski, jenž Vallecano nepodržel už nedávno v nezvládnutém zápase s Las Palmas.

Atlético Madrid po triumfu nad Realem v Copa del Rey najelo na vítěznou vlnu, díky které se v tabulce nejvyšší španělské soutěže vyhouplo zpět mezi top trojku. Vzhledem k tomu, že se jeho vyzyvatelé pohybovali těsně za ním, si však svěřenci Diega Simeoneho nemohli dovolit klopýtnout. Rayo porazilo Los Colchoneros naposledy v roce 2013, přičemž Atléti měli výhodu domácího prostředí, kde od startu ligy nepadli ani jednou.

K prodloužení této série jim měl pomoci Arthur Vermeeren, jenž si v madridském klubu vysloužil angažmá především díky skvělým výkonům v Lize mistrů. Úvod utkání ovšem překvapivě patřil Rayu, které drželo míč častěji, možnosti k otevření skóre si ale vytvářet nedokázalo. Domácí byli v útočné fázi o poznání nebezpečnější a ve 35. minutě se jim podařilo rozvlnit síť, když centr z přímého kopu usměrnil za záda Dimitrievskiho hlavou Mandava. Vedení Atlétům ale nevydrželo dlouho, jelikož se ještě před přestávkou prosadil přesnou ranou z hranice vápna Álvaro García.

Vyrovnaný duel bez větších šancí pokračoval i po změně stran. Náskok Los Colchoneros mohl po hodině hry vrátit Antoine Griezmann, jenže razantní ranou z velkého úhlu rozvlnil francouzský reprezentant jen boční síť. Ještě blíže byli domácí rozhodující trefě v 81. minutě poté, co Dimitrievskiho překonal Depay. Radost mu ale sebral videorozhodčí, jenž objevil předcházející ofsajd. Los Rojiblancos se však vítězného gólu dočkali. V první nastavené minutě totiž Depay chytře předskočil dva obránce a díky zaváhání Dimitrievskiho při zákroku dopravil balon za brankovou čáru.

Atléti tak potvrdili skvělou formu a doma získali další tři body. V následujícím kole je bude 4. února čekat těžká zkouška v madridském derby proti Los Blancos. Vallecano změří o den později síly se Sevillou.