Panorama

V NHL skórovali v noci Pastrňák, Kubalík i Gudas. Hronek podruhé za sebou zapsal dva body

Hned čtyři Češi se zapsali mezi střelce v noci na středu. Nejproduktivnější český hráč v NHL David Pastrňák dal v zápase s Arizonou 25. gól v sezoně, Boston přesto padl 3:4 v prodloužení. Obránce Filip Hronek gólem a nahrávkou pomohl Vancouveru k výhře 5:2 nad NY Islanders, v předchozím zápase dvakrát asistoval. Prosadil se také Radko Gudas, jenž se přesnou trefou podílel na vítězství Anaheimu nad Nashvillem 5:3. K výhře nevedl ani zásah ottawského Dominika Kubalíka. Senators prohráli v Calgary 3:6.

David Pastrňák slaví gól se střídačkou
zdroj: Reuters/USA TODAY Sports autor: Matt Kartozian

Hronek je s 34 body druhým nejproduktivnějším Čechem v sezoně, góly se mu ale zatím spíš vyhýbají. Na ledě Islanders český bek v 17. minutě otevřel skóre a prosadil se teprve potřetí v ročníku. Těsně po skončení přesilovky si našel místo v pravém kruhu a zápěstím trefil horní roh branky.

Druhý bod produktivní obránce přidal krátce po polovině zápasu. Jeho nahození od mantinelu nikoho ze spoluhráčů před brankou nenašlo, hradecký rodák puk ale rychle vybojoval zpět a Elias Pettersson po exhibiční kombinaci s J.T. Millerem zvýšil na 3:0.

Hokej fokus podcast: Kladenská kauza, Nylanderův obří kontrakt a první polovina NHL

Hronek si výrazně polepšil i ve statistice plus/minus. V zápase zaznamenal tři kladné body a s bilancí +31 zaostává o jediný bod za vedoucím Quinnem Hughesem, spoluhráčem z prvního obranného páru Canucks.

Vancouver vyhrál potřetí za sebou. Během čtyř dnů porazil New Jersey i oba kluby z New Yorku a posunul se na druhé místo NHL. "Od prvních střídání jsem cítil, že kluci mohou vyhrát i dnes. Je skvělé na výjezdu uspět proti tak silným týmům, jako jsou ty newyorské," pochvaloval si trenér Canucks Rick Tocchet.

Pošesté v sezoně se střelecky prosadil obránce Anaheimu Gudas. Řízný bek se v úvodu třetí třetiny po návratu z trestné lavice dostal do úniku, v pro něj netradiční situaci sice neuspěl, puk ale opět získal a po rychlé otočce kolem branky ho zasunul za přesouvajícího se Juuseho Sarose.

Gudas, jenž si šestou trefou vyrovnal kariérní maximum, odehrál velkou část zápasu ve dvojici s Jacksonem LaCombem. Mladý americký bek se do sestavy Ducks vrátil po dvou zápasech a v den 23. narozenin odehrál první dvoubodový zápas v kariéře. "Hrát s Radkem je skvělé. Během zápasu mi dal spoustu rad. Na ledě i mimo něj stále mluví a tím mi velmi ulehčuje hru," řekl o spolupráci s českým bekem LaCombe.

Dostál v brance Ducks odolával Nashvillu až do 46. minuty, v níž jeho neprůstřelnost prolomil Alexandre Carrier. V závěrečném tlaku se Predators prosadili ještě dvakrát, stav už ale pouze zkorigovali na konečných 5:3. Český gólman zlikvidoval 39 střel a byl vyhlášen první hvězdou duelu.

Pastrňák v 5. minutě otevřel skóre zápasu s Arizonou. Český útočník se v přesilové hře dostal k puku po přistrčení Pavla Zachy a ranou ze své tradiční pozice v levém kruhu překonal Connora Ingrama. Havířovský rodák zaznamenal 57. bod v sezoně a udržel čtvrté místo v ligové produktivitě.

Další body mohl český kanonýr přidat v prodloužení, v několika nadějných pozicích ale neuspěl. "Měl jsem tam několik brejků, ale bohužel jsem je neproměnil. Mrzí mě to, protože vím, že jsem nás mohl dovést k výhře. Ty šance mě budou pronásledovat ještě v noci," řekl Pastrňák.

Vítězství Arizony 4:3 v prodloužení gólem a asistencí řídili Clayton Keller a Dylan Guenther. Rozhodující branku v čase 64:04 obstaral Nick Schmaltz. Ten překonal gólmana Jeremyho Swaymana, který v brance jen o minutu a půl dříve nahradil zraněného Linuse Ullmarka. "Pro Jeremyho to byla opravdu těžká pozice. Celý zápas seděl na střídačce a najednou musel naskočit. Bylo to nešťastné," uvedl Pastrňák.

