Česko - Portugalsko 27:30Zmar a konec šancí na postup. Házenkáři v klíčovém souboji ME propadli

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Tak tohle byl hodně nepovedený výkon v nejdůležitějším zápase celého šampionátu. Čeští házenkáři ve svém druhém utkání ve skupině na mistrovství Evropy v Německu podlehli Portugalsku 27:30. V prvním poločase zahodili všechny čtyři sedmičky a šestigólové manko už nedokázali dohnat. Národní tým tak přišel o šanci postoupit do hlavní fáze mezi dvanáct nejlepších.

Tomáš Piroch v akci v utkání proti Portugalsku

Mnichov (od našeho zpravodaje) – Úvod utkání byl ještě v pořádku. Jakub Hrstka sice neproměnil sedmičku, ale poté otevřel skóre trefou do prázdné branky. Jenže od stavu 5:6 se česká hra naprosto sesypala. Sedmimetrový hod zahodil také Vojtěch Patzel, přestalo se dařit i v defenzivě a Portugalci gólovou šňůrou odskočili na 11:5. „Tady se lámal zápas, sešlo se příliš špatných momentů a chyb,“ mrzelo španělského kouče Xaviera Sabateho.

Vyprodaná hala zaplněná přibližně čtyřmi tisíci českých fanoušků rázem ztichla. Za stavu 6:13 aspoň trochu ožila, když Tomáše Mrkvu vystřídal v brance 44letý legendární Martin Galia, kterého trenéři nečekaně dopsali na soupisku a zařadili ho do zápasové sestavy místo Jana Hrdličky. Trenér gólmanů, jenž se s reprezentací oficiálně rozloučil už v dubnu, si při své definitivní derniéře hned zapsal povedený zákrok.

Vít Reichl zakončuje v duelu proti Portugalsku

Český výběr se však soupeři téměř nepřiblížil. V ofenzivě se mu stejně jako proti Dánsku vůbec nedařilo. Dostával se jen ke střelbě z dálky a Sabate už působil bezradně. Na střídačce navíc často panoval zmatek a jeho svěřenci nevěděli, jak a koho mají střídat.

Posléze navíc Hrstka neproměnil ani svou třetí sedmičku na turnaji. A když těsně před poločasem národní tým vybojoval čtvrtý sedmimetrový hod, už se ani nikomu nechtělo vzít míč a přebrat veškerou zodpovědnost.

Nakonec se odhodlal pilíř defenzivy Dominik Solák, jenže prudkou ranou trefil Dioga Marquese do obličeje, za což dle pravidel vidět přímou červenou kartu. „Sedmičky byly kámen úrazu. Navíc jsem se nechal hloupě vykartovat a oslabil jsem mužstvo. Bylo pak utrpení jen koukat na tribuně,“ litoval Solák.

O moc horší poločas u reprezentanti odehrát nemohli. Do druhé půle šli s mankem 7:13 a v oslabení. „Zápas má šedesát minut, my jsme patnáct z toho hráli velmi špatně. Tak silný tým jako Portugalsko to potrestá,“ věděl Sabate.

Po přestávce sice začal fungovat útok, ovšem v obraně byla citelně znát absence Soláka. Během devíti minut Češi dali stejně gólů jako za celý první poločas, jenže k soupeři se vůbec nepřiblížili a po Patzelově první proměněné sedmičce stále prohrávali o šest 14:20.

Matěj Klíma a jeho střelecký pokus

Do branky se poté vrátil Mrkva, ale ani on nedokázal zastavit portugalskou smršť. Házenkáři ještě mohli vykřesat naději v posledních deseti minutách, ale Patzel neproměnil další sedmičku a Piroch poté za stavu 19:24 netrefil odkrytou portugalskou klec. Poté sice svou chybu napravil, ale na menší než čtyřbrankové manko se reprezentanti dostali až v poslední minutě. „Zkusili jsme to, nemám hráčům co vyčítat. Dávám jim kredit, i když jsme prohráli. Za porážku jsem zodpovědný já jako trenér,“ říkal trenér po výsledku 27:30.

Čeští házenkáři tak nemají na kontě ani bod i po druhém utkání skupiny. „Je hodně těžké skousnout tuhle porážku. Jsme dost zklamaní. Tenhle tým měl velké sny a pracoval opravdu tvrdě. Všichni tomu dali maximum, ale je to sport. Bohužel to nestačilo,“ mrzelo Sabateho.

Jelikož mistři světa Dánové ve večerním duelu zvládli porazit Řecko, národní tým přišel i o poslední špetku neděje na postup do hlavní fáze mezi dvanáctku nejlepších a stejně jako před dvěma roky skončí už v základní skupině.

Tehdy v Bratislavě to však bylo se zdviženou hlavou poté, co Češi uhráli remízu s pozdějšími šampiony ze Švédska. Tentokrát je pohled na českou hru i výsledky výrazně smutnější.

Národní tým zakončí turnaj pondělním duelem s Řeckem, kde půjde o třetí místo v tabulce a lepší nasazení pro los kvalifikace mistrovství světa 2025. „Může to být důležité utkání pro budoucnost. Pokusíme se dobře připravit a zakončit šampionát výhrou. I kvůli fanouškům, kterým moc děkujeme za podporu. Je mi kvůli nim líto, že jsme je neobdařili vítězstvím,“ doplnil Sabate.

Utkání skupiny F mistrovství Evropy házenkářů v Mnichově:
Česko - Portugalsko 27:30 (7:13)
Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia - Hrstka 1, Piroch 6, J. Patzel, Štěrba 4, Kašpárek 1, Reichl 2, Babák 2, Trkovský, Havran 1, Klíma 8, V. Patzel 2, Solák, Zeman, Režnický.
Nejvíce branek Portugalska: M. Costa 11, Nazaré 4. Rozhodčí: Schulze, Tönnies (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 7/2 - 4/4. Vyloučení: 2:7. ČK: 39. Solák (Česko).
Řecko - Dánsko 28:40 (13:20).