Citizens deklasovali Huddersfield, Liverpool uspěl ve šlágru proti Arsenalu

OBSAHUJE VIDEO

Fotbalisté Chelsea ve třetím kole FA Cupu nedopustili překvapení, když na vlastní půdě porazili Preston 4:0. První půle Blues vůbec nevyšla, na čemž měla podíl i pevná obrana hostů. Ta se ale po změně stran rozpadla, což gólem odstartoval Armando Broja, jenž se prosadil poprvé od začátku října minulého roku. Tým ze Stamford Bridge dokázal po hodině hry přidat v rozmezí tří minut další dvě trefy a nakonec si s poklidem zajistil postup do čtvrtého kola.

Londýňanům se v posledních letech výrazná zaváhání v nevyzpytatelném FA Cupu vyhýbala. V minulém ročníku sice opustili nejstarší klubovou pohárovou soutěž už ve třetím kole, to však byl jejich sokem Manchester City. Poslední porážka od soupeře z nižší ligy se tak datovala až do sezony 2014/2015, kdy je vyřadil Bradford. Preston navíc přijížděl na Stamford Bridge s tristní bilancí dvou výher z předchozích 10 druholigových utkání.

Chelsea na soupeře podle očekávání vyrukovala s aktivní hrou a téměř mu nepůjčovala balon, první pokus mířící mezi tři tyče si ale překvapivě připsali hosté. Will Keane ovšem slabou střelou zpoza vápna nenadělal Djordjemu Petrovičovi žádné problémy a na druhé straně navíc konečně začali hrozit Blues. Ve 22. minutě našel Enzo Fernández výborným pasem za obranu Colea Palmera, ten ale tváří v tvář brankáři prováhal ideální moment na střelu a míč i s přispěním Fredericka Woodmana skončil mimo. Následně si domácí nepohlídali náběh Milutina Osmajiče, který se prohnal až k Petrovičovi, jenž si však s pokusem černohorského útočníka dokázal poradit. Velký favorit se pak celý zbytek první půle jen marně snažil prolomit odpor Prestonu, a do šaten se tak odcházelo za bezgólového stavu.

CHELSEA SI VYHLÉDLA NOVÉHO STŘEDNÍHO OBRÁNCE. DOBRÝMI VÝKONY SE AKTUÁLNĚ PREZENTUJE NA SAN SIRU

Oboustrannou střeleckou impotenci ukončila až 58. minuta, v níž si výborný centr Mala Gusta našel naskakující Broja a hlavičkou, kterou ještě otřel o vzdálenější tyč, poslal Chelsea do vedení. O několik chvil později srdnatě bojující Preston podruhé potrestal Thiago Silva, jenž si našel balon z rohového kopu mířící k přední tyči a stejným způsobem jako jeho albánský kolega rozvlnil síť. Senzační pasáž z pohledu Chelsea uzavřel Raheem Sterling, jehož přímý kop zhruba z 25 metrů zaplaval přímo do Woodmanovy sítě a definitivně zlomil odpor druholigového soka. V závěru po Sterlingově přihrávce přidal Fernández čtvrtý gól, jenž nejprve kvůli ofsajdu neplatil, po dlouhém přezkumu u videa ho však rozhodčí nakonec uznal.

Zlepšenou formu z posledních týdnů si tak Chelsea přenesla i do FA Cupu. Svého dalšího soupeře se dozví při losu konaném 8. ledna.

Manchester City v cestě za obhajobou FA Cupu smetl Huddersfield

Manchester City nedal dle očekávání Huddersfieldu šanci a ve třetím kole FA Cupu zvítězil 5:0. V sestavě favorita se sice již v osmém soutěžním utkání v řadě neobjevil Erling Haaland (23), fanoušky modrých však kromě vysokého vítězství potěšil i návrat Kevina De Bruyneho (32), jenž po dlouhém zranění odehrál téměř celou druhou půli. Dvěma góly se blýskl Phil Foden (23). Obhájce trofeje si i díky němu bez problémů došel pro 12. účast ve čtvrtém kole nejstarší klubové soutěže světa za sebou.

Citizens dlouho nemohli najít recept na hostující obranu, která před vlastním pokutovým územím bránila jako jeden muž a nedopouštěla se žádných velkých chyb. Domácí se dočkali až po půlhodině hry, kdy se po dorážce v pokutovém území prosadil Foden.

Chvíli nato vedli fotbalisté Manchesteru již o dvě branky, když do přihrávky Rica Lewise vložil nohu Julián Álvarez a z jeho kopaček se míč dokutálel až za brankovou čáru.

Příprava Leverkusenu se proměnila v české galapředstavení. Hložek dal dva góly, Schick se radoval jednou

Třetí branku Manchesteru vstřelil v 58. minutě Oscar Bobb, na jehož tečovanou střelu neměl Lee Nicholls nárok. Chvíli na to mohl s odpovědí přijít Huddersfield, dělovku Sorby Thomase však dokázal Stefan Ortega na poslední chvíli zneškodnit.

A tak v 65. minutě přidal svůj druhý gól v zápase Foden, který zpoza vápna zvýšil již na 4:0. O devět minut později dokonali Citizens pověstného "bůra", o něhož se po přihrávce De Bruyneho chladnou střelou do levého spodního rohu postaral Jérémy Doku.

