Dubovská vyrovnala nejlepší výsledek sezony, Shiffrinová těsně první

Autor: ČTK, iSport.cz
0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu na Světovém poháru v Jasné 14. místo a vyrovnala si nejlepší výsledek v sezoně. Vyhrála americká hvězda Mikaela Shiffrinová a zvýraznila vedení v průběžném pořadí seriálu.

Dubovská byla po prvním kole na 21. příčce, ve druhém ale předvedla desátou nejrychlejší jízdu a polepšila si. Závodnice, jejímž životním maximem je tři roky stará šestá příčka z Levi, za vítězkou zaostala o tři sekundy.

Shiffrinová potvrdila nadvládu ve slalomu zejména v prvním kole, po kterém měla půlsekundový náskok. Ve druhém sice chybovala a zaznamenala až sedmý čas, ale před Zrinkou Ljutičovou z Chorvatska zvítězila o 14 setin. Třetí byla Anna Swennová Larssonová ze Švédska.

Osmadvacetiletá Shiffrinová v Jasné navázala na triumfy z let 2016 a 2021 a připsala si 95. vítězství v kariéře. Navíc se 82. umístěním na stupních vítězů v jedné disciplíně postarala o nový rekord. O maximum se dosud dělila se slavným Švédem Ingemarem Stenmarkem.

Shiffrinová navíc udělala další krok k obhajobě velkého glóbu i triumfu ve slalomu. V celkové klasifikaci i v disciplíně je zatím druhá Petra Vlhová, domácí favoritka si ale v Jasné v sobotním obřím slalomu poranila vazy v pravém koleně a sezona pro ni skončila.

Od třetí Leny Dürrové z Německa dělí Shiffrinovou ve slalomu 228 bodů, v průběžném pořadí Světového poháru má trojnásobná olympijská medailistka náskok 420 bodů před třetí Larou Gutovou-Behramiovou ze Švýcarska. Dubovská je ve slalomu 23., celkově jí patří 57. příčka.

Ženy - slalom

1. Shiffrinová (USA) 1:48,21 (52,91+55,30), 2. Ljutičová (Chorv.) -0,14 (53,43+54,92), 3. Swennová-Larssonová (Švéd.) -0,81 (54,29+54,73), 4. Rastová -0,90 (54,46+54,65), 5. Meillardová -1,39 (54,26+55,34), 6. Gisinová (všechny Švýc.) -1,86 (54,32+55,75), ...14. Dubovská -3,08 (55,87+55,42), Jelínková (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 11 závodů): 1. Shiffrinová 630 b., 2. Vlhová (SR) 505, 3. Dürrová (Něm.) 402, 4. Gisinová 282, 5. Hectorová (Švéd.) 275, 6. Liensbergerová (Rak.) 216, ...23. Dubovská 73.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 43 závodů): 1. Shiffrinová 1209, 2. Vlhová 802, 3. Gutová-Behramiová (Švýc.) 789, 4. Brignoneová (It.) 787, 5. Hectorová 647, 6. Goggiaová (It.) 582, ...56. Ledecká (ČR) 76, 57. Dubovská 73, 104. Jelínková 9.

Kitzbühel: Strasser slavil po dvou letech

Linus Strasser vyhrál jako čtvrtý německý lyžař v historii prestižní slalom v Kitzbühelu. V proslulém rakouském středisku se ke čtvrtému triumfu ve Světovém poháru v kariéře vyhoupl ze čtvrtého místa po prvním kole. O 14 setin porazil Švéda Kristoffera Jakobsena, který neudržel průběžné vedení, třetí skončil o dalších šest setin zpět obhájce prvenství a dvojnásobný vítěz kitzbühelského závodu Daniel Yule ze Švýcarska.

Jednatřicetiletý Strasser zajel nejrychlejší čas druhého kola, po tom prvním ztrácel 40 setin na Jakobsena, který usiloval o premiérový triumf v SP. Švédský lyžař vybojoval třetí pódiové umístění v životě a vyrovnal si maximum v seriálu z Val d'Isere z prosince 2021. Po prvním kole druhý Yule propásl šanci na třetí primát v lyžařské Mekce po letech 2020 a 2023.

„Tady jsem se naučil lyžovat, poprvé jsem tu i závodil. Můj první klub byl zdejší KSC. Cítím se s tímto místem silně propojený a pociťuji k němu i vděk. Teď se kruh téhle historie uzavřel, je to velmi emotivní,“ radoval se Strasser po prvním pódiovém umístění po více než roce. V Kitzbühelu bylo dosud jeho maximem loňské čtvrté místo, od bronzu jej tehdy dělila setina.

Domácí naděje nakonec nenaplnil Manuel Feller, kterému se nevyvedl útok na třetí slalomářský triumf za sebou a čtvrtý v sezoně. Z třetího místa se propadl na čtvrté. Přesto dál suverénně vede pořadí disciplíny. „Každé to vítězství z této sezony bych vyměnil za to zdejší. Ale takový je sport,“ litoval Feller.

Na zledovatělém svahu bylo po prvním kole klasifikováno jen 37 ze 70 startujících, jízdu nedokončil například Nor Atle Lie McGrath, který v předchozích dvou závodech skončil za Fellerem druhý. Až jako poslední, třicátý postoupil do druhého kola norský mistr světa a dvojnásobný vítěz z Kitzbühelu Henrik Kristoffersen, který nakonec obsadil 21. místo.

Strasser vyhrál v SP poprvé po dvou letech, ve sbírce má slalomářské triumfy ze Záhřebu (2021) a Schladmingu (2022), před sedmi lety ovládl ještě závod v paralelním slalomu ve Stockholmu. V Kitzbühelu je prvním německým vítězem slalomu od roku 2014, kdy tam podruhé kraloval Felix Neureuther. Německá prvenství tam slavili také Armin Bittner (1989) a Neureutherův otec Christian (1979).

Muži - slalom

1. Strasser (Něm.) 1:40,36 (50,49+49,87), 2. Jakobsen (Švéd.) -0,14 (50,09+50,41), 3. Yule (Švýc.) -0,20 (50,14+50,42), 4. Feller (Rak.) -0,79 (50,32+50,83), 5. Ryding (Brit.) -0,96 (51,32+50,00), 6. Amiez (Fr.) -1,51 (51,09+50,78).

Průběžné pořadí slalomu (po 5 z 12 závodů): 1. Feller 395 b., 2. Strasser 208, 3. McGrath (Nor.) 192, 4. Ryding 187, 5. Schwarz (Rak.) 180, 6. Yule 153.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 41 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1156, 2. Sarrazin (Fr.) 660, 3. Schwarz 464, 4. Kilde (Nor.) 440, 5. Feller 434, 6. Kriechmayer (Rak.) 392, ...114. Zabystřan (ČR) 11.