Nsue vyrovnal šestnáct let starý rekord afrického šampionátu, Nigérie uspěla gólem z penalty

AKTUALIZOVÁNO

Guinea-Bissau prohrála s Rovníkovou Guineou 2:4, a nebodovala tak ani ve druhém duelu skupiny A Afrického poháru. V průběhu úvodního dějství se sice radovala ze své první vstřelené branky na šampionátu od roku 2017, tento dílčí úspěch ovšem zejména kvůli hattricku Emilia Nsueho přišel vniveč. Před historicky nejlepším střelcem Los Elefantes vsítil na tomto turnaji tři góly v jednom utkání Soufiane Alloudi, od Maročanova počinu však již uběhlo takřka na den přesně 16 let.

Rovníková Guinea se v prvním kole postarala o překvapení, když remizovala s Nigérii, jež disponovala o poznání zvučnějšími jmény. Nzalang dokonce šli do vedení díky trefě Ibana Salvadora, který vyměnil pro tento ročník nižší španělské soutěže za druhou polskou ligu. Guinea-Bissau naopak podlehla velkému domácímu favoritovi 0:2, a potvrdila tak roli outsidera v jedné z nejsilněji obsazených skupin.

Prvních 20 minut hry diváci viděli spíše boj o střed hřiště. Tento stav zlomil až Nsue, jenž si skvěle naběhl na přihrávku vzduchem od Pabla Ganeta a poslal Rovníkovou Guineu do vedení. O chvíli později mohl radost středoafrického státu poměrně nechtěně zdvojnásobit Josete Miranda, když jeho nepovedený centr skončil na břevně brány Ouparina Djoca. Avšak ve 37. minutě se skóre vyrovnalo poté, co si přihrávku z pravé strany srazil do vlastní sítě Esteban Orozco. Pár okamžiků nato byla nařízena penalta po zákroku Saúla Coca, ovšem hlavní rozhodčí nakonec po přezkoumání u videa svůj verdikt změnil.

Nzalang začali druhý poločas nejlepším možným způsobem, když ve 46. minutě gólman Jesús Owono odkopem od brány naprosto přesně našel Mirandu a ten situaci vyřešil bezchybně. Los Elefantes udeřili o pár minut později znovu. Přihrávka od Basilia Ndonga se dostala ke Nsuemu, který ve skluzu propasíroval balon do sítě Guiney-Bissau. Rodák ze španělského města Palma de Mallorca nakonec dokonal hattrick, když si v 61. minutě bezchybně načasoval náběh za obranu a následně chladnokrevně obešel Djoca. Přestože gól nejprve nebyl uznán kvůli ofsajdu, tak VAR jakékoliv porušení pravidel vyvrátil, a Nsue tak mohl slavit. Djurtus pak stihli do závěrečného hvizdu pouze snížit, když ve třetí nastavené minutě Zé Turbo dokázal zevnitř vápna prostřelit Owona.

Rovníková Guinea tedy na úvodní překvapení navázala dalším skvělým výsledkem. Skupinu zakončí 22. ledna proti Pobřeží slonoviny, Guinea-Bissau ve stejný den vyzve Nigérii.

Šlágr ovládla Nigérie, zahozené šance Osimhena hasil ledově klidný kapitán

Nigérie porazila ve druhém kole skupiny A Afrického poháru Pobřeží slonoviny 1:0. V zápase plném dobře známých jmen z evropských trávníků se již v úvodu hnal do obrovské šance Victor Osimhen, nejlepší fotbalista černého kontinentu roku 2023 ale tváří v tvář gólmanovi netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Hvězdný útočník Neapole tím dal vzpomenout na předchozí střetnutí proti Rovníkové Guineji, kde jeho výkon navzdory vstřelené brance budil rozpaky. Tentokrát si dokázal zlepšit reputaci alespoň vybojovanou penaltou, kterou v 55. minutě proměnil kapitán William Troost-Ekong.

Pořadatelská země si v prvním kole bez větších problému poradila s Guineou-Bissau 2:0. V duelu s Nigérií ji však čekalo o poznání větší sousto v podobě hvězdných jmen jako Osimhen nebo Ademola Lookman. Orly navíc hnala vpřed nutnost bodovat, protože v úvodu turnaje pouze remizovali s Rovníkovou Guineou, a zkomplikovali si tak cestu za předpokládaným postupem.

