Lille mělo doma nabito a ukončilo dlouhé čekání na vyhraný zápas ve francouzské lize, PSG jde v čele do trháku

Fotbalisté Lille potvrdili v nedělním utkání 18. kola francouzské ligy roli favorita, když nad Lorientem vyhráli vysoko 3:0. Lens prohrál ve šlágru s PSG 0:2, parážský gigant tak vede tabulku o osm bodů.

Krátce po úvodním hvizdu vybojoval domácí Angel Gomes standardní situaci. K její exekuci se postavil Yusuf Yazici, ale ranou ze střední vzdálenosti nechal vyniknout Yvona Mvoga. O chvíli později chyboval švýcarský gólman v rozehrávce, tu vystihl aktivní Yazici, přehodil si míč na silnější levačku a vypálil ke vzdálenější tyči. Mvogo však své zaváhání z předešlé situace napravil a fantastickým zákrokem vyrazil povedený obstřel mimo dosah dorážejících hráčů. Ve 37. minutě se Dogy konečně prosadily. Na nadýchaný centr z dílny Gomese si naskočil David a hlavou usměrnil balon mezi tři tyče.

Ani po změně stran nezměnili hosté svůj herní styl a nadále spoléhali na rychlé protiútoky. Po hodině hry mohl přidat pojistku pro favorita Yazici, nicméně jeho pokus skončil jen těsně mimo. Posléze se objevil v nebezpečné pozici Zhegrova, ale do jeho tvrdé rány se vložil stoper Isaak Touré. K oživení hry Lorientu mělo přispět dvojí ofenzivní střídání. Sázka na jednu kartu však ovoce nepřinesla a do otevřené defenzivy hostí udeřil v samotném závěru Rémy Cabella. Konečné skóre utkání stanovil v nastaveném čase Zhegrova, jenž se trefil krásným obstřelem zpoza šestnáctky.

Štika francouzské ligy pokračuje ve vítězném tažení

Domácí fotbalisté dávali od úvodního hvizdu najevo, že se na nich měsíční pauza od ligového fotbalu nijak nepodepsala. Na první vážnější šanci si nicméně příznivci červenobílých museli počkat až do 20. minuty, kdy ovšem Steve Mounie zahodil obrovskou šanci, když z malého vápna hlavičkoval pouze nad poloprázdnou bránu. Beninského útočníka to dlouho mrzet nemuselo, protože minutu poté již mířil přesně, jeho gólovou radost však vzápětí přerušil videorozhodčí. A tak mohli jít o chvíli později do vedení hosté, střelu Akora Adamse nicméně skvěle vytáhl Marco Bizot.

Do druhého poločasu vlétli Piráti ještě s větším nasazením a po třech minutách se radovali z prvního gólu zápasu. Magnetti se ocitl sám na malém vápně a střelou o tyč překonal Benjamina Lecomteho. Po hodině hry mohl zvýšit náskok domácích Mathias Pereira Lage, obrovskou šancí však pohrdl a mířil jen vedle levé tyče. Další šanci červenobílých měl pět minut před koncem Martin Satriano, jeho pumelici ovšem Lecomte dokázal vyrazit. V nastavení domácí přece jen svoji výhru potvrdili, když se přízemní ranou k levé tyči trefil Jérémy Le Douaron.

Méty padly na barážovou pozici

Na stadionu Mét  Le Tef začali velice slibně, když si už ve 12. minutě vybojovali pokutový kop, který s přehledem proměnil Sierro. Domácí mohli odpovědět po půlhodině hry, kdy se ve vápně ocitl úplně osamocený Danley Jean Jacques, haitský středopolař však netrefil zařízení. Šest minut před pauzou mohl zvýšit náskok hostů z přímého volného kopu Gabriel Suazo, jeho rána nicméně skončila vysoko nad bránou. Chvíli nato pálil na druhé straně z úctyhodné dálky Jean N'Guessan, jeho pokus si však Guillaume Restes bez potíží pohlídal.

Druhý poločas patřil více Les Grenats, ti však ze svého tlaku nedokázali dlouho nic vytěžit. Až v 67. minutě měl velkou šanci Cheikh Sabaly, který se ve vápně prokličkoval až ke střele, tu však poslal jen těsně vedle pravé tyče. V 73. minutě ovšem situaci svému týmu velice zkomplikoval Hérelle, jenž na své polovině ostrým skluzem zastavil jednoho z protihráčů a viděl oprávněně červenou kartu. I přes početní nevýhodu mohli domácí pět minut po vyloučení srovnat, Ismaël Traoré ovšem hlavičkoval pouze do břevna Restesovy brány.

