Wimbledonská vítězka Vondroušová vyhrála anketu Sportovec roku. Předčila Perušiče se Schweinerem

Tenistka Markéta Vondroušová poprvé vyhrála anketu český Sportovec roku. Letošní wimbledonská vítězka získala v 65. ročníku od novinářů 1579 bodů a s přehledem o 147 bodů porazila pár plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem. Třetí místo stejně jako vloni obsadil hokejista David Pastrňák, tentokrát s odstupem 181 bodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Vondroušová ve svém domovském klubu 1. ČLTK Praha s wimbledonskou trofejí | Foto: Iva Roháčková

Mezi kolektivy poprvé triumfovala hokejová reprezentace do 20 let, která v lednu získala stříbro na juniorském mistrovství světa. Výsledky tradiční ankety Klubu sportovních novinářů byly ve čtvrtek vyhlášeny v pražském hotelu Hilton. Kvůli odpolední tragické střelbě se 14 oběťmi na filozofické fakultě v Praze se večer uskutečnil bez kulturního programu i televizního přenosu.

Zásah policie minutu po minutě. Co zatím víme o střelbě na filozofické fakultě

Číst článek

Vondroušová se poprvé dostala do finálové desítky a premiérovou účast mezi elitou hned proměnila v triumf. Čtyřiadvacetiletá tenistka byla jednou z hlavních favoritek od července, kdy poprvé ovládla slavný Wimbledon. Letos prožila životní sezonu, prošla také do čtvrtfinále jiného grandslamového turnaje US Open a v žebříčku WTA coby aktuálně nejlepší Češka figuruje na sedmé pozici.

Zástupce tenisu ovládl anketu počtvrté v historii a poprvé od roku 2014, pokaždé šlo o ocenění za triumf ve Wimbledonu. V roce 1973 zvítězil Jan Kodeš a v letech 2011 a 2014 Petra Kvitová. Úspěšnějšími sporty už jsou jen atletika, lyžování, gymnastika a hokej. Vondroušová se stala 45. vítězkou ankety, 14 sportovců triumfovalo vícekrát. Rekordmany jsou gymnastka Věra Čáslavská a oštěpař Jan Železný se čtyřmi prvenstvími.

Mistři světa druzí

I druzí v letošním pořadí, beachvolejbaloví mistři světa Perušič se Schweinerem, se do finálové desítky dostali poprvé. Dvojice se podle pravidel ankety řadí do jednotlivců. V letošním ročníku se mezi elitou premiérově umístily hned dva páry, tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková skončily deváté. Nadvládu tenisu potvrdila pátým místem Karolína Muchová, finalistka French Open a semifinalistka US Open.

Loňské třetí místo zopakoval hokejový útočník Bostonu Pastrňák, jenž letos poprvé překonal v NHL hranici 100 bodů v sezoně. Vítěz z roku 2020 byl jediným z elitní desítky, který už anketu v minulosti vyhrál. Zároveň spolu s oštěpařem Jakubem Vadlejchem a párem Krejčíková, Siniaková zopakovali loňskou finálovou účast.

Jinak se desítka oproti minulému roku změnila hned na sedmi místech. Nebodovala obhájkyně prvenství snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, která nezávodila kvůli zranění. Poprvé v historii má mezi nejlepšími zastoupení lukostřelba, vítězstvím na mistrovství světa se o to zasloužila Marie Horáčková.

I když získala pátý nejvyšší počet prvních příček, většina novinářů ji zařadila na nižší pozice, a proto finálovou desítku uzavírá. Vítězná Vondroušová figurovala na 89 hlasovacích lístcích na prvním místě, podle 32 žurnalistů byli nejlepší Perušič se Schweinerem.

Mladí hokejisté

Mezi kolektivy poprvé zvítězila hokejová reprezentace do 20 let. Juniorský výběr v lednu překvapil ziskem stříbra na MS a po dlouhých 18 letech vybojoval medaili. Dosavadním maximem dvacítky v anketě bylo druhé místo z roku 2000. Mladíci letos zvítězili o 74 bodů před atletickou smíšenou štafetou, třetí skončily hokejistky.

V tradiční anketě Klubu sportovních novinářů, který letos oslavil 100 let od založení, hlasují členové dvoukolově. Nejprve rozhodnou o deseti finalistech a třech nejlepších kolektivech, z nichž pak zvolí vítěze. Letos celkem hlasovalo 233 žurnalistů.

Juniorskou kategorii ovládla vodní slalomářka Barbora Galušková, sportovní legendou byl vyhlášen první československý olympijský vítěz Bedřich Šupčík. Bývalý gymnasta v dnes už neexistující disciplíně šplhu na laně bez přírazu získal v roce 1924 zlato na hrách v Paříži. Cenu za oddanost sportu převzala Lenka Matoušková, držitelka olympijského rekordu neslyšících v hodu diskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít