Sleduj nás

The Ring 9: Polák s Mišalkem v zápase večera, skvělý návrat Dvořáčka, suverénní gentleman DucárFoto: Patron Boxing

Poslední předsilvestrovský večer patřil ve slovenské metropoli profesionálnímu boxu. Stáj Patron Boxing poprvé ve své historii vyrazila za české hranice a rozbouřila bratislavský Dům Sportu. „Rádi bychom se na Slovensko v roce 2024 zase vrátili,“ usmíval se po eventu spokojený promotér Patrik Knopp.

Každé poprvé „bolí“ a nejinak tomu bylo také v případě The Ring 9. „Atmosféra byla úžasná, lidi si zápasy užívali, fandili, ohlasy máme parádní. Ale určitě bychom si přáli větší návštěvnost, úplně plnou halu. Ale víme, že to box na česko-slovenské scéně nemá snadné. Musíme neustále pracovat a snažit se jej posouvat vpřed. Věřím, že se nám to alespoň částečně daří,“ pokračoval v hodnocení Knopp.

Kdo přišel, určitě musí souhlasit. Jedenáct tvrdých bitev, kdy každá nabídla „to své“. Talent Fernéza na úvod nedokázal tvrdého a odolného Tomáše Podlase ukončit a hodnotil výkon podobně jako favorit hlavního duelu – Marian Džupka. Spokojenost s výhrou, nespokojenost s předvedeným výkonem. Dlužno dodat, že oba narazili na odolné a v případě Džupky také extrémně zkušeného soupeře.

Fantastickou bitvu těžkých vah svedli Majkel Wartalksi a Martin Sedlák. Druhý jmenovaný naskočil do zápasu coby jako náhradník, když se o duelu dozvěděl při sledování galavečera #DayOfRecknoning z Rijádu v sobotu 23. prosince. Výsledek? Wartalski poprvé musel boxovat plný počet kol a oba borci se pak nad pivem v centru Bratislavy bavili o tom, že by si mohli souboj zopakovat. Ovšem s tím, že o něm budou oba vědět stejně dlouhou dobu.

Slovenské hvězdy Zsolt Osadan i Viliam Tankó splnily role favoritů, druhý jmenovaný poté také roli ambasadora romské komunity, kdy obdaroval finanční podporou malou Tamarku.

V super lehké váze boxoval také objev roku 2023 na tuzemské scéně Goga Mamulashvili. Svěřenec bývalého skvělého profesionála Sandra Siprošviliho zvládl šestikolovou bitvu s tvrdým Argentincem Sergiem Javierem Escobarem a potvrdil, že může v dalších letech předvádět zajímavé bitvy třeba i na mezinárodní scéně.

Podobně se uvedli i Jozef Koller a po roční pauze David Dvořáček. Na titulovou bitvu s Tomášem Adámkem, po které touží, to nejspíše ještě pro únorový termín v Brně není, ale rozhodně ani po takové době bez zápasu na své šikovnosti a talentu nic neztratil.

„Máme ve stáji velkou řadu skvělých boxerů. Chceme kromě domácí scény v roce 2024 také na tu mezinárodní. Myslím, že kluci na to mají,“ je si vědom potenciálu svých podepsaných boxerů Knopp. Dodo Koller i David Dvořáček na zahraničí ještě mají čas, Vasil Ducár či Mário Zábojník za hranice letos ale jistě vyrazí. V případě prvně jmenovaného nejspíše nejen v klasickém boxu.

Jeho souboj se Sandrem Jandejskem pak ukázal rozdíl mezi regionální kvalitou podpořenou bojovností – a také obrovským fanklubem z řad kamarádů a kamarádem z Love Islandu, kterým si prošel – a tou evropskou kvalitou, kdy máte na kontě zajímavé (a mnohdy vyrovnané) duely i s boxery, kteří si dříve či později zaboxovali o světové pásy. Ducár vyhrál v exhibičním tempu, na druhou stranu, před Sandrem je třeba smeknout, že do souboje šel a že nechtěl být jen za boxovací pytel, ale ukázal i snahu a srdce.

Zároveň je třeba smeknout i před vítězem. Ducár mohl několikrát Jandejska tvrdě ukončit, ovšem neudělal to a místo toho, aby si dokazoval svoji dominanci a protivníka „uspal“, rozhodl se mu jít po spodcích, aby rozhodujícím úderem byl ten mezi ruce tvrdě na solar.