Clermont uťal šestizápasovou sérii bez výhry

Duel začal poměrně otevřeně, když oba týmy spoléhaly především na rychlé protiútoky po křídlech. Ve 20. minutě mohl jeden takový proměnit Tino Kadewere, jenže na jeho přízemní střelu uvnitř vápna pohotově zareagoval hostující brankář. O chvíli později Massamba N’Diaye senzačně vychytal i volej z kopačky Molleta. Následně o sobě dal vědět také Clermont a to pro něj tím nejlepším možným způsobem, když ve 29. minutě Nicholson otevřel skóre zápasu. V pokutovém území se dostal k odraženému míči a bez váhání přízemní ranou propálil defenzivu soupeře. V závěru poločasu se ještě Nantes dožadovalo penalty po ruce ve vápně, ovšem marně, a tak šli do kabin ve vedení Kopiníci.

Vstup do druhého dějství byl pro Kanárky snový. Hned z první akce se dokázal prosadit Mollet, když si naběhl na přízemní centr a z bezprostřední blízkosti bez problému uklidil míč do sítě. I poté pokračovalo Nantes v útočné aktivitě, trápila jej ale nepřesnost v zakončení. Větší nepříjemnost přišla v 73. minutě, kdy si Benie Traore v souboji počínal příliš agresivně a po ostrém zákroku byl poslán předčasně do sprch. A herní přesilovku dokázali hosté využít v samotném závěru. Po úprku za obranu obdržel Allevinah přihrávku do jasné gólové pozice, kterým rozhodl o důležitém vítězství svého týmu.

Produktivní stoper pokazil Lyonu první výlet do Le Havru po 16 letech

Utkání v Normandii začalo z obou stran velmi opatrně a první šanci utkání diváci viděli až v 17. minutě. Anthony Lopes nejdříve pěkně vytáhl střelu Yassine Kechta, na hlavičku Gautiera Llorise z následného rohu už byl ovšem portugalský brankář krátký. Po půlhodině hry přišla pro hráče Lyonu další rána, když byl po hrubém zákroku vyloučen O'Brien. Tři minuty před koncem první poloviny mohl další hřebíček do rakve Lyonu zatlouct Josue Casimir, jeho pokus z hranice pokutového území však skončil kousek vedle levé tyče.

Hned zkraje druhého poločasu se nejstaršímu francouzskému klubu povedlo odskočit na rozdíl dvou branek, když se po skvělé individuální akci prosadil Emmanuel Sabbi. Klid z kopaček domácích ovšem chvíli nato sebral Lacazette, který potvrdil své přednosti a neomylně prostřelil Arthura Desmase. V 62. minutě ale znovu poslal nováčka soutěže do dvougólového vedení nádhernou střelou do pravé šibenice Operi. Náskok domácích málem ještě navýšil Clinton Mata, jenž nechtěně srazil míč směrem na vlastní bránu, pohotový Lopes však pohromu odvrátil. Těsně před koncem se nechal zbytečně vyloučit Duje Čaleta-Car, a hosté tak dohrávali v devíti.

Porážka Lens ve šlágru kola poslala Pařížany do trháku

Zatímco v loňské sezoně by šlo o souboj dvou nejlepších mužstev soutěže, v aktuálním ročníku se Racing díval na svého soka z uctivé vzdálenosti. Sedmý tým tabulky si přesto mohl na Pařížany věřit, neboť je doma obral o body dvakrát za sebou. Francouzská média zajisté zajímalo i to, zdali se na trávníku představí bok po boku stejně jako v poháru bratři Kylian a Ethan Mbappé.

Mladší z nich ale začal v Lens jen na lavičce a pozoroval, jak jeho sourozenec hned v úvodu donutil ke kvalitnímu zákroku Briceho Sambu. Chvíli nato zaútočili i domácí a vybojovali si pokutový kop. K tomu se postavil Przemyslaw Frankowski, který ale střelou doprostřed brány stojícího Gianluigiho Donnarummu nepřekonal. Italský gólman byl pozorný i po 20 minutách hry, kdy vyrážel do horního rohu směřující ránu Elyeho Wahiho. Ve 30. minutě poslal Kylian Mbappé na druhé straně do úniku Barcolu, jenž si v zakončení počínal zkušeně a technickým pokusem na zadní tyč skóroval. Barcola byl i u důležitého momentu v závěru poločasu, když po jeho kličkované zatáhl za záchrannou brzdu Gradit, kterého hlavní arbitr poslal po konzultaci s videorozhodčím do sprch.

Lens se však ani v 10 hráčích nevzdávalo. První velkou příležitost druhé půle zaznamenal Neil El Aynaoui, jehož přízemní ránu kryl Donnarumma. S přibývajícími minutami ovšem ztráceli domácí dech a Pařížané s míčem na kopačkách v poklidu kontrolovali těsný náskok. Hosté se pokoušeli v tréninkovém tempu i o ofenzivní akce, ty ale přehrávali a Sambu k dalším zákrokům dlouho nepřinutili. Až v závěru se připomněl Kylian Mbappé, který sice v 84. minutě prudkou střelou síť nerozvlnil, chvíli nato ale stál na konci rychlého kontru a pokusem na zadní tyč definitivně rozhodl o vítězi.