Barcelona doma utrpěla debakl, dostala pět branek. Real Madrid bere těsnou výhru, v čele ale zpět Girona

Real Sociedad remizoval v sobotním utkání 22. kola LaLigy na domácí půdě s Vallecanem 0:0. Real Madrid sice prohrával na půdě Las Palmas, ale nakonec vyhrál 2:1. Šokující porážku na domácím hřišti utrpěla Barcelona, která dostala od Villarrealu pět branek a prohrála 3:5. V neděli se do čela opět vrátila Girona, vítězství na půdě Celty Vigo zařídil hostům jediným gólem Portu. V posledním víkendovém střetnutí si Atlétiko poradilo s Valencií, druhou letošní ligovou branku zaznamenal Memphis Depay.

I kvůli četným absencím zejména v celku domácích byl rozjezd utkání pozvolný. Ani první střelecký pokus zpoza vápna z kopačky Beňata Turrientese nenadělal Stolemu Dimitrievskimu mnoho starostí. Na další nebezpečnější zakončení si museli diváci počkat až do druhé minuty nastaveného času první půle, kdy z hranice vápna pálil pod břevno Martín Zubimendi, gólman ale jeho pokus vytěsnil nad branku, a jediným zaznamenatelným momentem úvodního poločasu tak zůstalo další zranění, které si přivodil po půlhodině hry Arsen Zacharjan.

Avšak bohužel pro téměř zaplněné ochozy obraz hry se nezměnil ani po výměně stran. San Sebastián dostal v 51. minutě příležitost přímého kopu, ten ale skončil v rukou Dimitrievskiho. Krátce po hodině hry tak sáhnul domácí kouč k oživení, když na hřiště poslal nejproduktivnějšího hráče Basků Mikela Oyarzabala. Po jeho nástupu sice hra nakrátko ožila, ani tak ale nepřišla možnost k rozhodnutí a zápas skončil bez branek.

Las Palmas opět nedotáhlo skvěle rozehraný duel s gigantem

V první vyložené šanci se ocitl již po pěti minutách hry hostující Rodrygo, který si naběhl do pokutového území a dostal přihrávku přesně do nohy. Následnou střelu dobře namířil k levé tyči, brankář Álvaro Valles však tento úmysl přečetl a míč za svá záda nepustil. Na další velkou příležitost si diváci na Estadio Gran Canaria museli počkat až do 34. minuty, kdy se po krátkém přiťuknutí ocitl v dobré střelecké pozici Sergi Cardona. Povedený projektil španělského beka ale ke smůle domácích skončil pouze na břevně. Na druhé straně se šikovným lobem prezentoval Vinícius Júnior, jenž donutil Vallese k těžkému zákroku.

Hned zkraje druhého poločasu musel vytasit parádní zákrok Andrij Lunin, který zlikvidoval nebezpečnou přízemní střelu Munira El Haddadiho. Ten se k zakončení propracoval po pěkné individuální akci na pravé straně. V 53. minutě se lépe vedlo Muňozovi. Španělský záložník usměrnil za Luninova záda střílenou přihrávku, kterou mu po rychlé akci předložil Sandro Ramírez. O chvíli později dostal balon za brankovou čáru Daniel Carvajal, gól však rozhodčí odvolal kvůli ofsajdu. Přesto vedení nováčka soutěže netrvalo dlouho. V 65. minutě vyzval Eduardo Camavinga krásným obloučkem do vápna ke skórování Viníciuse Júniora a druhý jmenovaný šanci proměnil přesnou ranou z voleje na zadní tyč. Otočku ve skóre zařídil Tchouaméni, jenž se prosadil přesnou hlavičkou po centru z rohového kopu

Žlutá ponorka loupila na půdě slavné Barcy

Začátek hostům vyšel dobře. Ve třetí minutě dostal míč do brány Álex Baena, radost z gólu mu však rychle zkazil zvednutý praporek pomezního rozhodčího. Po bezmála čtvrthodině hry se ke střele odhodlal Joao Félix, jeho tečovaný pokus z hranice vápna ale skvěle zlikvidoval Filip Jörgensen. Ve 22. minutě se dokázal prosadit Gerard Moreno, který se po závaru ve vápně nejlépe zorientoval a poslal míč za záda Iňakiho Peni. Ani tentokrát ovšem Žlutá ponorka neslavila dlouho, neboť byl opět objeven ofsajd jednoho z útočníků. O 19 minut později se mohl kapitán domácích konečně radovat naplno. Po přihrávce Sörlotha se dostal ke střele a nedal Peňovi šanci.

