PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Pod světly v Madonně uspěl Schwarz. Slalom ovládl téměř po třech letech

Druhý slalom sezony vyhrál pod umělým osvětlením v Madonně di Campiglio rakouský lyžař Marco Schwarz a posunul se do čela pořadí Světového poháru. Osmadvacetiletý rodák z Villachu zvítězil v nejtočivější disciplíně téměř po třech letech.

Vítězná jízda Schwarze v Madonně

Schwarz v italském středisku dosáhl na výhru především díky povedenému druhému kolu, po první jízdě byl šestý. V součtu časů za sebou nechal o 25 setin olympijského vítěze Clémenta Noëla z Francie, jenž neudržel vedení po prvním kole. Třetí byl s odstupem 39 setin Brit Dave Ryding.

"Všechno fungovalo. Měl jsem dobrý pocit už z tréninku a také teď to vyšlo," uvedl Schwarz, jenž se v Madonně před osmi lety díky třetímu místu dostal poprvé v kariéře na stupně vítězů. O tři roky později byl na sjezdovce Canalone Miramonti druhý a nyní dosáhl na výhru. "Jsou to tady vždycky mimořádné závody, na které mám dobré vzpomínky. Takové lyžování mě baví," dodal.

Nejlepší slalomář sezony 2020/21 Schwarz oslavil šesté vítězství v kariéře a po třech druhých místech první v ročníku. Ve slalomu vyhrál poprvé od ledna 2021, kdy triumfoval ve Schladmingu. Před měsícem byl v zahajovacím slalomu sezony v Gurglu druhý.

Po osmém závodu ročníku se Schwarz posunul do čela Světového poháru osm bodů před Švýcara Marca Odermatta, jenž slalomy nejezdí. "Na Světový pohár jsem ani sekundu nemyslel, jel jsem úplně uvolněně. Samozřejmě je to příjemné, ale jsme teprve na začátku sezony, zbývá ještě spousta závodů. Jen vydržet a pokračovat," řekl třetí muž SP z roku 2021.

Poslední závody roku 2023 bude hostit Bormio, kde se příští čtvrtek a pátek pojedou sjezd a superobří slalom.

SP ve sjezdovém lyžování v Madonně di Campiglio (Itálie):

Muži –⁠ slalom: 1. Schwarz (Rak.) 1:40,51 (48,46+52,05), 2. Noël (Fr.) -0,25 (47,96+52,80), 3. Ryding (Brit.) -0,39 (48,94+51,96), 4. Haugan (Nor.) -0,41 (48,33+52,59), 5. Feller (Rak.) -0,43 (48,64+52,30), 6. Kristoffersen (Nor.) -0,44 (48,84+52,11).

Průběžné pořadí slalomu (po 2 z 12 závodů): 1. Schwarz 180, 2. Feller 145, 3. Ryding 110, 4. Noël 102, 5. Haugan 90, 6. Matt (Rak.) 76.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 41 závodů): 1. Schwarz 464, 2. Odermatt (Švýc.) 456, 3. Zubčič (Chorv.) 201, 4. Feller, Kilde (Nor.) a Kristoffersen všichni 180, ...86. Zabystřan (ČR) 11.