Sparta otočila díky Horákovi duel s Vítkovicemi a vede extraligu

foto Utkání 47. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera, 3. ledna 2024, Praha. Brankář Vítkovic Matěj Machovský inkasuje gól od Romana Horáka ze Sparty (vlevo).

Praha - Hokejisté Sparty porazili v 47. kole extraligy po obratu Vítkovice 2:1 a vedou tabulku. Pražané sice inkasovali jako první z hole Jonáše Peterka, ve druhé třetině však před více než 10 tisíci diváky během čtyř minut a 15 sekund dvakrát skóroval Roman Horák. Vítěznou branku vstřelil v oslabení. Sparta vyhrála sedmý z posledních osmi zápasů a na druhý pokus se dostala o bod před Pardubice do čela tabulky. Východočeši mají tři zápasy k dobru. Ostravané neuspěli po sérii čtyř vítězství.

Ve zraněními, nemocemi a tresty prořídlé sestavě Sparty figurovali dva junioři - osmnáctiletý bek Oliver Samson a stejně starý útočník Jakub Žmola. Extraligového debutu se nakonec dočkal jen Žmola, Samson na pozici sedmého beka se do hry nedostal.

V sedmé minutě šli do vedení Ostravané. Peterek přesměroval Fridrichovu nahrávku mezi Kovářovy betony a oslavil druhý gól v extralize.

Na konci 22. minuty se poprvé vylučovalo. Na trestnou lavici zamířil Pavlák, ale sparťané se bez větších potíží ubránili. A jen co byli znovu v pěti, po rychlé souhře s Najmanem vyrovnal povedenou ranou švihem z kruhu Horák. Dalším hříšníkem v domácích řadách byl ve 27. minutě Krejčík a Pražané udeřili v oslabení. Vondráčkovu nahrávku vypíchl Horák a svižnou střelou na zadní tyčku překonal Machovského.

Střelecky aktivnější byli sice ve druhé části hosté, ale ztroskotávali na brankáři Kovářovi. Ve 35. minutě skončila Vondráčkova teč nad. Kempný těsně před druhou pauzou napálil pravou tyčku za Machovským a hosté měli štěstí i v tom, že si odražený kotouč nesrazil do branky Mikuš.

Ve třetím dějství Sparta pozorně bránila vedení. Ve 46. minutě byl blízko vyrovnání Auvitu - nahozením od modré čáry rozezvučel tyčku. Právě francouzský bek byl pak prvním vyloučeným hráčem hostů, ale přesilovku Pražané nevyužili. Buchtele a Chlapík své šance neproměnili. Vítkovičtí to v závěru zkusili s dlouhou hrou bez gólmana, ale vyrovnat nedokázali.

Hlasy trenérů po utkání:

Pavel Gross (Sparta): "První třetina byla od nás taková zakřiknutá. Víme, v jakém složení teď jsme, chtěli jsme hrát disciplinovaně a bez zbytečných faulů, přesto dvě zbytečná vyloučení ve druhé třetině přišla. Paradoxně nás to však nakoplo. Měli jsme dobrý pohyb a dobře jsme to ubránili. První gól jsme dali záhy po skončení vítkovické přesilovky, druhý dokonce v oslabení, což nám strašně pomohlo. Začali jsme pak víc tlačit, víc bruslit, ale je třeba také říct, že nás dnes podržel Jakub Kovář v brance. To byl asi klíč. Ale i mladí kluci to dnes odmakali a budou každý zápas lepší a lepší."

Jiří Veber (Vítkovice): "Myslím, že jsme neodehráli vůbec špatný zápas, ale bohužel jedeme domů s prázdnou. Zápas se zlomil ve druhé třetině, kdy jsme hráli dvě přesilovky, ale byli jsme v nich lehkovážní. Lehkovážně jsme tam řešili pár situací. I když první gól jsme dostali už při hře pět na pět, stejně tam propadli tři hráči, přitom jsme dobře věděli, že hráč soupeře už skočil na led z trestné lavice. Přesto jsme zaváhali. V další přesilovce jsme si nesmyslně nahrávali kotouč a inkasovali jsme podruhé. Pak tam nějaké šance byly, ale bohužel jsme je nevyužili a Sparta už si to zkušeně pohlídala. Mrzí nás to, ale i takové zápasy jsou."

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Horák (O. Najman, Mikliš), 29. Horák - 7. Peterek (Fridrich, M. Barinka). Rozhodčí: Hradil, Květoň - Hynek, Šimánek. Vyloučení: 3:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.063.

Sestavy:

Sparta: Jakub Kovář - Mikliš, Krejčík, T. Tomek, Kempný, Irving, Pavlák - Řepík, Sobotka, P. Kousal - Chlapík, Horák, O. Najman - Mužík, Konečný, Buchtele - Hauser, M. Vitouch, Žmola. Trenér: Gross.

Vítkovice: Machovský - Raskob, L. Kovář, Grman, Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu - Lakatoš, Dej, Kalus - Peterek, M. Barinka, Fridrich - Vondráček, Krieger, Roberts Bukarts - Šoustal, Chlán, Claireaux. Trenér: Veber.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK