Straky zničil hattrickem Wood, Solanke pokračuje v řádění a Sheffield se doma porazil sám

Fotbalisté Nottinghamu zvítězili v 19. kole Premier League na hřišti Newcastlu 3:1. Tradiční sérii zápasů hraných na druhý svátek vánoční odstartovaly lépe Straky, když je Alexander Isak poslal proměněnou penaltou do vedení. Ještě do poločasu se ale hostům podařilo zásluhou Chrise Wooda srovnat, a stejný hráč po změně stran vývoj duelu zvrátil. Někdejší útočník Magpies pak skvělý výkon korunoval dokonce zkompletováním hattricku, a především díky němu tak The Tricky Trees vůbec poprvé v rámci novodobé historie anglické nejvyšší soutěže dokázali svého soupeře porazit.

Wood se do Newcastlu vrátil ve velkém stylu

Newcastle se ze všech sil snažil popasovat s nevlídným osudem v podobě obrovské marodky, dařilo se mu to však pouze v domácím prostředí. Tam vyhrál sedm ligových duelů v řadě, tragická forma ze hřišť soupeřů stvrzená víkendovou porážkou z Lutonu ho ovšem srazila až na průběžnou sedmou příčku. Ještě o 10 pozic níže se nacházel Nottingham, jehož funkcionáři zareagovali na tristní výsledky změnou trenéra. Premiéra Nuna Espírita Santa ale dopadla špatně, byť k prohře s Bournemouthem přispělo i kontroverzní vyloučení Willyho Bolyho.

První pozdvižení přinesla 23. minuta, kdy se po zákroku na Isaka uvnitř šestnáctky kopala penalta. Té se ujal sám faulovaný Švéd a přízemní ranou po levé ruce Matta Turnera otevřel skóre. Přesně po půlhodině hry mohl zničehonic srovnat Anthony Elanga, propadlý aut z těžké pozice v malém vápně ale nedokázal usměrnit do branky. Stejný hráč šel o pár chvil později nikým nehlídaný na Martina Dúbravku, místo přihrávky spoluhráči do ideální pozice však volil střelu, které slovenský gólman zlikvidoval. Do přestávky se hrál výborný fotbal s mnoha šancemi a vrchol přišel v nastavení. Nejprve ve vápně hostů prováhal ideální moment pro přihrávku Miguel Almirón, z čehož vyplynul rychlý brejk Nottinghamu, Elanga jej vyšperkoval pasem na Wooda a bývalý útočník Strak zakončením do prázdné brány srovnal.

Totožná spolupráce byla úspěšná i krátce po návratu na trávník. Švédský reprezentant poslal Wooda do úniku, ten si ještě pohrál s obráncem a povedeným lobem překonal Dúbravku. Famózní odpoledne novozélandského kanonýra ale nebralo konce. Po hodině hry si Wood skvěle naběhl na dlouhý pas z hloubi pole, suverénně obešel Dúbravku a střelou do odkryté brány završil hattrick. O několik minut později se po dlouhé době dostal ke slovu také Newcastle, pokus Lewise Mileyho ovšem skončil pouze těsně za vzdálenější tyčí. Zhruba čtvrthodinu před koncem mohl snížit Isak, ani jeho rána po centru z pravé strany, ani dorážka Bruna Guimaraese ale v síti neskončily. Jenže to bylo z dílny domácích pohříchu vše a Forest po zásluze dotáhli duel do zdárného konce.

Nottingham se tak domácí jízdy soupeře nezalekl a poprvé od roku 1988 v rámci ligové soutěže v St. James' Parku zvítězil. V příštím kole přivítá 30. prosince Manchester United, Newcastle se na Nový rok představí na hřišti Liverpoolu.

Solanke pokračuje v řádění

Bournemouth zdolal v 19. kole Premier League na Vitality Stadium Fulham 3:0. Hostům se proti celku z jižního pobřeží dlouhodobě nedařilo, neboť z posledních 12 vzájemných klání ovládli jen jedno. Tuto statistiku potvrdil také závěr první půle duelu. Přesnou přihrávku Alexe Scotta, jenž se vinou zranění představil v základní sestavě poprvé od začátku listopadu, totiž se štěstím proměnila ve vítěznou branku další staronová tvář ve vyvolené jedenáctce Justin Kluivert. Po změně stran pak po 65 soutěžních utkáních dostali červenočerní příležitost zahrávat pokutový kop, který v pojišťující gól přetavil Dominic Solanke. V nastavení ještě stihl nádhernou ranou do pravé šibenice zvýšit Luis Sinisterra.

Jména nováčků mezi manažerskými hvězdami Mikela Artety, Angeho Postecogloua či Roberta De Zerbiho se ve světě skloňovala v superlativech, kredit si však postupně získával i Andoni Iraola. Jeho Bournemouth hrál bez výraznějších hvězd fantasticky a v posledních šesti kolech nezískal žádný tým Premier League více bodů než právě Třešně. Stěžejním úkolem Fulhamu, jenž venku zvítězil jen v úvodním kole na půdě Evertonu, bylo uhlídat Solankeho, autora víkendového hattricku z Nottinghamu.