Do druhého poločasu poslal trenér Xavi hned tři nové hráče. Jedním z nich byl i navrátilec Joao Cancelo, který hned po svém nástupu poslal nebezpečný centr na Lamina Yamala, ten ovšem míč do brány nasměrovat nedokázal. Střídající Portugalec byl poté i u akce na vlastní půli, když namazal do brejku hostujícímu Akhomachovi, jenž následně obešel Peňu a uklidil balon do odkryté sítě. Hosté se ale neradovali dlouho, neboť v 60. minutě snížil po střele z hranice vápna Ilkay Gündogan, a vykřesal tak naději Katalánců na úspěch. Domácí dokázali srovnat v 68. minutě, když se po nechtěném sklepnutí Gündogana dostal ke střele střídající Pedri, který nedal brankáři šanci. Opařený Villarreal poté musel zkousnout další hořkou chvíli, když si o pouhé tři minuty později srazil balon do vlastní sítě obránce Bailly. Kouč Marcelino se snažil oživit Žlutou ponorku střídáním. Do zápasu poslal i navrátilce do španělské soutěže Goncala Guedese, který dokázal jen o pár chvil později vyrovnat. Nastavený čas byl už minulostí, když po zmatcích ve vápně dostal míč do brány Sörloth. Hosté poté zasadili poslední hřebík, jelikož se o dvě minuty později prosadil střídající Morales.

Altimira první ligovou trefou ukončil dlouhou domácí neporazitelnost Mallorky

O první náznak domácích se postaral v šesté minutě Cyle Larin. Výborný obranný zákrok ovšem předvedl zkušený Sokratis, který míč vytěsnil na roh. V 10. minutě zkusil Luiz Henrique z hranice vápna překvapit střelou na přední tyč, gólman Predrag Rajkovič byl však pozorný a střelu vyrazil na roh. Konec první patnáctiminutovky nabídl dosud největší šanci, když útočník Los Piratas Abdón Prats trefil po centru břevno. Další minuty patřily hlavně lékařům, kteří museli po několika nepříjemných střetech opakovaně ošetřovat své hráče. Trenér domácích Javier Aguirre byl kvůli zranění nucen střídat. Sama Costu nahradil Omar Mascarell. V první minutě nastavení předložil Nabil Fekir balon Altimirovi, který se zpoza vápna krásnou ranou trefil k levé tyči.

Druhý poločas začal v klidnějším tempu. Oba trenéři poslali na hřiště nové hráče. Hosté si místy vytvářeli tlak, ve větší příležitost ho však přetavit nedokázali. Na druhé straně zkusil po čtvrthodině střelu z dálky střídající Daniel Rodriguez, zamířil ale vysoko nad bránu. V 68. minutě se po rohu domácích dostal k zakončení další náhradník Vedat Muriqi. Ani ten ovšem nedokázal trefit prostor mezi třemi tyčemi. Domácí celek se snažil dostat do závěrečného tlaku, obrana El Glorioso však zůstala pozorná a nekapitulovala.

Portu poslal Gironu zpět do čela

Fotbalisté Girony zvítězili ve 22. kole LaLigy na těžkém terénu ve Vigu 1:0. Navzdory šancím na obou stranách nakonec jako jediný kapituloval gólman domácích po skvěle sehraném protiútoku, který na bližší tyč zakončoval Portu. Mizerná koncovka jeho svěřenců rozhodně nepotěšila Rafaela Beníteze, po jehož rezignaci volali fanoušci po nedávné dvojité porážce od Realu Sociedad. Katalánci naopak mohli být spokojení, když se po výhře z města, v němž se nachází největší rybářský přístav na světě, dostali znovu na vrchol tabulky.

Lodivod domácího celku Benítez pravděpodobně našel lék na děravou obranu, která jedinkrát z předchozích osmi ligových duelů inkasovala více než jednu branku. Nově navíc získal do kádru svého oblíbence Javiera Manquilla, jehož už v roce 2017 přivedl do Newcastlu a právě odtud nyní zamířil do Viga. Výsledky jako takové ale fanouškům radost nedělaly, naopak snová sezona Girony dostala trhliny až před několika dny při vypadnutí z Copa del Rey.

Gironistes v úvodu dle očekávání dominovali a hned dvakrát prověřil Vicenteho Guaitu nejlepší střelec Katalánců Arťom Dovbyk, nicméně zkušený brankář obě jeho zakončení hlavou zlikvidoval. Své kvality musel zanedlouho předvést i Paulo Gazzaniga proti prudké přízemní střele Óscara Minguezy. Skóre ovšem přece jen otevřeli hosté. Po rychlém protiútoku si parádně naběhl Portu, jenž Guaitu překonal střelou na bližší tyč. Argentinský gólman měl ale také plné ruce práce. Napřed zlikvidoval nebezpečnou hlavičku Jörgena Strand Larsena a poté ještě samostatný únik Anastasiose Douvikase.

Po změně stran měly náznaky zajímavých příležitostí oba týmy, jenže většinou byla kamenem úrazu finální přihrávka. Celky ale hrály atraktivní fotbal s rychlým přechodem do ofenzivy, takže se fanoušci ani jednoho tábora na Estadio Balaídos nenudili. Ke konci už si Gironistes vedení zkušeně pohlídali i proti čerstvým ofenzivním posilám, které na hřiště vyslal o práci bojující Benítez.

Girona tak vyhrála ve Vigu poprvé od roku 2011, kdy se tam představila ještě v rámci druhé nejvyšší soutěže. V příštím kole přivítá 3. února Real Sociedad, Celta se o den později představí na hřišti Osasuny.

Betis nepřekonal defenzivu Cádizu

Fotbalisté Bilbaa remizovali ve 22. kole LaLigy na půdě Cádizu 0:0. Baskové rozhodně nepotvrzovali roli favorita, a i když měli míč na kopačkách více právě oni, nebezpečnější v zakončení byl soupeř vedený nově jmenovaným trenérem Mauriciem Pellegrinem. Ani jeho přítomnost na lavičce ale nedokázala zlomit dlouhou sérii Pirátů bez vítězství v nejvyšší španělské soutěži, která čítá již 18 utkání.

Hráči Bilbaa v minulém kole padli na hřišti Valencie, čímž zároveň ukončili sérii 14 klání v řadě bez porážky. V týdnu si ovšem fantastickým způsobem zlepšili náladu, když ve čtvrtfinále španělského poháru vyřadili Barcelonu výsledkem 4:2 po prodloužení. S obrovskou vlnou euforie přijížděli Baskové na hřiště utrápeného Cádizu, jenž v lize nevyhrál od 1. září a v tabulce mu patřilo až 18. sestupové místo.

Utkání mělo poměrně pozvolný rozjezd, kdy hosté dle předpokladů lehce dominovali ve statistice držení míče, nicméně zajímavé šance dlouho nepřicházely ani na jedné straně. První zaměstnání pro Unaie Simóna si připravil až Rubén Alcaraz z přímého kopu, ze kterého nakonec po zákroku jedničky Basků vybojoval roh. Na druhé straně ze střední vzdálenosti zakončoval Adu Ares, avšak rána tradičního člena základní sestavy rezervního týmu Bilbaa prosvištěla kousek nad bránou. V závěru poločasu se ke střele dravě dostal Rubén Sobrino, ale ten mířil přímo na připraveného Simóna.

Ani po změně stran nepřišla žádná větší aktivita ze strany Athletic Clubu, a tak chtěl Ernesto Valverde oživit hru několika změnami v sestavě. Nejlepší hráč v pohárovém utkání proti Barceloně Nico Williams se dostal na hřiště až po odehrané hodině s jasným úkolem, a to pokusit se zápas pomoct vyhrát. Ovšem ani přítomnost jednoho z nejlepších křídelníků španělské nejvyšší soutěže s výsledkem nic nezmohla, a Rojiblancos se tak museli probudit z euforie po vyřazení Barcelony z Copa del Rey.

Cádiz tak utlumil radosti Bilbaa a na domácí půdě získal alespoň bod. V následujícím kole se 4. února střetne s Villarrealem, Bilbao svede o dva dny dříve bitvu s Mallorkou.

Neuspěl ani druhý sevillský celek, překvapivě ztratil s Osasunou

Fotbalisté Sevilly předvedli ve 22. kole LaLigy další nevýrazný výkon a s Osasunou pouze remizovali 1:1. Světlou výjimkou jejich hry byl 23letý Isaac Romero, jenž se v A-týmu Andalusanů představil teprve popáté, avšak ve 24. minutě zaznamenal již svůj čtvrtý gól. Jeho krásná individuální akce ale plný bodový zisk nepřinesla, jelikož po změně stran srovnal elitní kanonýr hostů Ante Budimir, který se radoval už z 10. ligové branky v sezoně.

Obavy fanoušků Sevilly z toho, že jejich oblíbený celek poprvé ve 21. století sestoupí, se začaly stupňovat. Andalusané se před startem kola nacházeli na 17. příčce, tedy jen bod od sestupového pásma, přičemž v lize prohráli čtyřikrát v řadě. Po pětigólovém debaklu od Girony si nespravili chuť ani ve španělském poháru, kde vypadli ve čtvrtfinále s Atlétikem Madrid. Na jejich hřiště navíc přijela Osasuna, jež z předešlých šesti ligových střetnutí padla jen jednou.

