Další blamáž Manchesteru United. Rudí ďáblové prohráli na půdě Nottinghamu

Manchester United si uřízl další ostudu. Rudí ďáblové sice před pár dny senzačně otočili duel Premier League s Aston Villou z 0:2 na 3:2, ale teď přišel další kolaps týmu z Old Trafford. Svěřenci nizozemského manažera Ten Haaga prohráli na půdě Nottingahmu 1:2. Chelsea vedla na půdě Lutonu 3:0, ale nakonec byla ráda za těsné vítězství o gól.

Ve 12. minutě rozehrál Issa Kaboré trestuhodně pouze na kopačku Palmera, který se dlouho nerozpakoval a z prvního doteku tvrdou ranou na zadní tyč rozvlnil síť. Ve 37. minutě zrychlil hru nádhernou kolmicí Moisés Caicedo. Na konci rychlého protiútoku se na pravé straně zjevil aktivní Madueke, jenž si počkal na pohyb obránců a pohotovou střelou do šibenice navýšil vedení Blues.

Po hodině hry pronikl do otevřené obrany Nicolas Jackson, jeho slabý pokus doprostřed branky však skryl pohodlně do rukavic Kaminski. Skomírající hru Kloboučníků oživil střídající Tahith Chong, který se uvolnil na levé straně a křižným pasem napříč pokutovým územím hledal Elijaha Adebaya. Ten ovšem ve svém náběhu zaspal a k balonu se vůbec nepropracoval. A tak se dostali ke slovu opět Londýňané. Jackson na polovině hřiště nejprve ustál těžký souboj a posléze vyslal na zteč Palmera. Nejlepší střelec Blues dostál své skvělé formě, pohrál si s defenzivou domácích a pohodlně rozvlnil síť. V 80. minutě se nováček ligy přece jen dočkal kýženého gólu. Na centr z rohového kopu si naskočil Ross Barkley a hlavou usměrnil míč na místo určení. Zápletku ještě v samotném závěru utkání nabídl Adebayo, jenž prokázal nejlepší orientaci v šestnáctce a doklepl odražený balon do prázdné brány.

Odpor Burnley na půdě Aston Villy zlomila až penalta

První výraznější příležitost si domácí celek vytvořil ve 13. minutě, kdy dostal příliš prostoru mezi obránci Watkins, jeho pohotovou přízemní ránu ale vychytal gólman James Trafford. Jinak ale útočníci Aston Villy v závěrečné fázi tápali, nakonec se však zasloužené branky dočkali krátce před půlhodinou hry, kdy ránu Leona Baileyho přizvedl nechytatelně pro gólmana střídající Hannes Delcroix. Záhy přišla ojedinělá šance hostů a také srovnání. Ve 30. minutě vracel Dara O'Shea přetažený přímý kop na bližší tyč, kde čekal Zeki Amdouni, který z první uklidil míč do sítě. Ve 42. minutě si však dobře pohlídal ofsajdovou linii Watkins, jenž z křídla naservíroval míč Moussovi Diabymu, jenž naprosto nehlídaný poslal jednoduše míč do brány.

Gól do šatny ovšem povzbudil hosty při vstupu do druhé půle. Ti zejména v úvodní pětiminutovce hýřili aktivitou, avšak nedokázali ji zužitkovat. Zdánlivé vale šancím na vyrovnání dal v 56. minutě Sander Berge, který za zatažení soupeře za dres viděl druhou žlutou kartu. V reakci na to poslal trenér hostů na hřiště Aarona Ramseyho, který se tak na hřišti potkal s bratrem Jacobem, jenž hájil barvy Aston Villy. Záhy po vyloučení začala nepříliš úspěšná kanonáda The Lions. A tak si vzal na starosti únik Lyle Foster a povedeným obstřelem vyrovnal. V závěru utkání však přišel po faulu Aarona Ramseyho pokutový kop a ten s velkým štěstím proměnil po dlouhém rozběhu ranou o břevno Douglas Luiz.

