Czech Press Photo 2023 vyhrál snímek Romana Vondrouše od soudu

foto Předávání ocenění 29. ročníku soutěže Czech Press Photo, 31. ledna 2024, Praha. Hlavní cenu získal fotoreportér ČTK Roman Vondrouš.

Praha -Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2023 vyhrál snímek fotografa ČTK Romana Vondrouše, který na konci loňského července na Obvodním soudu pro Prahu 8 zachytil příznivce Patrika Tušla obviněného z obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka. Vondrouš získal v soutěži v dalších kategoriích ještě tři ceny, jedno druhé a dvě třetí místa. Druhou hlavní cenu, Grant Prahy, obdržel rovněž fotograf ČTK. Vít Šimánek ji získal za projekt, ve kterém sledoval měnící se místa v Praze. Uspěli rovněž fotografové z dalších médií a zpravodajských agentur. Pořadatelé dnes výsledky vyhlásili v Národním muzeu.

Fotogalerie

Do 29. ročníku soutěže se přihlásilo 236 autorů a autorek z Česka a Slovenska, kteří zaslali přes 4000 prací. Soutěž doprovází výstava, již si lidé budou v Národním muzeu moci prohlédnout od 1. února do 31. července 2024. Dnešního ceremoniálu se zúčastnil také prezident Petr Pavel, který předal ceny v kategorii Sport.

Fotografie hodnotila mezinárodní porota, již nejvíc zaujal Vondroušův snímek. "Tato fotografie nevypráví pouze o nás, ačkoliv je na ní vyobrazená česká a slovenská vlajka. Je to naléhavá zpráva o současné době, kdy se neustále stupňuje agresivita a radikální přístup k řešení složitých otázek. Skrytě osvětluje vzestup populismu," uvedl předseda komise a šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch.

Vondrouš podobné akce nefotí příliš rád. "Někdy se stane, že se situace vyhrotí a začne mela, jak tomu bylo i v tomto případě. Zpočátku to sice nevypadalo, ale to se během pár minut změnilo a došlo k jejich střetu s policií, justiční stráží a následně i s těžkooděnci. Fotoreportérům pak nezbývá než být opravdu co nejblíž i s potenciálním rizikem, že schytají nějakou tu ránu," řekl. Na kompozici podle něj není příliš času a roli hraje i štěstí stát ve správnou chvíli na správném místě.

Vondrouš obsadil také druhé místo v kategorii Umění a kultura se snímky Punkový pohřeb a třetí místa v kategoriích Aktualita a Sport. První zmíněnou vyhrál Jan Jirkovský s fotografií skupiny Alkehol, ve druhé porota vybrala snímky Martina Divíška z EPA ze zemětřesení v Turecku.

Další oceněný fotograf Šimánek nyní po zisku Grantu Prahy bude rok dokumentovat části metropole, jež procházejí zásadní proměnou nebo jí v brzké době projdou. Držitele grantu vybral pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Šimánek získal také třetí místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví, s fotografií bývalého poslance Dominika Feriho u soudu.

V kategorii Reportáž zvítězil Lukáš Bíba z Economie s cyklem Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad. První cenu z každodenního života obdržel fotograf Mafry Petr Topič za snímky nočního Kyjeva. Vítězem kategorie Lidé, o kterých se mluví, je Tomáš Benedikovič z Deníku N, jenž fotil slovenského premiéra Roberta Fica.

Kategorii Sport ovládl Petr David Josek z agentury AP, když získal první místo se svou sérií z fotbalového mistrovství světa ve fotbale v Kataru a druhé místo se snímky z mistrovství světa v atletice v Budapešti. Kategorii Portrét vyhrála fotografie I my jsme měli zmizet v Rusku od Milana Jaroše z Respektu, na druhém místě se za ním se umístil další fotograf ČTK Patrik Uhlíř s portrétem sochaře Nikose Armutidise. Michal Fanta z hasičského záchranného sboru ČR pak v kategorii Člověk a životní prostředí uspěl s fotografiemi požáru v Řecku.

V porotě soutěže letos kromě předsedy Mlcha zasedli belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.04.2024 ČTK