Byl to ovšem právě anglický útočník, kdo se jako první zjevil ve větší šanci. Defenziva hostí dopustila, aby k Solankemu propadl míč a on se do něj bez váhání opřel. Jeden z obránců ale do rány na poslední chvíli skočil a odvrátil ji. Po půlhodině hry se uvolnil Kluivert a pokusil se v dobré příležitosti skórovat z úhlu. Namísto gólmana situaci opět vyřešil jeden z jeho kolegů a střelu zblokoval. Následně se však Třešním konečně zadařilo. Scott prošel s balonem až do vápna, kde jej předložil nehlídanému Kluivertovi. Nizozemec se tentokrát v jasné příležitosti nemýlil a prostřelil Bernda Lena tvrdou ranou mezi nohy. Do konce poločasu přišla hromada rohových kopů na obou stranách, jenže žádný z týmů ze standardních situací nic nevytěžil.

Druhý poločas dlouho nenabídl vyloženou příležitost ke skórování. Až v 62. minutě byl jeden z hráčů Bournemouthu poslán tvrdě k zemi a sudí nařídil pokutový kop. K jeho provedení se postavil Solanke, jenž s přehledem umístil balon k pravé tyči. Hosté začali být nervózní, což potvrdil i gólman Leno, jenž strčil do jednoho z podavačů míčů. Němec si vysloužil žlutou kartu, ale Chalupáře to nijak nenakoplo. V závěru mohl vedení vylepšit David Brooks, jenže nedokázal trefit naservírovanou přihrávku před odkrytou bránu. To se vzápětí povedlo Sinisterrovi, který zpoza vápna vymetl pravou šibenici.

Bournemouth tak nepolevil a ziskem dalších tří bodů poskočil do horní poloviny tabulky. V příštím kole se 31. prosince představí na půdě Tottenhamu, Fulham tentýž den přivítá Arsenal.

Dva vlastní góly potopily Sheffield

Sheffield nezvládl duel 19. kola Premier League a v bitvě nováčků podlehl na vlastním hřišti Lutonu 2:3. Poločasovou přestávku sice strávili ve vedení díky brance Alfieho Doughtyho hosté, po hodině hry ale The Blades dvěma přesnými trefami vývoj duelu otočili. Pak ovšem znovu nastoupili Kloboučníci, díky dvěma vlastním gólům soupeře si vzali vedení zpátky na svou stranu a nakonec slavili tříbodový zisk. Autorem rozhodující trefy se přitom stal střídající Anis Slimane. Domácí tak nezvládli ani veledůležité klání s přímým konkurentem v boji o záchranu a v polovině soutěže jim patří beznadějně poslední místo.

Ze dvojice nováčků zanechával v posledních týdnech lepší dojem Luton. Ten nejprve trápil Arsenal i Manchester City, aby následně dokonce zdolal ambiciózní Newcastle. Ani to ho však nevyvedlo ze sestupového pásma, kde se na poslední příčce nacházel také Sheffield. Oběma celkům ale mohl dodávat naději fakt, že ze tří týmů, které se na těchto nelichotivých pozicích nacházely v čase loňských Vánoc, spadl pouze Southampton.

Aktivněji do utkání vstoupili domácí, nicméně žádný z jejich střeleckých pokusů neprošel skrz hradbu bránících hráčů. A tak jako první udeřili na druhé straně Kloboučníci. Doughty prošel ze strany s míčem až do šestnáctky, odkud z úhlu překvapil brankáře Wese Foderinghama, jemuž nasadil jesličky. Příležitost ke srovnání měly Žiletky krátce po půlhodině hry, kdy rozehrávaly přímý kop z hranice vápna. Jeho provedení si vzal na starost Gustavo Hamer a mířil přesně ke vzdálenější tyči. Thomas Kaminski se ovšem skvěle natáhl a balon vytěsnil. Před koncem první půle si šikovně naskočil na centr Ross Barkley, ale hlavičku namířil těsně nad břevno.

Po poločasové přestávce se k ráně odhodlal Jacob Brown, Foderingham ale pohotově zasáhl. Po hodině hry vedly Šavle útok, při kterém byl James McAtee poslán tvrdě k zemi v soupeřově vápně. Sudí na situaci nereagoval, a tak host z Manchesteru City posunul balon na Olivera McBurnieho, jenž ze strany zamířil přesně k levé tyči. Krátce nato vznikl ve vápně Lutonu zmatek, při němž se po několika odrazech dostal míč až k Anelu Ahmedhodžičovi a kapitán Žiletek otočil stav utkání střelou do odkryté brány. Kloboučníky to nesrazilo a v 77. bylo opět vyrovnáno, neboť jeden z centrů nešťastně tečoval hlavou za záda vlastního gólmana Jack Robinson. Aby smůly na straně domácích nebylo málo, tak se do následné přihrávky ve vlastním vápně vložil Slimane a od něj se balon odrazil až do sítě. Tuniský záložník se mohl vykoupit v nastavení, když se procpal do šance, nicméně zamířil pouze nad břevno.

Luton si tak ze hřiště svého soka z minulého ročníku druhé nejvyšší soutěže odvezl všechny body. V příštím kole přivítá 30. prosince Chelsea, Sheffield čeká tentýž den těžká zkouška na hřišti Manchesteru City.

Premier League - 19. kolo:

Newcastle - Bournemouth 1:3 (23. Isak z penalty, 45+1., 53. a 60. Wood)
Bournemouth - Fulham 3:0 (44. Kluivert, 62. Solanke z penalty, 90+3. Sinisterra)
Sheffield United - Luton 2:3 (61. McBurnie, 69. Ahmedhodžić - 17. Doughty, 77. vlastní Robinson, 81. vlastní Ben Slimane)