Brentford po prohře s Crystal Palace dál padá tabulkou

Výsledkové trable Brentfordu dokonale demonstroval předchozí domácí duel s Wolves. Pod ostudnou porážku 1:4 se jistě podepsaly citelné absence, když dlouhodobě distancovaného Ivana Toneyho doplnili Ben Mee pykající za červenou kartu a zraněný střelec Bryan Mbeumo. Na žádnou z těchto opor se nemohl Thomas Frank spolehnout ani v Selhurst Parku, kde domácí Crystal Palace naposledy zvítězilo na začátku září.

Šanci na ukončení této nelichotivé série Orlům zkomplikoval už po necelých 90 vteřinách hry Lewis-Potter. Mladý útočník si naběhl na skvěle načasovanou přihrávku od Madse Roersleva a ve skluzu propálil Deana Hendersona. Vedení však hostům vydrželo jen do 14. minuty, kdy po centru Jordana Ayewa složitým kopem z voleje vyrovnal ve vynikající formě hrající Olise. Krátce nato se pokusil vrátit jednobrankový náskok zpět na stranu Brentfordu Lewis-Potter, jenže přízemní ranou tentokrát na odchovance Manchesteru United nevyzrál. Další velkou příležitost si až v závěru úvodního dějství vypracovali domácí. Eze se ocitl na konci rychlé akce a uklidil balon přesně ke vzdálenější tyči.

Krátce před hodinou hry využil nekoncentrované obrany Včel podruhé v utkání Olise, který velice snadno prošel až do pokutového území a vymetl dolní roh brány Marka Flekkena. Další ránu se hostům pokusil v 72. minutě zasadit Eze, jenže jeho pumelici z otočky nizozemský gólman zneškodnil. Na druhé straně měl následně dvakrát pořádnou porci štěstí Henderson. Nejprve totiž povedený projektil Neala Maupaye zpoza šestnáctky orazítkoval břevno a jen o pár okamžiků později z bezprostřední blízkosti trestuhodně minul Yoane Wissa.

Manchester City se dere vzhůru i bez zraněného Haalanda

Favorit se hned od úvodního hvizdu ujal míče a trpělivě hledal skulinu v obranných řadách hostí. Tu našel ve 14. minutě Rodri, před kterým se otevřel volný prostor až k hranici pokutového území, odkud vypálil milimetrově přesně ke vzdálenější tyči. O chvíli později si na skvěle načasovanou kolmici z kopačky Phila Fodena naběhl Bernardo Silva, nicméně jeho pokusu vystavil stopku reflexivním zákrokem Wes Foderingham. Na druhé straně se v ojedinělé šanci zjevil William Osula, jeho křižnou ránu však dokázal zavčas zablokovat Manuel Akanji.

Po změně stran si za defenzivní řadu hostí naběhl aktivní Foden, ale Foderingham dokázal anglického univerzála skvělým výběhem vytlačit ze střelecké pozice. V 61. minutě odvedl geniální práci střídající talent Oscar Bobb, jenž uvolnil v pokutovém území Fodena, ten křižným pasem našel nabíhajícího Álvareze a argentinský reprezentant už nemusel nad ničím přemýšlet a pohodlně dopravil míč na místo určení. O chvíli později Álvarez vystihl odkop Foderinghama a od druhého zápisu do střelecké listiny jej dělilo jen pár centimetrů.

Vlci si doma vychutnali svou oblíbenou kořist

Everton zareagoval na výrazný bodový odpočet famózně a triumfem nad Burnley z poloviny prosince se vymanil ze sestupového pásma. Poté však navzdory sympatickému výkonu nestačil na Tottenham a následně přenechal všechny body i Manchesteru City. Zpět na vítěznou vlnu toužil naskočit ve Wolverhamptonu, kde na něj ale čekali po třetím vítězství v řadě bažící Vlci. Na jejich úspěšné minisérii měl lví podíl Mario Lemina, jenž ke své tradičně solidní defenzivní práci přidal i góly do sítě Chelsea a Brentfordu.

