1. Futsal liga 2023/2024

Štancl šťastnou ránou poslal české juniory do semifinále, v něm je čekají domácí Švédové

Už se schylovalo k prodloužení, ale nastavovat se nemuselo. Česká juniorská reprezentace postoupila potřetí v řadě do semifinále mistrovství světa do dvaceti let po výhře 3:2 nad Kanadou. Vítěznou branku vstřelil Jakub Štancl jedenáct sekund před koncem díky teči kanadského obránce Olivera Bonka, syna českého mistra světa z roku 1996 Radka Bonka. Do bojů o medaile postoupili také Švédové, kteří se utkají s českým týmem a vyřadili Švýcarsko po výhře 3:2 v prodloužení. Dále uspěli Finové a Američané. Přímé přenosy semifinálových utkání nabídne ČT sport a ČT sport Plus ve čtvrtek, od 14:50 Švédsko – Česko a od 19:20 USA – Finsko.

Jakub Štancl slaví vítěznou branku proti Kanadě ve čtvrtfinále MS do 20 let
zdroj: Český hokej

Za stavu 2:2 se v posledních minutách zápasu vyčkávalo na chybu i na blížící se prodloužení. Jenže v závěrečných sekundách měli poslední akci v rukách čeští junioři. Po ose Aleš Čech – Dominik Rymon se kotouč dostal rychle na útočnou modrou čáru, Rymon zakombinoval s Ondřejem Becherem, jenž přistrčil volnému Štanclovi.

Český útočník už nic velkého nevymýšlel, švihem poslal puk směrem na bránu a do dráhy se nešťastně vložil Kanaďan Bonk. Brankář Mathis Rousseau na změnu směru nestihl zareagovat a Kanaďané věděli, že je zle. Česká radost mohla naplno vypuknout a o jedenáct sekund později se závěrečným klaksonem ještě jednou. Svěřenci trenéra Patrika Augusty si zahrají o medaile, čímž navázali na dva předchozí výběry, které vedl kouč Radim Rulík.

"V závěru se to začalo malinko přiklánět na naši stranu. S velkým štěstím, to ale k těmto velkým zápasům patří, se nám podařilo dát třetí gól, který rozhodl. Obrovský respekt patří hráčům, jak to odmakali. Nebylo to jednoduché, často jsme se bránili. Výhru už jim ale nikdo nevezme," uvedl Augusta.

Štancl se stal střelcem zápasu, neboť skóre čtvrtfinálového duelu sám otevřel v osmé minutě. Poté sice Rymon neproměnil trestné střílení, ale na 2:0 přece jen zvýšil Tomáš Cibulka tvrdou střelou od modré čáry. Až na první zhruba pětiminutovku patřila úvodní třetina českému týmu.

Když však na začátku druhé třetiny Eduard Šalé nedal v ideální pozici třetí gól při přečíslení dvou na jednoho, Kanada se nadechla k velkému obratu ve hře a dorovnala stav. Zanedlouho totiž snížil Matthew Wood a po sérii dalších kanadských šancí a dlouhém tlaku přece jen vyrovnal Jake Furlong. Česká reprezentace byla v hluboké herní depresi a vysvobodila ji až přestávka.

Ve třetí třetině se obraz hry příliš nezměnil, dál měli navrch Kanaďané, kteří šli za rozhodující trefou. Jenže Brayden Yager v pozici mezi kruhy napálil jen tyč a další příležitosti hráčů s javorovým listem na dresu pochytal vynikající Michael Hrabal v české brance.

"Michael Hrabal nás neskutečně podržel a dal nám sebevědomí, je to super ho mít v bráně. Kanada hodně tlačila ve druhé a třetí třetině, ale my jsme zůstali silní a blokovali jsme hodně střel. Bojovali jsme až do konce a na konci to tam spadlo. Zápas hodně bolel, my jsme ale bojovali a skákali tam po hlavě. A vyšlo to. Snažíme se užít si to, ale zase ne moc, budeme se připravovat na finále. Ale jsou to super pocity," hodnotil Štancl.

Finové udolali Slováky 4:3 po prodloužení

Slováci se sice proti Finům zachránili v zápase, když pouhých 44 sekund před koncem základní hrací doby srovnal na 3:3 při hře bez brankáře Filip Mešár, ale prodloužení už nezvládli. Už po 24 sekundách rozhodl nastavení Jere Lassila a poslal Finy do semifinále, kde se výběr Suomi představí potřetí za poslední čtyři roky. Slovensko čeká na účast v nejlepší čtyřce turnaje od roku 2015, kdy dosáhlo na bronz.

Američané neměli ve čtvrtfinále proti Lotyšům větší problémy a zvítězili pohodlně 7:2. Po první části hry vedli 3:1 a po dvou třetinách byl stav už 6:1. Útočník Gabe Perreault zaznamenal dva góly a celkem tři body, Lotyšům nepomohly dvě trefy Danse Ločmelise.

Tre kronor ztratili dvoubrankový náskok, přesto postoupili

Švédové vykročili proti Švýcarsku za třetí semifinálovou účastí už po 94 sekundách, kdy otevřel skóre tečí střely Mattiase Hävelida Otto Stenberg. V 18. minutě zvýšil v přesilové hře Jonathan Lekkerimäki.

V závěru druhé třetiny ale vrátil Švýcary do hry Jan Hornecker a v polovině třetí části vyrovnal Nick Meile. Švédové rozhodli v čase 65:22 v přesilové hře při vyloučení Rodwina Dionicia díky trefě Axela Davida Edstroma.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu – čtvrtfinále:

Česko – Kanada 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Štancl (Rymon), 19. Cibulka (Kulich), 60. Štancl (Becher, Rymon) – 24. Wood (Cowan, Yager), 37. Furlong (Poitras). Rozhodčí: Bjork (Švéd.), Hebeisen (Švýc.) – Durmis (SR), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10 117.

Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Šalé, Melovský, S. Redlich – Rymon, Becher, Štancl – Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta.
Kanada: Rousseau – Lamoureux, Mateychuk, Warren, Furlong, Bonk, Donovan, T. Nelson – Dumais, Celebrini, Minten – Savoie, Poitras, Geekie – Danielson, Beck, Allard – Rehkopf, Yager, Cowan – Wood. Trenér: A. Letang.

Slovensko – Finsko 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 – 0:1)
Branky a nahrávky: 20. A. Sýkora (Mešár), 48. Dvorský (Pekarčík), 60. Mešár (Štrbák, Dvorský) – 23. Männistö, 41. Hämeenaho (Lassila, Naukkarinen), 59. Kaskimäki (Helenius) 61. Lassila (Salin, Nyman). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Pearce – Faucher, Heffner (všichni Kan.). Vyloučení: 1:2. Bez využití.

USA – Lotyšsko 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Fortescue (Moore, Gauthier), 12. G. Perreault (Casey), 15. D. Nelson (Casey, J. Snuggerud), 26. McGroarty (Howard, Brindley), 36. W. Smith (G. Perreault, Leonard), 40. G. Perreault (W. Smith, Casey), 47. Moore (Gauthier) – 14. D. Ločmelis, 53. D. Ločmelis (Fenenko, Vilmanis). Rozhodčí: Hinterdobler (Něm.), Murray (Kan.) – Konc (SR), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 2749.

Švédsko - Švýcarsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Stenberg (M. Hävelid, E. Pettersson), 18. Lekkerimäki (Öhgren, Wahlberg), 66. Sandin-Pellikka (Lekkerimäki, Östlund) - 38. Hornecker (Reber), 50. Meile (G. Weber, Christe). Rozhodčí: Brander (Fin.), Kohlmüller (Něm.) - Gustafson (USA), Rampír (ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 11 512.