Tým z Pamplony ale mohl inkasovat už v páté minutě, když se do obrovské šance probojoval Romero, jeho technickou střelu na zadní tyč však skvěle vyrazil Sergio Herrera. O necelých 20 minut později se ovšem mladý Španěl trefy přece jen dočkal. V pokutovém území si zpracoval míč na prsa, kličkou obešel protihráče a přesnou placírkou rozvlnil síť. Po půlhodině hry zahrozila poprvé i Osasuna, dalekonosný projektil od Moie Gómeze však u levé tyče zneškodnil Orjan Nyland.

Po změně stran už se hosté prosadili. V 55. minutě se prodloužený rohový kop dostal až na zadní tyč k Davidu Garcíovi, jehož následnou střelu tečoval za záda bezmocného Nylanda Budimir. Nabitý program se na Andalusanech velmi pravděpodobně podepsal, neboť ve druhém dějství nebyli ani po inkasované brance aktivní a zároveň nebezpeční směrem dopředu. Jejich trápení podtrhl v 84. minutě tvrdým faulem Suso, jenž sice nejprve viděl žlutou kartu, po komunikaci s videorozhodčím jej však hlavní sudí vyloučil. V závěru se hrdinou domácích mohl stát Sergio Ramos, který ale pokusem z hranice velkého vápna na Herreru nevyzrál.

Sevilla tak sice prolomila ligovou sérii proher, nicméně doma získala jen bod. V příštím kole se 5. února střetne s Vallecanem, Osasuna změří 31. ledna síly s Barcelonou.

Atlétiko proti Valencii potvrdilo domácí dominanci

Fotbalisté Atlétika Madrid zvítězili ve 22. kole LaLigy před vlastními fanoušky nad Valencií 2:0, což je díky ztrátám Barcelony a Bilbaa posunulo až na třetí místo tabulky. Los Colchoneros si při čtvrté soutěžní výhře v řadě rozdělili branky do obou poločasů, když na trefu Samuela Lina navázal po změně stran Memphis Depay. Zároveň modročervení opět potvrdili skvělou formu na vlastní půdě, kde od startu sezony nepoznali přemožitele. Netopýři naopak odletěli domů s prázdnou, čímž skončila jejich pětizápasová série v lize bez porážky.

Atlético vstupovalo do domácího utkání proti Valencii ve skvělém rozpoložení, jelikož během několika posledních dnů dokázalo postoupit do semifinále španělského poháru, ve kterém vyřadilo Real Madrid či Sevillu. V lize se navíc Los Colchoneros začali dotahovat na třetí Barcelonu. Tentokrát je čekal další složitý úkol, jelikož Netopýři neprohráli pět ligových duelů v řadě.

Oba týmy začaly utkání v nižším tempu, a první velká šance tak přišla až po čtvrthodině hry. Antoine Griezmann si našel propadlý balon na malém vápně, z blízkosti ale zamířil pouze do Giorgiho Mamardashviliho. Po odehrané půlhodině vedl útok domácích Pablo Barrios, po jehož centru a několika odrazech míč proletěl těsně vedle levé tyče. Dlouho se schylovalo k tomu, že první půle skončí nerozhodným výsledkem, avšak Griezmann v nastavení dlouhou a přesnou přihrávkou vyslal do úniku Lina, který si s šancí poradil a prostřelil vyběhnutého brankáře.

Tam, kde Los Colchoneros úvodní poločas zakončili, navázali i ve druhém dějství. V 57. minutě totiž navýšili své vedení, když prudký centr ze strany rybičkou usměrnil do brány Depay. Netopýři působili po většinu utkání odevzdaně a Atléti je snadno přehrávalo. Definitivní pojištění výhry mohlo přijít v 71. minutě, kdy sudí nařídil pokutový kop ve prospěch domácí. Po zásahu videorozhodčího však penaltu odvolal. Los Murciélagos to nicméně k větší aktivitě nemotivovalo a ani v závěru se na nic nezmohli.

Los Colchoneros tak potvrdili skvělou fazonu a doma získali další tři body. V následujícím kole se 31. ledna střetnou s Rayem Vallecanem, Valencia vyzve 3. února Almeríi.

Španělská liga - 22. kolo:
San Sebastian - Vallecano 0:0
Las Palmas - Real Madrid 1:2 (53. Muňoz - 65. Vinícius Júnior, 84. Tchouaméni)
FC Barcelona - Villarreal 3:5 (60. Gündogan, 68. Pedri, 71. vlastní Bailly - 41. Moreno, 54. Achomach, 84. Guedes, 90+9. Sörloth, 90+11. Morales)
Mallorca - Betis Sevilla 0:1 (45.+1 Altimira)
Celta Vigo - Girona 0:1 (20. Portu)
Cádiz - Bilbao 0:0
FC Sevilla - Osasuna 1:1