19. kolo: Fotbalisté Slovácka zvítězili v Boleslavi, po sedmi kolech bodovaly Budějovice

foto Utkání 19. kola první fotbalové ligy: FK Jablonec - MFK Karviná, 16. prosince 2023 v Jablonci nad Nisou. Zleva Michal Černák z Jablonce, Jiří Fleišman z Karvinné a Jiří Bederka z Karvinné.

Praha - Fotbalisté Slovácka v posledním 19. kole podzimní části první ligy zvítězili v Mladé Boleslavi 1:0 a poskočili na třetí místo neúplné tabulky. Poslední České Budějovice remizovaly na stadionu Bohemians 1905 bez branek a v nejvyšší soutěži po sedmi porážkách za sebou bodovaly. Smírně bez gólů se rozešly i Jablonec s Karvinou. Předposlední Zlín rozdrtil Hradec Králové 4:0 a Pardubice porazily Liberec 2:0.

V Mladé Boleslavi se o jedinou branku postaral v 59. minutě Matěj Valenta. Tým z Uherského Hradiště bodoval v nejvyšší soutěži posedmé za sebou a po čtvrté výhře z posledních pěti zápasů se v neúplné tabulce posunul na třetí místo před Plzeň. Středočeši pět kol po sobě nezvítězili, z toho počtvrté utrpěli porážku a zůstali sedmí.

Slovácko v nejvyšší soutěži s Boleslaví pošesté po sobě neprohrálo. Jeho trenér Martin Svědík, jenž dříve vedl Boleslav, postavil do základní sestavy i Milana Petrželu. Čtyřicetiletý záložník si připsal 500. start v české lize, čímž opět vylepšil vlastní rekord.

Českobudějovičtí, které po rezignaci trenéra Tomáše Zápotočného vedl dosavadní asistent Jiří Lerch, po remíze v Ďolíčku ztrácejí z posledního místa tabulky tři body na patnáctý Zlín. Bohemians bodovali s Dynamem ve vzájemných duelech po čtyřech porážkách, v lize ale nezvítězili počtvrté po sobě. V posledních dvou duelech remizovali bez branek.

Jablonečtí zaznamenali už osmý nerozhodný výsledek, což je nejvíce v sezoně nejvyšší soutěže. Nováček z Karviné si po středeční remíze 2:2 v dohrávce v Boleslavi připsal další venkovní bod. Jablonečtí přezimují na 11. místě tabulky, Slezané figurují o tři příčky níže, ale mají k dobru odložený zápas s Pardubicemi.

Zlín proti Hradci rozhodl svým nejlepším prvním poločasem v samostatné ligové historii. Dvakrát skóroval Filip Žák a jednou se trefili Jakub Janetzký a Lukáš Bartošák. Po změně stran se už stav nezměnil. "Ševci" si v nejvyšší soutěži připsali nejvýraznější výhru od dubna, kdy při svém rekordu rozdrtili České Budějovice 5:1. Čtyřgólovým rozdílem triumfovali v lize od rozdělení federace teprve počtvrté.

Zlínští zvítězili po třech zápasech nejvyšší soutěže a přezimují na předposledním 15. místě tabulky s jednobodovou ztrátou na Karvinou. Hradec nenavázal na středeční výhru v Českých Budějovicích a do jarní části vstoupí z 12. příčky.

O pozici níže jsou Pardubičtí, kteří bodovali po čtyřech porážkách za sebou. Východočechy poslal proti Liberci do vedení na konci 11. minuty Tomáš Zlatohlávek a v 67. minutě přidal pojistku Kryštof Daněk. Jejich střídající spoluhráč William Mukwelle dostal v 90. minutě červenou kartu. Slovan v nejvyšší soutěži vyšel naprázdno po sedmi zápasech a zůstal osmý.

V neděli se v posledních letošních ligových zápasech představí všichni tři pohároví zástupci. Slavia nastoupí v Ostravě, Plzeň v Olomouci a obhájce titulu Sparta bude hostit Teplice.

Výsledky 19. kola první fotbalové ligy

FK Jablonec - MFK Karviná 0:0

Rozhodčí: Černý - Antoníček, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Krulich, Hurtado, Látal (trenér) - Boháč, Krčík. Diváci: 1059.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 59. Valenta. Rozhodčí: Berka - Vlček, Ratajová - Klíma (video). ŽK: Sakala, Kostka, Hilál, Šimek - Valenta, Doski, Daníček. Diváci: 1036.

FK Pardubice - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 11. Zlatohlávek, 67. Daněk. Rozhodčí: Radina - Šimáček, Černoevič - Szikszay (video). ŽK: Patrák, Daněk, Kinský - Žambůrek, Červ, Mikula, Rabušic. ČK: 90. Mukwelle (Pardubice). Diváci: 2189.

FC Zlín - FC Hradec Králové 4:0 (4:0)

Branky: 13. a 25. Žák, 40. Janetzký, 42. Bartošák. Rozhodčí: Kvítek - Nádvorník, Novák - Adámková (video). ŽK: Janetzký - Kodeš, Klíma, Leibl. Diváci: 1987.

Bohemians Praha 1905 - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Hocek - Kubr, Leška - Zelinka (video). ŽK: Kadlec - Čermák, Alli. Diváci: 3712.