Cyklistika 2024

Vyrovnaný sprint v Ruhpoldingu vyhrál Christiansen, z Čechů bodoval jen Krčmář

Úžasně vyrovnaný sprint biatlonistů v Ruhpoldingu vyhrál Nor Vetle Sjaastad Christiansen. O bezmála sedmnáct sekund porazil Itala Tomassa Giacomela. Třetí byl další Nor Tarjei Bö. Jako jediný z Čechů bodoval na 29. místě Michal Krčmář. Jakub Štvrtecký se nevešel do elitní šedesátky a nedělní stíhačku nepojede. Jonáš Mareček byl 49., Vítězslav Hornig 58. Do závodu nenastoupil Tomáš Mikyska.

Krčmáře mrzela jedna chyba vleže, pak už si musel střelbu vstoje více hlídat a strávil na položce o pár sekund déle. Na trati ztratil na nejlepší minutu a dvanáct sekund.

"Ta rána vleže mě opravdu štve. Chyběly mi dvě desetiny na spoušti a spadla by. Trochu jsem za to vzal a rána mi vyskočila. Závod jsem tak založil s jednou a stojku jsem už musel pohlídat. Měl jsem v plánu, že ji přeriskuju, ale s jednou jsem si to nemohl dovolit," řekl České televizi Krčmář.

Výkon na trati by ještě Štvrtecký bral, ale rozhodující chvíle nastaly při střelbách. V součtu tři chyby a každá položka za více než 40 sekund. "Na střelnici to byla hrůza, vůbec jsem si nevěřil," zhodnotil Štvrtecký. Nakonec obsadil až 79. příčku.

Na startu tentokrát chyběl Mikyska, který se v novém roce vrátil po zranění kolena. "Musí začít pozvolna závodit. Odjel dva závody před Vánocemi v Novém Městě, dva v Oberhofu a jeden v Ruhpoldingu. Potřebuje také trénovat, protože má velké manko. Myslím, že mu pauza prospěje. Z únavy by se pak těžko vyhrabával," řekl trenér Málek.

Co se dělo na trati

Úvod závodu nepřinesl úplně čisté střelby. Krčmář musel na jedno trestné kolo, Štvrtecký minul čtvrtou a pátou ranou, Ponsiluoma si dostřelil naděje čtyřmi omyly. Naopak Strömsheim si počínal výtečně.

Johannes Bö udělal jednu chybu a musel dohánět ztrátu. Jeho bratr Tarjei naopak spěchal do druhého okruhu s nulou. Strömsheim minul posledním výstřelem a norský souboj se vyrovnával.

Štvrtecký opět ukázal, jak se trápí při střelbě. Vleže strávil na podložce 40 sekund, vstoje dokonce 43 sekund. Poslední dvě rány vyloženě vybojoval, přesto musel opět na jedno trestné kolo.

Samuelsson vleže dvakrát minul a přidal jednu minelu i vstoje, čímž pohřbil naděje na přední umístění. To Johannes Bö předvedl rychlopalbu za méně než 22 sekund a vrátil se do souboje o nejvyšší příčky. Jenže tentokráte po trati neletěl.

Doll zapsal celkem dvě chyby a bylo jasné, že na třetí výhru ve sprintu v této sezoně to stačit nebude. Do hry o zlato se po stojce dostal Giacomel, který byl dokonce rychlejší než Tarjei Bö.

Adeptů na velký úspěch byla v polovinu závodu spousta. Perrot pokazil závod dvěma chybami při střelbě vstoje. Mezitím se po první položce dostal do vedení Jacquelin a vzápětí ho přebil Strelow. Daleko od nich nebyl ani Dale Skjevdal. Jenže to už si brousil zuby na prvenství další Nor Christiansen, který finišoval s nulou.

Giacomel se v cíli radoval z cenného skalpu Tarjei Bö. O pár minut po něm však dojel jako nejrychlejší bezchybný Christiansen. Ve stejnou dobu odstřílel čistě Jacquelin a odjel do posledního okruhu s náskokem pěti sekund na Nora. Dvě chyby Dale Skjevdala a jedna Strelowa zúžil boj o zlato na Jacquelina a Christiansena.

Mezitím Mareček vstoje pohřbil naděje dvěma minelami. Hornig zapsal vleže nulu, vstoje jedničku.

Jacquelin na Christiansen v posledním kole ani zdaleka nestačil a v cíli byl dokonce až čtvrtý se ztrátou osmi desetin na třetího Tarjei Bö. Nejlepším Němcem byl šestý Strelow. Před něj se dokázal dostat skvělým finišem Dale Skjevdal.

Výsledky sprintu biatlonistů v Ruhpoldingu

1. Christiansen (Nor.) 22:27,2 (0 tr. okruhů), 2. Giacomel (It.) -16,9 (1), 3. T. Bö (Nor.) -20,1 (0), 4. Jacquelin (Fr.) -20,9 (0), 5. Dale-Skjevdal (Nor.) -23,0 (2), 6. Strelow (Něm.) -33,8 (1), ...29. Krčmář -1:21,2 (1), 49. Mareček -1:51,8 (2), 58. Hornig -2:01,6 (1), 79. Štvrtecký (všichni ČR) -2:21,5 (3).

Průběžné pořadí (po 11 z 21 závodů): 1. J. T. Bö (Nor.) 611, 2. T. Bö 557, 3. Dale-Skjevdal 499, 4. Strömsheim 495, 5. Laegreid (oba Nor.) 482, 6. Doll (Něm.) 427, ...24. Krčmář 174, 50. Štvrtecký 32, 53. Mareček 28, 61. Václavík 15, 69. Karlík 5, 80. Mikyska (všichni ČR) 1.