Manchester City přemohl Newcastle až v závěru, Fulham potvrdil, že je pro něj Stamford Bridge zakletý

OBSAHUJE VIDEO

Chelsea porazila ve 21. kole Premier League na svém hřišti Fulham 1:0 a připsala si třetí výhru v soutěži v řadě. Po většinu utkání se však domácím již tradičně nedařilo nacházet skulinky v obraně soupeře. Ke gólu jim tak musel pomoct Issa Diop, po jehož faulu proměnil v závěru první půle již pátou penaltu v sezoně Cole Palmer. The Cottagers tedy nevylepšili bídnou bilanci ze Stamford Bridge, kde naposledy v lize zvítězili roku 1979, a navíc na stadionu souseda ze západního Londýna už více než 12 let ani jednou neskórovali.

Blues naposledy dostali facku v EFL Cupu, když zaslouženě padli s Middlesbrough, což pro ně znamenalo již 31. porážku od začátku loňské sezony. Éra pod majitelem Toddem Boehlym tak zatím příliš úspěchů nepřinesla a pod palbou kritiky se ocitl i kouč Mauricio Pochettino. Zato v kádru Fulhamu vládla po posledních utkáních relativní spokojenost, neboť Chalupáři navázali na ligový skalp Arsenalu postupem v FA Cupu a o sérii výher je připravil až v ligovém poháru Liverpool.

Na Stamford Bridge ale Fulham začal velmi pasivně, obrovské problémy mu dělalo samotné podržení míče na půli The Blues. Ti se k prvnímu ohrožení branky propracovali v 15. minutě, kdy se na hranici vápna odhodlal ke střele Conor Gallagher, pravou šibenici však o kousek minul. Podobně neúspěšně dopadl o chvíli později i Armando Broja. Djordje Petrovič musel své umění předvést až krátce před úderem první půlhodiny, když vykopnul nebezpečnou ránu Harryho Wilsona. Těsně před odchodem do šaten se k zemi poroučel Raheem Sterling, za což sudí Anthony Taylor nařídil pokutový kop. Ten si vzal na starost Palmer a střelou k pravé tyči poslal Chelsea do vedení.

Nejasnosti okolo Mbappého vrásky Realu nepřidávají. Bílý balet má v záloze i zajímavé alternativní řešení

Po změně stran měl obrovskou příležitost na zvýšení skóre Sterling, měkoučký centr Enza Fernándeze ale nasměroval hlavou jen do brankové konstrukce. Modří byli aktivnější i nadále, zásluhou sebevědomého průniku střídajícího Noniho Maduekeho se dostal do dobré palebné pozice Levi Colwill. Urostlý rodák ze Southamptonu však svůj spolehlivý výkon nekorunoval vstřeleným gólem, neboť bránu vysoko přestřelil. V závěrečné části zápasu pak mohl atmosféru na stánku Chelsea zmrazit Raúl Jiménez, proti jeho střele se ovšem vytáhl Petrovič.

Fulham na Stamford Bridge nepřekvapil, a The Blues se tak radovali ze šestého soutěžního vítězství před vlastním publikem v řadě. Chelsea v nejbližší době čekají dvě pohárová dobrodružství a ligový duel sehrají až 31. ledna na stadionu Liverpoolu. The Whites o den dříve přivítají Everton.

Vynikající Dúbravka dlouho trápil City, obrat rozjel nástup De Bruyneho

Hráči Manchesteru City v bláznivém utkání porazili Newcastle na jeho hřišti 3:2. Gólovou přestřelku odstartovala ve 26. minutě nádherná patička BernardaSilvy. Straky sice ještě do konce prvního dějství otočily vývoj střetnutí, po změně stran ovšem na hřiště přišel Kevin De Bruyne, jenž nejprve sám skóroval a poté v nastaveném čase druhé půle nádhernou asistencí přispěl k vítězné trefě Oscara Bobba. Norský mladík svou první branku v nejvyšší anglické soutěži zaznamenal proti do té doby skvěle chytajícímu Martinovi Dúbravkovi.

Newcastlu se závěr minulého roku nevydařil. Konec v Lize mistrů a pět proher z předešlých šesti duelů Premier League nevykouzlilo na tvářích fanoušků příliš úsměvů. V posledním soutěžním utkání ale Magpies v Tyne–Wear derby porazili Sunderland, a udělali tak důležitý krok k návratu staré formy. Nyní se proti nim ovšem postavili silní Citizens, kteří usilovali o návrat do čela.

Úvod duelu přinesl kromě neuznaného gólu Seana Longstaffa i zranění Edersona, za něhož musel do branky naskočit Stefan Ortega. Od této chvíle sice působili živějším dojmem Citizens a v polovině první půle se mohli radovat. Silva uklidil přízemní centr Kylea Walkera efektní patičkou do sítě a poslal Manchester do vedení. Portugalec pak mohl přidat také druhý gól, jenže jeho ránu z první skvěle vychytal Dúbravka, a na tahu tak byl Newcastle. Ve 35. minutě po ose hřiště všem utekl Alexander Isak a povedeným obstřelem na zadní tyč oslavil svůj 50. start v dresu Magpies. Na svého kolegu navíc ani ne za dvě minuty navázal Anthony Gordon, který sice šel na Ortegu z o něco většího úhlu, výsledek jeho snažení však byl totožný. Do kabin tedy s náskokem překvapivě zamířili domácí.

O narušení tohoto stavu se krátce po návratu na trávník pokusil Julián Álvarez, jeho výborně kopnutou standardku ale bravurně zneškodnil Dúbravka. Další šanci vyrovnat měl po více než hodině hry na kopačce Phil Foden, proti ovšem opět byla slovenská reprezentační jednička. Stejně jako v pohárovém zápase se pak dostal na hřiště z lavičky i uzdravený De Bruyne a efekt přišel prakticky okamžitě. Trvalo to pouhých pět minut, než si belgický kouzelník vzal míč ve středu hřiště, prošel s ním až k vápnu a nenápadným projektilem jej uklidil k tyči. V nastaveném čase navíc ukázal De Bruyne svou genialitu podruhé. Nádherným centrem našel střídajícího Bobba, ten udělal kličku Dúbravkovi a pohodlně vystřelil svému týmu vítězství.

Manchester tak v St. James' Parku nakonec uspěl. V dalším kole jej čeká 31. ledna souboj s Burnley, Newcastle se o den dříve střetne s Aston Villou.

21. kolo anglické ligy:

Chelsea - Fulham 1:0 (45.+4 Palmer z pen.)

Newcastle - Manchester City 2:3 (35. Isak, 37. Gordon - 26. Silva, 84. De Bruyne, 90.+1 Bobb).