MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Amundsen a Digginsová uhájili na Alpe Cermis triumf v Tour de Ski, Janatová skončila osmnáctá

Tradičním výběhem na sjezdovku Alpe Cermis se uzavřel 18. ročník Tour de Ski, který vyhráli Nor Harald Östberg Amundsen a Američanka Jessie Digginsová, jež zopakovala kralování z roku 2021. Česká reprezentantka Kateřina Janatová obsadila osmnácté místo, Adam Fellner jednatřicáté. V závěrečné etapě vybojovali premiérová vítězství ve Světovém poháru Francouz Jules Lapierre a americká závodnice Sophia Laukliová.

Kateřina Janatová během Tour de Ski
zdroj: ČTK / imago sportfotodienst

Amundsen navázal na slavného krajana Johannese Hösflota Klaeba, kterému patřily předchozí dva ročníky Tour. Tentokrát ale do miniseriálu kvůli nemoci nezasáhl stejně jako další norská hvězda Simen Krüger, jenž byl loni druhý.

Dojezd 7. etapy Tour de Ski s vítězným Lapierrem

Pětadvacetiletý Amundsen se ujal vedení po třetí etapě na Nový rok a první místo už nepustil. Do cíle nedělního závodu na 10 kilometrů volně doběhl jako pátý se ztrátou půl minuty na Lapierrea, což mu k celkovému prvenství bohatě stačilo.

"Byl jsem strašně nervózní. Během rozcvičky jsem se pozvracel, bylo mi hrozně. Každá buňka v těle se mi třásla," svěřil se Amundsen norské televizi NRK. "Nakonec to bylo úžasné. Lepší, než když jsem o tom snil," dodal Nor, který ovládl dvě z etap.

Za něj se překvapivě posunul Němec Friedrich Moch, který stejně jako Lapierre bojoval o premiérové vítězství ze Světového poháru. Nakonec s Francouzem prohrál o 2,4 sekundy. Třetí proťal cíl další francouzský lyžař Hugo Lapalus, což ho vyneslo na třetí příčku v Tour.

Fellner byl jednatřicátý s mankem 2:39,6 minuty na Lapierrea a stejnou pozici obsadil celkově. Od třicátého Nora Haavarda Taugböla ho dělilo deset vteřin. "Dá se říct, že jednatřicáté místo je pro mě úspěch. Bohužel mě dost mrzí, že jsem se nedokázal vejít do top 30 celkově," řekl Fellner. "Uteklo mi to o deset vteřin, což je na sedm závodů miniaturní rozdíl. Mrzí mě to moc. Převládá spíše zklamání než radost, ale takové to je. S čistým svědomím můžu říct, že jsem za těch sedm závodů nenechal nikde ani vteřinu a makal až do konce," doplnil.

Digginsová náskok s přehledem uhájila

Digginsová po šestém místě v poslední etapě ovládla Tour o 31 sekund před Norkou Heidi Wengovou, vítězkou z let 2017 a 2018. Na třetí místo se posunula Finka Kertu Niskanenová. Ze stupňů vítězů obě Seveřanky odsunuly Švédky Fridu Karlssonovou a Jonnu Sundlingovou, za nimi skončila šestá jejich krajanka Linn Svahnová, která si připsala tři etapová prvenství. Laukliová dnes na sjezdovce dominovala a triumfovala o 17 sekund před Wengovou.

Janatová udržela 18. příčku, na Digginsovou ztratila přes šest minut. "Je to nejlépe, co jsem ji (Tour de Ski) zatím zajela. Je to do dvacítky, splnila jsem si, co jsem chtěla," řekla česká lyžařka. "Když jsem byla desátá v Davosu, asi mě to trochu navnadilo, že bych chtěla pomýšlet výš. Počítají se ale všechny závody. Něco se mi nepovedlo, něco se povedlo víc. Myslím, že osmnácté místo je dobré," dodala Janatová.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme – 10 km volně s hromadným startem:

Muži: 1. Lapierre (Fr.) 33:00,7, 2. Moch (Něm.) -2,4. 3. Lapalus (Fr.) -16, 4. Vermeulen (Rak.) -27,8, 5. Amundsen -30,2, 6. Nyenget (oba Nor.) -45,5, ...31. Fellner (ČR) -2:39,6.
Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Amundsen 3:41:21,9, 2. Moch -1:19,2, 3. Lapalus -1:32,8, 4. Nyenget -1:57,3, 5. Klee (Švýc.) -2:07,4, 6. Valnes (Nor.) 2:17,7, ...31. Fellner -9:01,4.
Průběžné pořadí SP (po 16 z 34 závodů): 1. Amundsen 1302 b., 2. Valnes 1011, 3. Golberg (Nor.) 957, 4. Lapalus 751, 5. Klaebo (Nor.) 734, 6. Moch 705, ...20. Novák 425, 72. Fellner 85, 114. Černý 21, 125. Šeller (všichni ČR) 14.

Ženy:
1. Laukliová (USA) 38:16,5, 2. H. Wengová (Nor.) -17,1, 3. Claudelová (Fr.) 37,7, 4. Niskanenová (Fin.) 39,2, 5. Eidukaová (Lot.) -41,0, 6. Digginsová (USA) -48,5, ...19. Janatová (ČR) -2:27,1.
Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Digginsová 4:13:19,0, 2. H. Wengová -31,6, 3. Niskanenová 39,7, 4. Karlssonová -1:17,4, 5. Sundlingová 1:47,9, 6. Svahnová (všechny Švéd.) -2:06,3, ...18. Janatová -6:18,6.
Průběžné pořadí SP (po 16 z 34 závodů): 1. Digginsová 1402, 2. Svahnová 1094, 3. Brennanová (USA) 1071, 4. Ribomová (Švéd.) 1026, 5. Carlová (Něm.) 992, 6. Karlssonová 956, ...19. Janatová 464, 70. Beranová 64, 75. Antošová (všechny ČR) 57.