Branky, body, vteřiny

Brenda Fruhvirtová urvala v Aucklandu první výhru na WTA, vítězný návrat slaví v Brisbane Nadal

Brenda Fruhvirtová si na sedmý pokus připsala první výhru na okruhu WTA. V úvodním kole v Aucklandu porazila 7:5, 6:4 Annu Blinkovovou z Ruska. Vstup do turnaje naopak nevyšel Tereze Martincové, která nevyužila dva mečboly a podlehla 7:6, 5:7 a 2:6 Varvaře Gračovové z Francie. Vítězně zahájila sezonu v Brisbane Linda Nosková. V těsném souboji odvrátila mečbol a Maďarku Tímeu Babosovou po více než třech hodinách porazila 5:7, 7:6 a 7:6. Po boji uspěl i Tomáš Macháč, který sedmého nasazeného Tomáse Martína Etcheverryho z Argentiny porazil 6:7, 7:5 a 7:6.

Nadal se na okruh ATP vrátil vítězně

Šestnáctiletá Fruhvirtová se stejně jako Martincová do hlavní soutěže v Aucklandu probojovala z kvalifikace. Proti Blinkovové, 48. hráčce světa, také zaznamenala první výhru nad tenistkou z nejlepší stovky světového žebříčku.

Další soupeřkou Fruhvirtové, které patří v pořadí WTA 117. příčka, bude třetí hráčka světa a úřadující šampionka US Open Cori Gauffová. Devatenáctiletá Američanka v Aucklandu obhajuje loňský titul.

Martincová naopak proti Gračovové dobře rozehraný zápas nezvládla. První sadu získala 7:3 v tie-breaku a ve druhé neudržela vedení 3:1 a v jejím závěru neproměnila dva mečboly. V rozhodující sadě už měla navrch Francouzka a Martincové nepomohlo ani sedm odvrácených mečbolů.

Raducanuová se vrací po dlouhé odmlce

První zápas po více než osmiměsíční pauze odehrála vítězka US Open 2021 Emma Raducanuová, která se loni na jaře podrobila operacím obou zápěstí a kotníku. Jednadvacetiletá Britka porazila Rumunku Elenu-Gabrielu Ruseovou 6:3, 4:6, 7:5.

"Mám velkou radost, že jsem zpátky. Nemohla jsem se dočkat, až sezona začne. Snad vydržím zdravá," uvedla Raducanuová. "Je to náročné po tak dlouhé pauze, ale jsem vděčná, že jsem zdravá. Že se mohu hýbat, nejsem upoutaná na lůžko a na invalidním vozíku," dodala.

Nosková odolala mečbolu soupeřky

Nosková v Brisbane čelila mečbolu při vlastním podání ve druhém setu za stavu 5:6. Dokázala však vyrovnat a v tie-breaku uspěla 10:8. Do zkrácené hry dospěl i rozhodující set poté, co česká tenistka při vedení 6:5 promarnila dvě možnosti zápas ukončit.

Následující tie-break už byl jasnou záležitostí Noskové, která v něm o jedenáct let starší Babosovou porazila 7:2. Další soupeřkou 40. hráčky světového žebříčku bude Sorana Cirsteaová z Rumunska.

Třiadvacetiletý Macháč odehrál zápas jako na houpačce. První set ztratil poté, co v tie-breaku promarnil vedení 5:1 a prohrál 5:7. Výpadkům se nevyhnul ani poté, přesto se mu podařilo skóre otočit a postoupit.

Ve druhém setu Macháč nad třicátým hráčem světa vedl už 4:1, ale dovolil soupeři vyrovnat a rozhodl až brejkem za stavu 6:5. Stejný náskok prohospodařil i ve třetím setu, kdy navíc při skóre 5:3 nevyužil dva mečboly.

Rozhodnout tak musela zkrácená hra, v níž už měl jasně navrch Macháč. Získal ji pro sebe poměrem 7:1 a ve druhém kole ho čeká domácí Rinky Hijikata, který si v prvním kole poradil 7:6 a 6:2 s krajanem Thanasim Kokkinakisem.

Nadal se vrátil na kurty výhrou nad Thiemem

Úspěšný návrat ve dvouhře po roční zdravotní pauze má za sebou Španěl Rafael Nadal. Bývalý první hráč světa a vítěz 22 grandslamů porazil 7:5 a 6:1 někdejšího třetího hráče žebříčku Dominica Thiema z Rakouska.

Sedmatřicetiletý Nadal téměř celou minulou sezonu vynechal kvůli zranění kyčle a následné operaci. V Brisbane se na kurty vrátil nejprve ve čtyřhře, ve které však spolu s krajanem Marcem Lópezem podlehli domácímu páru Max Purcell, Jordan Thompson 4:6, 4:6.