Plzeňská obrana: železný muž Hranáč lídrem, v čem Hejda výrazně zaostává?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nevypadalo to, ale v Plzni budou nakonec na uplynulý fotbalový podzim vzpomínat jako na jeden z nejúspěšnějších v klubové historii. A to zejména díky spanilé jízdě Konferenční ligou. Lví podíl na kvalitních výsledcích má trenér Miroslav Koubek a jeho tah se složením stoperské trojice. V lídra obrany se nakonec podle dat vyklubal Robin Hranáč.

Robin Hranáč (číslo 3) a Pavel Šulc z Viktorie Plzeň oslavují gól na 3:1  proti Mladé Boleslavi.

V Plzni přivítali před začátkem sezony mimo jiné dvě nové tváře – 23letého navrátilce z hostování v Pardubicích Robina Hranáče a o rok mladší naději z Vyškova Sampsona Dweha. Při úvodní ligové prohře v Teplicích nenastoupil ani jeden z nich, při domácí remíze s kosovskou Dritou pouze Dweh, při plichtě s Hradcem Králové jen Hranáč.

Při odvetě v Kosovu poprvé naskočili v soutěžním zápase do začátku oba dva, doplnil je zkušený kapitán 33letý Lukáš Hejda. Od té doby, vyjma drobných zranění či šetření v náročném programu, toto trio odkopalo vedle sebe celý podzim. Konkrétně Hejda naskočil do 26 utkání a připsal si 1829 minut, Dweh za 28 duelů 2322 minut.

A pak je zde Hranáč, účastník posledního EURO do 21 let, který mimo první dva zmíněné zápasy sezony odehrál úplně všechno. 30 střetnutí, 2700 minut. Často obranu řídil z pozice středního stopera, ke konci podzimu ho Koubek ale párkrát vyměnil s Hejdou a poslal na pravou stranu, aby lépe zachytával rychlá křídla Mladé Boleslavi nebo Českých Budějovic.

Zdroj: Fortuna liga, Transfermarkt

Hranáč a Dweh odehráli i zápasy v Konferenční lize, kdy už měla Viktoria jistý postup do jarní fáze z prvního místa, zůstali i v případě, že se Koubek rozhodl změnit rozestavení na čtyřčlennou obranu. Odměnou jsou i ofenzivní čísla, oba se během podzimu podíleli gólem či asistencí na šesti brankách.

Logicky ale vše neodehráli jen tito tři, celých 1161 minut dostal na podzim Václav Jemelka, jenž zasáhl do 16 duelů. Poté se na trávníku v defenzívě Plzně objevili ještě Libor Holík (12 zápasů, 419 minut), Radim Řezník (6, 217) a mladá 18letá naděje Jan Paluska (6, 373). Dlouhodobě zranění Luděk Pernica a Milan Havel do hry nezasáhli.

Při pohledu na data z Fortuna ligy je zřejmé, že čistě herně se lídrem obrany stal Hranáč. Oproti Hejdovi, Dwehovi a Jemelkovi má nejvyšší úspěšnost přihrávek (89,3 %) i suverénně nejvíce vyhraných obranných soubojů (87). Úspěšnost pak má s Dwehem a Jemelkou podobnou nad hranicí 70 %, Hejda v této statistice možná překvapivě výrazně zaostává (52,7 %).

Statistiky obránců Plzně ve Fortuna lize na podzim 2023

JménoÚspěšnost přihrávekVyhraných obranných soubojůÚspěšnost obranných soubojůÚspěšnost vzdušných soubojůZisk míče
Lukáš Hejda86,7 %2952,7 %58,2 %61
Sampson Dweh83,3 %7372,3 %64,9 %96
Robin Hranáč89,3 %8771,3 %58,6 %52
Václav Jemelka84,5 %4773,4 %61,1 %26

Plzni se tak podařilo najít stabilní obranu, namíchat koktejl se dvěma velmi perspektivními stopery a jednou stálicí, která všemu dává směr a řád. Jasně, ne všechny zápas se Západočechům povedly, ale v globálu může být Viktoria s uplynulými měsíci spokojena. V lize přezimuje na třetí příčce, byť s velkou desetibodovou ztrátou na druhou Slavii, a o jízdě Evropou už byla řeč.