Paralympijský magazín

Seemanová je znovu královnou domácích bazénu. Již počtvrté

Barbora Seemanová je počtvrté nejlepší českou plavkyní roku. Ocenění za rok 2023 získala hlavně díky stříbru na prosincovém mistrovství Evropy v krátkém bazénu.

Barbora Seemanová
zdroj: Reuters autor: Kim Hong-Ji

Třiadvacetiletá Seemanová v létě na MS těsně nepostoupila do finále své hlavní disciplíny, závodu na 200 metrů volný způsob. V krátkém bazénu se ale poprvé od životní sezony 2021 dočkala velké medaile. Na šampionátu v Otopeni obhájila druhé místo, když nestačila jen na Britku Freyu Andersonovou.

V sezoně ale neprožívala jen příjemné okamžiky. "Byly tam výkony, které mě zklamaly. Ale byly i výkony, které mě příjemně překvapily a byly nad má očekávání. Doufám, že tento rok bude ještě pozitivnější a stabilnější," vzkázala Seemanová, která se ceremoniálu osobně nezúčastnila.

Medaili v Rumunsku získala také Kristýna Horská, která skončila třetí na 200 metrů prsa. Tento životní úspěch ji vynesl v anketě na druhé místo. Pro svěřenkyni Petry Škábové se přitom minulá sezona nevyvíjela dobře. V létě se jí zhoršily potíže s očima a musela vynechat mistrovství světa v dlouhém bazénu. Pak se ale dala dohromady, na ME v krátkém bazénu se koncentrovala jen na prsařskou dvoustovku a získala vysněnou medaili.

Třetí příčku v anketě znovu obsadila Simona Kubová, jež stejně jako v předchozím ročníku skončila za Seemanovou a Horskou. Dvaatřicetiletá znakařka v létě postoupila dvakrát do semifinále MS v dlouhém bazénu. Na evropském šampionátu v krátkém bazénu nestartovala.

Nejlepším juniorem roku 2023 je mezi plavci znakař Miroslav Knedla. Na zářijovém juniorském MS získal zlato na znakařské padesátce a stříbro na dvojnásobné trati. V prosinci úspěšně debutoval na vrcholné seniorské akci, když na ME v krátkém bazénu třikrát postoupil do finále.

Ocenění pro nejlepšího dálkového plavce si odnesl Martin Straka, třináctý muž závodu na 10 kilometrů na mistrovství světa. Nejlepší skokankou do vody je patnáctiletá Tereza Jelínková. V synchronizovaném plavání stejně jako před rokem uspěly Karolína Klusková a Aneta Mrázková.