Gabonský záložník nakonec do utkání z osobních důvodů nezasáhl. Na útočném snažení jeho spoluhráčů to však nebylo v úvodu střetnutí vůbec patrné. Hee-Chan Hwang se skvělou zasekávačkou zbavil svého strážce a následně vybídl ke skórování Cunhu, ten se ale k zakončení z nebezpečné pozice nepropracoval. U další akce byl opět Hwang, nicméně tentokrát se střelou nepochopitelně otálel, a zmařil tak rychlý protiútok domácího týmu. Ve 25. minutě byli Vlci za svou aktivitu konečně odměněni. V chaotické situaci před Jordanem Pickfordem se nejlépe zorientoval neobvyklý střelec Kilman, který z bezprostřední blízkosti propasíroval míč do sítě.

Vlci nepolevovali v ofenzivním snažení ani po změně stran. Pablo Sarabia vyslal dobře načasovanou kolmicí na zteč Hwanga, ten našel na zadní tyči osamoceného Cunhu, který už měl situaci jednoduchou a uklidil balon do prázdné brány. Následně si na přízemní centr ideálních parametrů z dílny Cunhy naběhl Craig Dawson a špičkou kopačky dopravil balon za záda bezmocného Pickforda. Na druhé straně mohl přidat zápletku Dwight McNeil, nicméně jeho tvrdá pumelice orazítkovala pouze břevno.

Nottingham si vyšlápl na dalšího giganta

Hosté vstoupili do duelu velmi vlažně a po celé první dějství jim neúnavný presink Forest činil velké potíže. V úvodní půlhodině proto klub z Manchesteru nezapsal do statistik ani jednu střelu. Naopak sympaticky hrající domácí si vytvořili řadu nadějných příležitostí, jenže většinu jejich pokusů dokázali obránci United zblokovat. Ve 33. minutě se přece jen svěřenci Erika ten Haga k zakončení odhodlali, pomalou ránu Aarona Wan-Bissaky ovšem pohodlně ukryl do rukavic Turner.

O poznání nebezpečnější projektil vyslal v 55. minutě Diogo Dalot, který zpoza šestnáctky rozezvonil brankovou konstrukci. Po hodině hry rozjel Nottingham parádní akci ozdobenou úvodním gólem. Na jejím konci předložil Gonzalo Montiel míč nehlídanému Domínguezovi, a ten zaváhání defenzivy Manchesteru potrestal nechytatelnou ranou k tyči. Nadále tápající United musela až v 78. minutě vysvobodit Turnerova nepřesnost. Přihrávku amerického gólmana totiž zachytil Alejandro Garnacho, jenž ještě balon posunul na skórujícího Marcuse Rashforda. Krátce nato mohl obrat Red Devils dokonat Christian Eriksen, Turner ale předchozí minelu skvělým zákrokem napravil, čímž zároveň rozjel smrtící protiútok domácích. Ten zakončil krásnou střelou k pravé tyči Gibbs-White.

Anglická liga - 20. kolo:
Luton - Chelsea 2:3 (80. Barkley, 86. Adebayo - 12. a 70. Palmer, 37. Madueke),
Aston Villa - Burnley 3:2 (28. Bailey, 42. Diaby, 89. Douglas Luiz z pen. - 30. Amdouni, 72. Foster)
Crystal Palace - Brentford 3:1 (14. a 59. Olise, 39. Eze - 2. Lewis-Potter)
Manchester City - Sheffield United 2:0 (14. Rodri, 61. Álvarez)
Wolverhampton - Everton 3:0 (25. Kilman, 53. Cunha, 61. Dawson)
Nottingham - Manchester United 2:1 (64. Dominguez, 82. Gibbs-White - 78. Rashford)