Formula E pokračovala na okruhu Diriyah v Saúdské Arábii.

POLE POSITION A DRUHÉ MÍSTO PRO DS AUTOMOBILES A JEANA-ÉRICA VERGNE V DIRIYAH!

• Jean-Eric Vergne předvedl suverénní závod, když si vyjel pole position, vedl na startu a v napínavém závěru uhájil druhé místo.
  • Stoffel Vandoorne byl v kvalifikaci brzděn provozem a poté bojoval uprostřed skupiny na trati, kde předjíždění není nikdy snadné. Skončil na 14. místě.
  • sobotu je na programu druhý závod prvního dvojzávodu letošní sezóny mistrovství světa ABB FIA Formula E.

Po úvodním podniku v Mexiku pokračuje 10. sezóna ABB FIA Formula E World Championship tento víkend na okruhu Diriyah v Saúdské Arábii. Pro společnost DS Automobiles a jejího partnera PENSKE AUTOSPORT začal pátek skvěle. Francouz Jean-Eric Vergne, který zvládl nedostatek přilnavosti a prach, zajel nejlepší čas ve své kvalifikační skupině a poté vyhrál své souboje s Normanem Natem, Sergiem Sette Camarou a Mitchem Evansem.

Výsledkem byla jeho 16. pole position a druhá pole position pro DS PENSKE od začátku jejich spolupráce.

Stoffel Vandoorne se se svým vozem DS E-TENSE FE23 postavil do šesté řady na startovním roštu, protože ho během vždy velmi strategické kvalifikace zdržel provoz.

02 VANDOORNE Stoffel (bel), DS Penske, DS E-Tense FE23

Po zhasnutí světel se JEV ujal vedení, které si udržel až do sedmého kola, kdy jej díky attack módu překonal Jake Dennis. Francouz se po většinu závodu pohyboval na osamoceném druhém místě, ale pak se musel v závěrečných fázích závodu zdatně bránit proti pronásledovatelům, mezi něž patřili Nick Cassidy, Sam Bird a Mitch Evans. Po 37 kolech závodu JEV triumfoval a zajistil DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT první stupně vítězů v 10. sezóně.

Stoffel Vandoorne, který se dostal do zuřivé bitvy uprostřed pole, se během závodu pohyboval na 16. až 14. místě, což byla i jeho konečná pozice v cíli. Když zavlála šachovnicová vlajka, bylo jasné, že předjíždění téměř nebylo nemožné.

Akce pokračuje v sobotu v Diriyah třetím závodem sezóny.

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

„Pro tým DS PENSKE to byl skvělý den. Pole position a druhé místo JEVa podtrhuje solidní výkon vozu DS E-TENSE FE23 v soutěži nejvyšší úrovně, což nám umožnilo získat vynikající body do šampionátu. Tvrdá práce, kterou jsme odvedli během zimy, se začíná vyplácet. Víme, že máme samozřejmě ještě co dělat, abychom zmenšili odstup od některých našich soupeřů a přivezli oba vozy domů na bodech, ale jsem přesvědčen, že toho dosáhneme!“

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019:

„Obvykle jsem první, kdo je zklamaný, že jsme nevyhráli závod, do kterého jsme startovali z pole position. Ale když se podíváte na rychlost, kterou měli někteří naši soupeři, můžeme být s druhým místem spokojeni, protože to nebyl snadný závod. Jsem velmi spokojen s pokrokem, kterého jsme dosáhli v týmu i na autě.

To, že jsme schopni bojovat s lidmi na špici v pozici, v jaké jsme dnes byli, ukazuje, že jsme již ušli velký kus cesty. Nyní musíme ve stejném duchu pokračovat, abychom se dostali před naše soupeře. Jsem na tým velmi hrdý. Budeme dál tvrdě tlačit na pilu. Dnes jsme měli dobrou strategii a jsem velmi rád, že jsme tady.“

Stoffel Vandoorne, šampion Formule E 2022:

„Byl to poněkud frustrující den. Během volného tréninku jsem měl rychlost a dobrý pocit z auta. Věděl jsem, že rozhodující bude kvalifikace, protože hospodaření s energií zde není tak důležité. Ale bohužel to nešlo úplně podle našich představ a já se ocitl na trati trochu pozdě pro druhou jízdu. To vše narušilo, takže jsme skončili poměrně hluboko na startovním roštu.

Je to o to větší škoda, že jsme měli rychlost na to, abychom byli v první pětce. Měl jsem problém na začátku závodu a od té doby se toho moc nedalo dělat, hned od chvíle, kdy hospodaření s energií přestalo být hlavním faktorem. Teď už se jen těším na další závod.“

Paříž, 27. ledna 2024

DALŠÍ ZISK BODŮ PRO DS AUTOMOBILES NA DIRIYAH EPRIX

• Po pole position a pódiovém umístění Jeana-Erica Vergne z pátečního závodu nasbíraly DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT v sobotu další důležité body.
  • Stoffel Vandoorne projel cílem na pátém místě, Jean-Eric Vergne pak byl klasifikován jako osmý
  • Po třetím letošním závodě drží DS PENSKE vynikající druhé místo v klasifikaci týmů, přičemž Jean-Eric Vergne je v první trojici průběžného pořadí jezdců
  •
VERGNE Jean-Eric (fra), DS Penske, DS E-Tense FE23

Poté, co Jean-Eric Vergne v pátečním závodě v Diriyah získal pole position a skončil druhý, se jezdci DS PENSKE v sobotu vrátili na saúdskoarabskou trať, aby zde absolvovali druhé klání dvojzávodního víkendu (tzn. doubleheaderu). Tentokrát do duelů v rámci kvalifikace postoupili Jean-Eric Vergne i Stoffel Vandoorne. Belgičan se na startovním roštu nakonec postavil na čtvrté místu, zatímco Francouz startoval z osmé pozice.

Sobotní startovní rošt vypadal poněkud odlišně od toho pátečního, což zvýšilo napětí na startu. Stoffel Vandoorne a Jean-Eric Vergne se hned od začátku drželi na čtvrtém a osmém místě a bojovali ve vedoucí skupině. Pořadí zůstalo neměnné až do aktivace útočného režimu: i když byly rozestupy těsné, stále bylo těžké dohnat ztrátu způsobenou nuceným vybočením z ideální závodní stopy.

Vandoorne se usadil na pátém místě ve závěsu vedoucího kvarteta, zatímco JEV se pohyboval mezi  sedmým a devátým místem, než nakonec v cíli získal body za osmé místo.

DS PENSKE se tak po silném bodovém zisku v Diriyahu drží na druhém místě v klasifikaci týmů, přičemž Jean-Eric Vergne si upevnil třetí místo v šampionátu jezdců.

Světový šampionát ABB FIA Formula E pokračuje v polovině března v brazilském Sao Paulu.

„Pro tým DS PENSKE to byl pozitivní víkend. Pole position a druhé místo v prvním závodě, následované pátým a osmým místem ve druhém závodě, nám přinesly hodně slušnou porci bodů do šampionátu jezdců i týmů. Přijeli jsme sem s cílem zlepšit se oproti 9. sezóně a dostat se na stupně vítězů, a přesně to se nám podařilo.

Tvrdá práce, kterou jsme na voze DS E-TENSE FE23 odvedli během zimy, přinesla několik důležitých zlepšení, ale víme, že nás čeká ještě spousta práce. Hodláme využít dlouhou pauzu do Brazílie k tomu, abychom tvrdě pracovali a ještě více se přiblížili našim soupeřům. Nyní se vracíme ze Saúdské Arábie domů s druhým místem v šampionátu týmů, což nám dodává obrovskou motivaci!“

Jean-Eric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019:

„Nebyl to snadný závod, protože jsme museli bojovat směrem vzhůru a předjíždění zde není vůbec snadné. Z tohoto místa bylo těžké udělat něco lepšího. Společně se Stoffelem jsme v obou závodech získali spoustu bodů a v porovnání s loňským rokem touto dobou už mám na kontě mnohem vyšší příděl.

Jsem velmi spokojen s výkony, které jsme zatím předvedli, v týmu díky tomu panuje opravdu dobrá nálada. Přijeli jsme sem zaútočit, což se nám podařilo, a myslím, že to nejlepší nás teprve čeká. Děkuji celému týmu za tento skvělý start do sezony!“

„Dnešní den byl pro nás mnohem lepší. Jak každý ví, kvalifikace je opravdu důležitá a tentokrát jsme ji zvládli dobře. Co se týče závodního tempa, stále nám ve srovnání s těmi úplně vpředu něco málo chybí, ale dokázali jsme předvést silný výkon a o víkendu jsme získali docela slušný bodový zisk.“