A Zábojník? Ten dlouho očekávaný duel dvou v roce 2023 neporažených bijců ukončil extrémně rychle. Už v prvním kole trefila jeho zadní možná nejdříve krk či zátylek Milana Procházky. Ten padl k zemi, a i když se z ní snažil rychle zvednout, ringový Martin Gajdoš jej do dalšího průběhu už správně nepustil. Zda byl rozhodující úder čistý, či nikoliv, ovšem v daný moment a z postavení vidět nemohl. Ostatně není snadné jej rozklíčovat ani z opakovaných záběrů.

Respektive, zda udělal Procházka v rozhodující moment pohyb hlavou vpřed, a proto Zábojníkův úder nedopadl tam, kam byl namířen – na bradu – nebo šlo skutečně o faul a resultát duelu měl vyznít jinak. Ostatně kdo ví, zda se oba rivalové potkali v ringu naposledy. On sami, ale i fanoušci si určitě přáli delší představení dvou zkušených a kvalitních boxerů. „I přesto to byl dle mého spolu se soubojem Polák vs. Mišalko zápas večera,“ pronesl na konto této vyhecované bitvy během tiskové konference Knopp.

A měl pravdu. Zábojník s Procházkou přinesli do ringu kvalitu a následně i obrovské emoce, Polák s Mišalkem pak nabídli i ono delší drama. Byl to prvně jmenovaný, který se hned v úvodu ocitl na podlaze ringu, kdy si přišel pro parádní přední hák Mišalka. Otřesený ale výrazněji nebyl a postupně dokázal přebírat zápas do svých rukou díky agresivitě a tvrdosti. Ve čtvrté tříminutovce navíc soupeři down dokázal oplatit, aby jej parádním závěrem v kole číslo šest ukončil a mohl začít slavit.

Respekt a potlesk přítomných si ale zasloužil také poražený, tohle byl zápas dvou mladých dravců, který by se neztratil ani na špičkové mezinárodní scéně.

Event The Ring 9 ukázal, že rok 2024 by mohl být pro tuzemskou elitu hodně zajímavý. „Už teď se chystáme na The Ring 10, který bude 2. února v Boby Centru ve spolupráci s Fusion Fight League. Na konci jara Praha, v létě zahraničí, září Plzeň a listopad opět Slovensko, rozhodně se mají fanoušci nač těšit. A rádi bychom se letos zaměřili také na amatérský box,“ dodal na závěr Knopp.

VÝSLEDKY THE RING 9 (velkými písmeny vítěz)

1. zápas, polotěžká váha 4x3 minuty: LUKÁŠ FERNÉZA (2-0, 1 KO) vs. Tomáš Podlas (1-3, 1 KO) – na body

2. zápas, těžká váha, 4x3 minuty: MAJKEL WARTALSKI (4-0, 3 KO) vs. Martin Sedlák (3-1, 3 KO) – na body

3. zápas, super lehká váha, 6x3 minuty: ZSOLT OSADAN (26-1-1, 17 KO) vs. Stefan Slavčev (11-55-3, 4 KO) – TKO 2. kolo

4. zápas, super lehká váha, 6x3 minuty: VILIAM TANKÓ (3-0, 3 KO) vs. Mike Juřík (7-9, 6 KO) – TKO 2. kolo

5. zápas, super lehká váha, 6x3 minuty: GOGA MAMULASHVILI (4-0-1, 3 KO) vs. Sergio Javier Escobar (28-30-4, 13 KO) – na body

6. zápas, super velterová váha, 4x3 minuty: JOZEF KOLLER (1-0) vs. Jan Rotter (1-1, 1 KO) – na body

7. zápas, polotěžká váha, 4x3 minuty: DAVID DVOŘÁČEK (6-0) vs. Norbert Růžička (4-6-1, 3 KO) – na body

8. zápas, křížová váha, 6x3 minuty: VASIL DUCÁR (15-7-2, 11 KO) vs. Sandro Jandejsek (7-5, 6 KO) – KO 2. kolo

9. zápas, super velterová váha, 6x3 minuty: JAN POLÁK (5-0, 5 KO) vs. Marian Mišalko (1-1, 1 KO) – TKO 6. kolo

10. zápas, super velterová váha, 6x3 minuty: MÁRIO ZÁBOJNÍK (11-0, 5 KO) vs. Milan Procházka (6-5, 4 KO) – KO 1. kolo

11. zápas, super střední váha (77 kg), 6x3 minuty: MARIAN DŽUPKA (14-0, 9 KO) vs. Tolja Hunanyan (9-9-1, 5 KO) – na body