Citizens tedy podle očekávání outsidera přejeli rozdílem třídy a mohou se těšit na další kolo. Soupeře pro tuto fázi jim v pondělí 8. ledna určí los. Samotný duel se pak odehraje zhruba za tři týdny.

West Ham jen remizoval s Bristolem, rozhodne tak odveta

Trvalo pouhé čtyři minuty, než vyslal Lucas Paquetá fantastický vzdušný pas na rozběhnutého Bowena. Ten si po precizním zpracování míče poradil s brankářem a následnou ranou mezi nohy obránce Camerona Pringa otevřel skóre zápasu.

O chvíli později mohl náskok Kladivářů navýšit Pablo Fornals, nicméně Max O'Leary předvedl proti jeho pohotové ráně skvostný reflexivní zákrok. Gólman Bristolu se před pauzou stihl vytáhnout ještě jednou, když jeho pozornost otestoval James Ward-Prowse.

Po změně stran měli hosté obrovskou příležitost ke srovnání. Jason Knight poslal z pravé strany ostrý centr do vápna, který bránící Kurt Zouma odklonil pouze k Pringovi, jehož tvrdá rána skončila jen těsně vedle levé tyče. V 61. minutě už ale The Robins slavili, když Joe Williams vyslal do samostatného úniku Tommyho Conwaye, jenž přízemní střelou propálil Lukasze Fabiaňského.

Útočník hostí překonal polského brankáře ještě jednou, napodruhé už ale West Ham zachránil zdvižený praporek. Rozhodnout mohl v 85. minutě střídající Danny Ings, jenže bývalý kanonýr Liverpoolu z bezprostřední blízkosti nepochopitelně selhal.

Duel v hlavním městě tedy jméno postupujícího nepřinesl, a o všem podstatném se tak rozhodne až v odvetě. Již v pondělí 8. ledna se však oba celky dozví jméno svého potenciálního soupeře pro čtvrté kolo.

Salahova absence Liverpool nemrzela, Arsenal se v zápase bez červené trefil jen do vlastní sítě

Hráči Arsenalu sice ve třetím kole FA Cupu herně velkou část střetnutí dominovali, nakonec se ale po porážce 0:2 od Liverpoolu s nejstarší fotbalovou soutěží světa rozloučili. Zápas, ve kterém oba celky na podporu kampaně „No More Red“ bojující proti násilí v ulicích Londýna oblékly dresy bez typické červené barvy, provázely především neproměněné příležitosti. Na útočné fázi hostů byla dlouho znát absence Mohameda Salaha, jenž odjel reprezentovat Egypt na Africký pohár národů. Rozhodnutí tak přinesl obránce Gunners Jakub Kiwior, který si nešťastně vstřelil vlastní gól.

Když se spolu týmy utkaly 23. prosince nedávno skončeného roku naposledy, jednalo se o souboj o čelo tabulky Premier League. Po výsledné remíze se z udržení na první příčce radoval Arsenal, jeho hra se ale od té doby rapidně zhoršila, což vyústilo v propad o tři pozice a pětibodové manko na Reds. Příznivcům Kanonýrů tak nezbývalo než doufat, že jejich miláčky nastartuje souboj v FA Cupu, který Londýňané získali nejvíckrát ze všech týmů.

Začátek vyšel lépe domácím. Už ve třetí minutě brankář Aaron Ramsdale dlouhým nákopem našel Reisse Nelsona, jenž snadně obešel Alissona, ale z úhlu trefil pouze boční síť. Hráči Arsenalu zůstali aktivní a ve 12. minutě se připomněl Martin Ödegaard, ke kterému se ve vápně odrazil balon. Kapitán londýnského celku jej ovšem napálil pouze do břevna. Kanonýři nesundali nohu z plynu ani v závěru poločasu. Nejprve Ödegaardovu ránu gólman vyrazil na roh, po němž Kai Havertz hlavičkoval těsně vedle levé tyče. Na samém konci první půle se konečně ozval i Liverpool. Pumelici Trenta Alexandera-Arnolda dokázal Ramsdale vytáhnout na horní tyč.

Ve druhé půli začal aktivně opět Arsenal. Bukayo Saka se s míčem dostal za obranu, ale k zakončení nedoběhl, neboť se skvěle vrátil Joe Gomez. Ten o pár chvil později vyzkoušel štěstí na opačné straně hřiště, jeho rána ovšem proletěla nad břevnem. Krátce před hodinou hry předvedli Kanonýři povedený signál u přímého kopu, nicméně Saka poslal balon vysoko nad. K další příležitosti se anglický křídelník dostal po 70 minutách hry, bránu však znovu netrefil. Po chvíli zahrozili i hosté. Luis Díaz se uvolnil a nebezpečně vypálil. Skvělým zákrokem se proti ráně předvedl Ramsdale a z následného rohového kopu Diogo Jota napálil břevno. Liverpool nadále tlačil a nakonec se mu to vyplatilo, když si v 80. minutě srazil míč do vlastní sítě po přímém kopu Kiwior. Závěrečný tlak Kanonýři nevyužili, naopak ještě jednou inkasovali. Rychlý protiútok zakončil Díaz přesně do pravé šibenice.

Šlágr třetího kola nejstarší fotbalové pohárové soutěže tak skončil vítězstvím Liverpoolu. Úředním hracím dnem další fáze FA Cupu je 27. leden.