Ohlédnutí za sezónou (3/3): Kvalifikační král Albon

V závěrečné části našeho ohlédnutí se podíváme na chvost startovního pole. Přesto, že se jedná o týmy, které se spíše pohybují na konci, tak dokázaly několikrát bodovat. Skvělým příkladem je Albon, který dostával z průměrného Williamsu maximum, nebo také Hülkenberg, jenž zářil v kvalifikacích.

Williams: Albon Sargeanta „rozdrtil“

Alexi Albonovi to ve Williamsu svědčí a ukazuje své kvality. Přestože FW45 nebyl zrovna nejsilnějším vozem, tak se sedmkrát probojoval do poslední části kvalifikace a sedmkrát bodoval. Celkem získal 27 bodů a patří mu právem 13. místo, což je úctyhodné vzhledem k tomu, že jeho týmový kolega a nováček Logan Sargeant má na kontě pouhý bod, a to ještě poté, co vydělal na diskvalifikaci Leclerca a Hamiltona v Austinu.

Zpravidla startoval z poslední řady a ve čtyřech případech dokonce nezajel ani měřený čas. Jeho chyby by se částečně daly omluvit tím, že byl ve formuli 1 nový. Ovšem svým počínáním se blížil často spíše svému předchůdci Nicholasi Latifimu. Vždyť kraluje i v nelichotivé tabulce nejvíce utracených peněz za rozbité auto. Tým za opravy na jeho voze utratil 4 333 000 000 dolarů. V „těsném“ závěsu je pak Sainz ( 3 644 000 dolarů) a Pérez (3 224 000 dolarů).

V interním souboji byl britskothajský závodník nejsuverénnější ze všech, dokonce staticky překonal i Verstappena. V kvalifikacích i závodech totiž Američana porazil 20:0.

AlphaTauri: 1 sezóna, 3 piloti v jednom autě

Není to poprvé, co se v tomto týmu během sezony vystřídalo více pilotů. Sice v posledních třech letech byly sestavy AlphaTauri relativně stabilní, tak ještě v dobách, kdy se tým jmenoval Toro Rosso probíhaly v průběhu ročníků divoké rošády mezi Faenzou a Milton Keynes. Nemusíme chodit daleko do historie, vzpomeňme si na rok 2019. Tehdy se musel z Red Bullu poroučet Pierre Gasly, aby jej z Toro Rosso nahradil Albon a Francouz byl degradován do „béčka“.

Letos stejně smutný osud potkal Nycka de Vriese. Nizozemec na sebe upoutal pozornost svým výkonem ve Velké ceně Itálie 2022, když bez přípravy dojel na fantastickém devátém místě. Týmy se o něj doslova praly. Nakonec boj vyhrálo AlphaTauri, ve kterém zaujmul sedačku po Gaslym. Pochopitelně se od něj očekávaly velké věci, jenže přišlo spíše zklamání. Nejenže za Júkim Cunodou značně zaostával, tak dělal velké množství chyb, které tým stály celkem dost peněz.

Vedení AlphaTauri pomalu docházela trpělivost, až se rozhodli pro další radikální krok. Ještě před letní přestávkou se s de Vriesem rozloučili. A kdo jej nahradil? Nebyl jím nikdo jiný než Daniel Ricciardo. Zkušený Australan si o své místo řekl především na simulátoru a během testů, kdy zajížděl solidní časy.

Ve svém prvním letošním závodě v Maďarsku hned dokázal Japonce porazit jak v kvalifikaci, tak v závodě. Ve druhém podniku měl navrch naopak Cunoda. Ricciardo měl skvěle rozjetý i víkend na Zandvoortu, jenže ve druhém tréninku ve třetí zatáčce tvrdě havaroval a zlomil si záprstí. Do kokpitu se nečekaně posadil rezervní pilot Liam Lawson.

Od Novozélanďana se samozřejmě nečekaly nějaké oslnivé výkony, jelikož stejně jako de Vries vloni v Itálii i on byl bez přípravy. Náročné podmínky mu nehrály do karet, takže se kvalifikoval jako poslední, ale v závodě svého parťáka porazil. V Singapuru to už byla jiná písnička. Lawson všechny překvapil, když svůj monopost dostal do třetí části kvalifikace a startoval z pěkného desátého místa, zatímco Cunoda se musel spokojit ze startem z 15. příčky. Ve velké ceně si polepšil o jednu příčku a získal tak své premiérové body v královně motorsportu. Pro Cunodu skončil závod už v prním kole po kontaktu se Sergiem Pérezem.

Přestože se Lawson zúčastnil pouze pěti závodů, tak v konečném hodnocení jeho jméno figuruje na 20. místě před Sargeantem (1 bod) a de Vriesem (0 bodů).

V USA se už vrátil do kokpitu Ricciardo. Svoji rychlost ale potvrdil až v Mexiku, kde vyjel v kvalifikaci nejlepší startovní pozici pro tým v letošní sezóně. Do velké ceny startoval ze čtvrtého místa, avšak v průběhu závodu se o tři pozice propadl. To se však dalo čekat, že jej překonají rychlejší vozy – dostali se před něj Sainz, Norris a Russell. V závěrečných třech závodech pak forma trochu opadla a už nedokázal bodovat. Příští sezóna ukáže, zda je na tom výkonnostně lépe než Cunoda.

Alfa Romeo: Před velkou změnu došla šťáva

Oproti loňsku přišel rapidní pokles formy a výskyt mezi nejlepší desítkou byl jenom zřídka. Vloni získali 55 bodů, tento rok pouhých 16. Přičemž nejlepší umístění bylo osmé místo Valtteriho Bottase v Bahrajnu a Kataru. Ačkoliv svého týmového kolegu Kuan-jü Čoua porazil, tak jeho výkony byly až na pár záblesků nevýrazné. U Fina je vidět, že už se dostal do stejné fáze kariéry jako Kimi Räikkönen před koncem svého působení v královně motorsportu, a závodění si zkrátka užívá. Zatímco mladý Číňan se snaží předvádět co nejlepší výkony, aby si řekl o místo u lepšího týmu. Jenže zatím příliš nepřesvědčil.

Haas: Magnussenův glanc příchodem Hülkenberga zmizel

Kevin Magnussen v minulé sezóně byl tahounem týmu a Micka Schumachera převálcoval na plné čáře, proto se Američané rozhodli jej vyměnit za ostříleného mazáka Nica Hülkenberga. Očekávalo se, že díky jejich třaskavé minulosti bude v týmu veselo. Opak je pravdou. Uvnitř týmu vládla v rámci možností harmonie. A překvapivě byl tím výraznějším nově příchozí Hülkenberg. U Dána se zdálo, jakoby příchodem německého blonďáka přišel o svůj glanc.

„Hülk“ zářil především v kvalifikacích, kde vyhrál 15:7. Z nejlepší 10 startoval čtyřikrát, Magnussen pouze jednou. V Kanadě Hülkenberg zaznamenal nejlepší kvalifikační výsledek sezóny, když startoval z první řady. Avšak tempo Haasu v závodech bylo katastrofální, takže za běžných okolností padal startovním polem jako balvan.

Nejenže si VF-23 nerozumnělo s pneumatikami, ale chyběla i závodní rychlost. Maximem bylo Hülkenbergovo sedmé místo v Austrálii. Bylo to jeho jediné bodované umístění, zatímco Magnussen na bodech skončil hned třikrát. Paradoxně ale skončil v šampionátu jezdců výše právě Němec, u kterého bylo na konci sezóny vidět vysílení a zklamání z tragické techniky, jenž měl od týmu k dispozici.