Kubalík ukončil třízápasové čekání na gól a prosadil se podeváté v sezoně. Český útočník si našel puk před brankou a tři sekundy před koncem první třetiny gólem z bezprostřední blízkosti korunoval nápor Senators. Hosté po jeho trefě vedli 2:1, náskok ale neudrželi. Calgary jim ve třetí části nasázelo čtyři góly a vyhrálo 6:3. Dvěma góly se na obratu podíleli Jegor Šarangovič a Blake Coleman.

Do statistik se v úterním programu zapsal také David Kämpf, jenž asistencí pomohl Torontu k vysokému vítězství 7:1 nad San Jose. Sharks s Filipem Zadinou, Tomášem Hertlem a Janem Ruttou v sestavě prohráli podvanácté v řadě a jsou nejhorším týmem NHL.

Neuspělo ani Chicago, které je v Západní konferenci jen o jednu příčku nad Žraloky. Blackhawks podlehli Edmontonu 1:2 a padli pošesté z posledních sedmi zápasů. Petra Mrázka v utkání skoupém na šance překonali Connor McDavid a Leon Draisaitl.

NHL:

Buffalo – Seattle 2:5 (1:2, 1:3, 0:0)
Branky: 5. J. Skinner, 21. Tuch – 14. Gourde, 19. Dunn, 23. Wennberg, 32. Schwartz, 37. Beniers. Střely na branku: 38:26. Diváci: 14.628. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Schwartz, 3. Borgen (všichni Seattle).

Toronto – San Jose 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)
Branky: 21. a 44. Marner, 17. Rielly, 18. Matthews, 23. Holmberg (Kämpf), 42. McCabe, 46. N. Robertson – 28. Thrun. Střely na branku: 45:23. Diváci: 18 364. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Nylander, 3. McCabe (všichni Toronto).

Tampa Bay – Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 53. Motte, 56. Hagel, 63. Perbix – 32. Danault, 35. M. Roy. Střely na branku: 29:21. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Perbix, 2. Hagel (oba Tampa), 3. Roy (Los Angeles).

NY Islanders – Vancouver 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky: 32. a 56. Nelson – 17. Hronek, 19. Q. Hughes, 31. E. Pettersson (Hronek), 38. T. Myers, 59. Joshua. Střely na branku: 20:34. Diváci: 15 695. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Hronek (oba Vancouver), 3. Nelson (NY Islanders).

Arizona – Boston 4:3 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 29. Keller, 37. Guenther, 41. Maccelli, 65. Schmaltz – 5. Pastrňák, 30. J. Boqvist, 46. DeBrusk. Střely na branku: 36:33. Diváci: 4600. 1. Schmaltz, 2. Guenther, 3. Ingram (všichni Arizona).

Nashville – Anaheim 3:5 (0:3, 0:1, 3:1)
Branky: 50. A. Carrier, 58. Tomasino, 60. Gurjanov – 12. R. Strome, 15. Vatrano, 18. McTavish, 24. Terry, 44. Gudas. Střely na branku: 42:33. Lukáš Dostál za Anaheim odchytal celý zápas, inkasoval tři branky ze 42 střel a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Dostál, 2. Terry, 3. LaCombe (všichni Anaheim).

Winnipeg – Columbus 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 31. a 44. Perfetti, 4. Dillon, 35. Morrissey, 50. Vilardi. Střely na branku: 23:29. Diváci: 12.512. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Perfetti, 3. Dillon (všichni Winnipeg).

Chicago – Edmonton 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 6. Dickinson – 9. Draisaitl, 22. McDavid. Střely na branku: 26:15. Petr Mrázek za Chicago odchytal 57 minut a 40 sekund, inkasoval dvě branky z 15 střel a úspěšnost zákroků měl 86,7 procenta. Diváci: 19 756. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Dickinson (Chicago).

Calgary – Ottawa 6:3 (1:2, 1:1, 4:0)
Branky: 5. Zary, 24. Šarangovič, 41. Hanifin, 49. Coleman, 56. Šarangovič, 58. Coleman – 5. Bernard-Docker, 20. Kubalík, 33. B. Tkachuk. Střely na branku: 36:33. Diváci: 17 219. Hvězdy zápasu: 1. Hanifin, 2. Šarangovič, 3. Coleman (všichni Calgary).

St. Louis – Florida 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
Branky: 4. B. Schenn – 43., 46. a 60. M. Tkachuk, 16. Stenlund, 22. Reinhart. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Stolarz, 3. Reinhart (všichni Florida).