Právě Osimhen mohl již v osmé minutě poslat Super Eagles do vedení, jenže sám před gólmanem selhal a netrefil branku. Na druhé straně měl možnost okamžitě reagovat Christian Kouamé, Stanley Nwabili si však s jeho střelou poradil. Zběsilý začátek zápasu o pár okamžiků později doložil Samuel Chukwueze, ale ani jeho příležitost gólem neskončila. Na další šanci si diváci museli počkat až do 31. minuty, kdy z dálky napřáhl ke střele Seko Fofana, avšak jeho pokus opět zlikvidoval brankář Nigérie.

Druhou půli nezačala pořadatelská země vůbec dobře, v 51. minutě Ousmane Diomande v pokutovém území nechtěně zasáhl Osimhena do lýtka a rozhodčí po přezkoumání situace u obrazovky nařídil penaltu. K té se postavil Troost-Ekong a s naprostým přehledem ji proměnil. Faulovaný útočník Neapole mohl pár minut nato navýšit náskok Orlů, jenže ani tentokrát jeho zakončení nemířilo mezi tři tyče. Stejně skončila i jedna z posledních šancí na vyrovnání ze 73. minuty, kdy si Seko Fofana navedl balon na střelu, ale branku Nwabiliho neohrozil.

Nigérie tak zaskočila domácí reprezentaci a napravila si reputaci. Na tento úspěch bude chtít navázat 22. ledna proti Guineji-Bissau, Sloni ve stejný den vyzvou Rovníkovou Guineu.

Salahovo zranění odstartovalo přestřelku, Faraonům pomohly k remíze chyby soupeře

Ghana ve druhém kole skupiny B Afrického poháru remizovala s Egyptem 2:2. Hned dvakrát se z vedení těšily Černé hvězdy, v obou případech tomu tak bylo po trefách Mohammeda Kuduse. Krátce před jeho prvním zásahem z nastavení první půle se navíc zranil hvězdný Mohamed Salah. Egypťané však i bez něj dokázali na obě branky záložníka West Hamu zareagovat, k čemuž jim ve velké míře pomohly hrubky v soupeřově defenzivě. Historicky nejúspěšnější celek šampionátu navzdory tomu poprvé od roku 1992 nevyhrál ani jeden z úvodních dvou duelů.

Egypt před několika dny málem prohrál s Mosambikem, když až v nastavení druhé půle srovnával z penalty Salah. Finalisté z roku 2021 vkládali do hvězdy Liverpoolu velké naděje i před utkáním s Ghanou. Ta ve svém prvním představení na letošním šampionátu překvapivě padla s Kapverdami a před duelem s Faraony neměla nejlepší vyhlídky. Návrat uzdraveného Kuduse jí však jistě dodal sebevědomí.

Vinou mnoha nepřesností a tvrdých osobních soubojů se ani jednomu týmu nedařilo vypracovat si nadějnou příležitost. Zřejmě nejzajímavějším momentem první půlhodiny se proto stal odvážný individuální průnik Omara Marmoushe, který se při ojedinělé návštěvě Egypťanů ve vápně soupeře skácel po kontaktu s obráncem k zemi. Sudí však navzdory hlasitému Salahovu přesvědčování penaltu neodpískal. Právě kapitán Faraonů musel kvůli zranění na konci poločasu předčasně střídat, a jen z lavičky tak sledoval krásnou Kudusovu trefu z nastaveného času. Opora West Hamu vyslala zpoza šestnáctky nechytatelný projektil k levé tyči.

Přesným zásahem povzbuzený Kudus mohl v 50. minutě navýšit vedení Černých hvězd, když pálil z voleje těsně nad. Krátce nato dostal míč do sítě na druhé straně Mohamed Abdelmonem, jenže radost stoperovi Al Ahly sebral pozorný pomezní. Před hodinou hry se málem podařilo vyrovnat Marmoushovi, jehož prudkou ránu pod břevno dokázal zneškodnit Richard Ofori. Útočník Frankfurtu však nakonec byl o chvíli později za aktivní výkon odměněn poté, co po nepřesné rozehrávce Ghany zdařilou kličkou obešel gólmana a pohodlně uklidil balon do odkryté sítě. Netrvalo ale dlouho a zemi ze západu Afriky vrátil přízemní ranou do vedení Kudus. Bláznivou pětiminutovku následně uzavřel Mostafa Mohamed, jenž využil perfektní práce Trezegueta a znovu srovnal skóre.

Egypt tak nezvítězil ani napodruhé a v základní skupině znovu remizoval. Faraoni o postup zabojují 22. ledna proti Kapverdám, Ghana se ve stejný den utká s Mosambikem.